Denník N

Noc s R.Ficom a R.Kaliňákom

… výrečné na vašej situácii je to, že poslanci vašich koaličníkov tu dnes nerečnia. Svoju mobilizačnú psychoterapiu tu podstupujete iba vy, parlamentná posádka SMERu. Vaši spojenci vás tom nechali samých. Ani oni už nechcú ťahať horúce gaštany osudu za pána R. Kaliňáka.

pred chvíľou som prišiel z NRSR, o tri hodiny sa tam vraciam. Tu je reč, ktorú som pre obmedzenia Rokovacieho poriadku nesmel predniesť na pôde NRSR celú :

Dámy a páni zo SMERu…

… čo sa to s vami porobilo? Už je po polnoci, celý deň tu rozprávate urazene o Matovičovi, ale mnohí z vás sa ho skúšajú amatérsky napodobniť. Lenže slabo! Predvádzate osobné útoky na Rajtára a Matoviča, na prezidenta Kisku, aj Sulíka, ale aj Dostála, Nicholsonovú, Galka, Suchánka, Baránika, a už ani neviem, na koho nie?

Všetci chápeme, že prečo : nechcete riešiť problémy ministra Kaliňáka. Navyše potrebujete prekryť vnútorné problémy SMERu, ktorých dôkazom bolo nedávne nehlasovanie väčšiny klubu vládnej strany SMER o vládnom návrhu skráteného legislatívneho konania. Čiže : väčšina poslancov SMERu išla proti vôli svojho premiéra. Také niečo sa v SMERe ešte nestalo! Kde je povestná „smerácka“ stranícka poslušnosť? R.Fico ich síce postavil do pozoru, ale až vyhrážkou predčasných volieb. A ani to mu nebolo dosť : dnes ich rovno pred nami vyzval, aby sa rehabilitovali poriadnymi útokmi na opozičníkov. Stavím sa, že tu kdesi sedí aj teraz, po polnoci, a pozerá si ich „umelecké výkony“ v parlamentnej televízii. (pozn. pri hlasovaní o cca 2 hodine nadránom sa skutočne R.Fico vynoril zo zákulisia parlamentu – poznámka doplnená 6.12.  ráno)
To preto sme dnes videli parlament , v ktorom ste sa vy, poslanci SMERu pustili po prvý raz (!) v tomto volebnom období do rečnenia. Ukázalo sa, že niektorým reč nejde, ale že skoro každý z vás „smerákov“ sníva napodobniť Igora Matoviča. Ale chyba lávky : držte sa radšej svojho kopyta , tichého stláčania tlačítok! Nakoniec ako poslanci vládnej koalície si zahusťovaním atmosféry v parlamente len škodíte. Práve vy by ste mali mať záujem na pracovnej atmosfére, ale dnes sa priam predbiehate v osobných útokoch a vyvolávaní jalových konfliktov.

Máte tu väčšinu a ak chcete urážky a hnoj, bude sa tu kydať hnoj. Mrzia ma akurát vaše urážky opozičných poslankýň, aj podpredsedníčky parlamentu… a prekvapuje to, že akurát poslanci klubu SMER nosia v sebe toľko nenávisti ku pánovi prezidentovi – ešte aj poslanci strany Kotleba im môžu ticho závidieť.

Tak ako pri nezamrazených – zamrazených platoch, aj toto špiniace divadielko poslancov SMERu je v réžii premiéra Fica. Cvičí dnes so svojim politickým mužstvom, od ktorého si doposiaľ trúfol pri odvolávačkách bezstarostne odísť. Dôveroval im, že jeho karavánu potiahnu ďalej, hoci aj budú opoziční psi štekať. Dnes to bolo inak . Vnútorné napätia v SMERe (pre platy, pre Kaliňáka, atď.), klesanie percent dôveryhodnosti SMERu, debakel SMERu v boji o županov… to je priveľa problémov naraz! Na vašu karavánu moci po prvý raz dýchol jej blízky koniec .

Vážení predstavitelia SMERu – doba pred župnými voľbami sa už nevráti – preč je ilúzia večných víťazstiev kandidátov SMERu. A to aj v takých regiónoch, ako je Žilina , alebo Košice.
Výrečné na vašej situácii je aj to, že poslanci vašich koaličníkov, zo strán SNS a Most –Híd, tu dnes nerečnia. Svoju mobilizačnú psychoterapiu tu podstupuje iba parlamentná posádka SMERu, vaši spojenci vás v tom nechali samých. Ani oni už nechcú ťahať horúce gaštany osudu za pána Kaliňáka.
Uvedomil si to aj minister vnútra: činil sa a opakovane sa vracal ku rečníckemu pultu, chrliac urážky a útoky, dosýta si užívajúc výsady, plynúce z Dankovho náhubkového Rokovacieho poriadku.
OK,  nech len je minister vnútra v dobrej kondícii, lepšie než ako doteraz – vydesený a ustrašený. Ale napriek tomu ma jeho sebaobrana zúrivým útokom neteší. Rád by ukázal, že pán Maďarič sa mýli a že tu nie je žiadna „únava materiálu“. Lenže je. To nevyrieši parlamentné kydanie hnoja!

Ako jeden zo služobne starších, by som vedel hovoriť o mnohých osobách v tejto sále : niektorí sú pohrobkami komunistickej strany, iní privatizujúcej bandy Mečiarovho HZDS, Ľuptákovej ZRS, aj Slotovej SNS. Nejeden z vás sa podieľal na vytvorení tej hybridnej politiky, ktorá sa smerom k Európe tvári európsky, ale pro domo sa čoraz jasnejšie kriminalizuje, byzantinizuje a vulgarizuje. Nie, dámy a páni zo SMERu, ešte to nedávate na Mečiara, ale okamžite keď strácate percentá, tečú vám nervy a začína sa tu zmečarievať.

Rezumé z tejto schôdze :

1. Koalícia skúša po prvý raz agresívnu obranu pred opozíciou . Ale doby fiktívnej opozície čo len jemne hryzkala – sú preč. Nikoho nezastrašíte, ani neodradíte.

2. Ak sa vám nepozdáva opozičný tón, pamätajte na poučku, že každá moc  má len takú opozíciu, akú si zaslúži.

3. Bojujte o dôveru – lebo vám klesajú percentá , prehrávate voľby. Súťažou v špinení opozície to nevyriešite. Ani uhýbaním od zodpovednosti. Preto má OLANO v poslednom prieskume , ale aj v súboji o županov, najlepší výsledok od svojho založenia – a strana SMER zasa najhorší.

4. Ak chcete nastúpiť smerom k neustálej osobnej konfrontácii, zabijete aj tie malé šance na akú takú opozično-koaličnú komunikáciu . Je to rozumné? To vy tu vládnete – to vy by ste mali mať záujem využiť sily všetkých pre republiku, ktorú máte ešte dva roky na zodpovednosti. Ak si prajete stupňovať koalično-opozičnú konfrontáciu, môže sa vám stať, že sa vám to prianie v parlamente, ale aj mimo neho – aj splní!

Vy pán premiér R.Fico , aj minister R.Kaliňák a poslanci SMERu ste sa dnes hrali na Matoviča.  Opozičných poslancov ste  označili za kriminálnikov, daňových podvodníkov, za sexuálnych zneužívačov mladistvých, za nevzdelancov, úchylákov, psychopatov, cirkusantov… zabudol som ešte nejakú nadávku?
Rozdávali ste  dôvody, aby vám opozícia vracala rovnakou mincou. Zastrašujete, lebo bežnejšie metódy vládnucej moci, ako riešiť svoju  „únavu materiálu“ , sa vám už minuli.

 

Áno, páni z vládnej koalície – tí čo vás kritizujú nie sú dokonalí. To neboli ani prednovembroví kritici komunistov , ani kritici Mečiara. V kritike moci sa nemusia zísť žiadni páni dokonalí, lebo ak si verejnosť želá zmenu, tak k nej aj príde. Urobí ju ona – nie oni. Spomínam si ako Ľubo Feldek o Novembri povedal , že v roku 1989 neprišli na Slovensko urobiť zmenu anjeli, ale obyčajní ľudia, čo sa vzbúrili proti moci, aj „svojim vlastným chybám“ A tak to je aj s touto opozíciou, v roku 2017.

Stojíme tu, v NRSR, túto „mikulášsku“ noc, aby sme vám pripomínali to, čo nemôžete spochybniť : že minister vnútra je takým silným mocenským postom, že ak je voči nemu čo i len jedno dôvodné podozrenie – mal by odísť. Áno, pre pozíciu ministra vnútra platí prezumcia viny.

Damy a páni zo SMERu – od prvých dní vašej štvrtej vlády neriešite problémy ľudí, ani nechystáte reformy stále ešte príliš utrácajúceho štátu – ale iba vediete boj z opozíciou. Koľko len síl ste venovali náhubkovému Rokovaciemu poriadku, ktorého cieľom nebolo nič iné – ako vidíme aj dnes večer – než obmedzenie opozície. Teraz vás zasa straší a máta prítomnosť poslanca Matoviča. Ako kedysi mátala prítomnosť Gauliedera. Pred kritikou väčšina z vás buď uteká zo sály, alebo sa uchýli k osobným urážkam kritikov. Je to vaša voľba, my to nezmeníme, zmenia to len voliči v roku 2020. Radím ale dovtedy, nedvíhajte meč, neukazujte toľko prstom na iných, lebo sa vám to vráti. Počúvajte národ – skanduje, že skutok sa stal! Verte, že medzi mladými je veľká netrpezlivosť – preto sa upínajú aj ku extrémistom. Iní odchádzajú do zahraničia…A ostatní ? Choďte medzi nich : žiadajú zmenu!
Ak chceme predísť tomu, aby tu onedlho prevzali vládu neofašisti, neokomunisti a iní extrémisti, potom treba robiť férovejšiu politiku. Musíte zatvárať vlastných korupčníkov a zastaviť zneužívanie moci a stranícky klientelizmus vlastných nominantov.

Dámy a páni – to vy nesiete – mnohí už viac ako dekádu – zodpovednosť za nedostatky v tejto republike! Nie opozícia. Premiér tu v úvodnej reči doslova vzpínal ruky k nebesiam a volal po návrate Dzurindu a jeho čias, kedy opozícia, v podobe tzv. štandardnej pravice, len jemne hryzkala. Ale to sú márne volania. Tolerancia ku korupcii a zneužívaniu moci je dnes  medzi ľuďmi  nulová. Nulová , dámy a páni! Opýtajte sa ich ! Choďte dourážať svojich mladých kritikov na námestie SNP a vysvetlite demonštrantom, ako je s pánom ministrom Kaliňákom všetko v poriadku.

Priznám sa, že ešte ráno mi konanie tejto schôdze pripadalo márne, však vieme, že pán premiér drží pána Kaliňáka (alebo opačne?). Poobede, večer , v noci a nadránom sme znášali vaše agresívne urážky a počuli vyhrážky o prefackaní (Blaha) o príučke (Jariabek), boli aj sentencie o zatváraní, potrestaní, zbití, o psychiatrii … atď. Dámy a páni zo SMERu, nevadí. Ľudové úslovie hovorí o koňovi, čo na konci ešte kopne. Ale teraz, dva roky do volieb 2020, už strihajte meter : )

Teraz najčítanejšie