BLOG
Roman Vilkovic
Roman Vilkovic
1 900

Nad Tatrou sa blýska, aj v Londýne

Osud 100.000 Slovákov v Británii je stále neistý

Emigrácia má na Slovensku tradíciu ako máločo. Už počas prvej republiky odchádzali Slováci za oceán a Amerika sa im stala novým domovom. Dnes tam žije už štvrtá generácia, ktorá  zabúda slovenský jazyk, ale aj tí, ktorí slovenské tradície stále držia…

V Británii je to inak. Masívna ekonomická migrácia začala v roku 2004, po našom vstupe do EÚ. V pestrej skladbe tu žijú rôzne vrstvy obyvateľov z rôznych častí Slovenska. Po dlhých rokoch pohody a dobrého života sa referendom všetko zmenilo. Odchod krajiny z EÚ je prielomom, ktorý sa nedá ani kvantifikovať….

Dezinformačná vojna na sociálnych sieťach trvá dodnes.  Tí menej informovaní, podliehajú panike po každom rokovaní UK-EÚ. Od stavov úplnej blbosti, že zatvárajú hranice, až po sofistikované teórie.

Smutné je, že negatívne nálady voči EÚ majú už aj v Londýne zelenú farbu.  Zatiaľ v desiatkach, ale otvorene, „žerú“ Kotlebovi tie jeho fantasmagórie…

Oveľa sofistikovanejšiu taktiku má PROGRESÍVNE SLOVENSKO. Politické hnutie bez histórie zbiera body aj v Londýne, najmä medzi mladými… Ostatné strany mlčia. Ale 100.000 hlasov bude v ďalších voľbách zaujímavých.

Často si dávam otázku, čím sme pre Slovensko my, čo tu žijeme?  „Mŕtvolami“ alebo nádejou? Asi niečo medzi tým

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk