BLOG
Tereza Halásová
Tereza Halásová
1 183

Rusalka pije a hľadá si frajera

Na predstavenie ma pozval facebook. Dala som sa nahovoriť. Nečakala som operné výkony na tmavých drevených doskách. V Univerzitnom tvorivom ateliéri som už bola, VYDI poznám. Výkony sú tam herecké a dosky sú tam tiež.

     Študentské divadlo VYDI Vás srdečne pozýva, aby ste spolu s ním oslávili 25 rokov jeho pôsobenia. Nenechajte si ujsť reprízu Rusalky, vernisáž fotografií z rôznych inscenácií atď. O program sa postarajú stálice aj noví členovia divadla. Tešíme sa na Vás!

Na predstavenie ma pozval facebook. Dala som sa nahovoriť. Nečakala som operné výkony na tmavých drevených doskách. V Univerzitnom tvorivom ateliéri som už bola, VYDI poznám. Výkony sú tam herecké a dosky sú tam tiež.

Študentské divadlo VYDI bolo založené v roku 1992. Na otázku, prečo ten názov, som dostala odpoveď od Michaely Kancianovej: „Pred dvadsiatimi piatimi rokmi rozmýšľali jeho zakladatelia nad názvom. VY znamená vysokoškolské a DI divadlo. “ Miška amatérsky hrá od druhého ročníka, momentálne číslo zastalo na piatich rokoch. Zažila tak celú fotografickú vernisáž. Vypne sa Gorillaz, čo hrá kdesi v pozadí. Moderátorka aj bývalá režisérka VYDI v jednej osobe nesmelo a domácky uvedie celú udalosť. Dvadsaťpäť rokov je dosť.

     „Viem, že si toto predstavenie autorka už dlhšie nechávala v šuplíku, až sme sa nakoniec stretli všetci tí, ktorí mali čas. Divadlo je dobré v tom, že sa tu môžeme kreatívne vybúriť,“ vraví Milan Hrbek. Jeho kolegyňa nám na začiatku zaspievala Dobrý deň to som ja v sprievode klavíra.

Tvorcovia umeleckého telesa sa zameriavajú na autorskú divadelnú tvorbu s osobitým inscenačným vkladom a rýdzo autentickým prístupom. Keď niečo robíte taký dlhý čas, získate prax. Tá je častokrát lepšia ako štúdium. Sú teda stále amatéri? Na javisku to na čele nemajú napísané, z úst im to nekričí. Počujete iba divadlo. A samozrejme smiech. Najprv len taký nesmelý šum z publika, niekto by povedal, že uchechtnutie. Čím však Rusalka viac narieka a viac pije, Huróni sa stupňujú. Téma mužsko-ženských vzťahov je aktuálna vždy. V kontexte so súčasnými udalosťami ju môžeme cítiť aj cez letmo spomenutých migrantov, Dunaja či skutku, ktorý sa nestal. Zasadením do veršovaného rozprávkového sveta sa vysmieva svetským starostiam. Počkať, vysmieva? Skôr plače spolu s ním. Hľadať pravú lásku je priorita aj medzi planktónom a leknami.

zdroj: VYDI – študentské divadlo pri UKF v Nitre

Našli ju? Asi áno. Každý niekde inde, kde chceli. Ale predsa. Jednoduchosť je iba vec nepečených koláčov z troch ingrediencií. Tento proces bol o čosi náročnejší. Veľa prísad, málo času. Ako život. Smiech mu dodáva chuť a tak, keď už máme plné brucho, máme pocit, že to nakoniec všetko stálo zato.

Keď už všetci vystihneme moment, kedy máme tlieskať, tak tlieskame. Po moderátorkinom poďakovaní si ešte vypočujeme vrúcne slová vedúceho katedry kulturológie: „Stolet, stolet, nech žije nám študentské divadlo, stolet!“ Boli to narodeniny. Väčšina sa už dvíhala. Niekto na chlebíčky s vínom, niekto domov, niekto pozrieť si fotografickú vernisáž. Kto ostal, vychutnával  si slová z piesne Čerešne. Ako mladé dievča, už je to za nami…

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

študentka žurnalistiky

Blogy

|