Denník N

#metoo pokračuje, my mlčíme

Slávne osobnosti, ktoré sa stali obeťami sexuálneho násilia filmovým producentom Harveym Weinsteinom.
Slávne osobnosti, ktoré sa stali obeťami sexuálneho násilia filmovým producentom Harveym Weinsteinom.

Známe osobnosti prehovárajú o skúsenostiach s násilím a obťažovaním, neznámi ľudia o sebe natáčajú videá na YouTube. A my?

Na Slovensku sa o kampani #metoo v porovnaní s okolitými krajinami hovorí málo. Možno máme strach, možno nie sme dostatočne vyzretí aby sme o tejto intímnej téme hovorili. Prečo je to tak? Dôvodom je zrejme minulosť. Mnohí z nás si prežili komunizmus, ktorý v ľuďoch zanecháva nezmazateľné stopy. Ak ale prídeme k tomuto poznatku, môžeme si naše správanie začať ospravedlňovať. Máme strach lebo história. Mlčíme lebo história.

Niektorí z nás si tento režim nezažili. Tak prečo sme stále ticho? Aj tu sa dá nájsť jednoduchá odpoveď. Mlčíme lebo psychológia. Hm, tentokrát iná veda. Tá si zvolí formuláciu iného druhu: mentalita našich rodičov ovplyvňuje aj nás a vo výsledku v nás necháva stopy komunistického režimu. A tak znova neprehovoríme. Ako asi budeme zdôvodňovať mlčanie ďalších generácií? Možno vznikne nová veda. Vzhľadom na popularitu sociálnych sietí by sa ľahko mohla inšpirovať týmto „boomom“. Tentoraz veta bude znieť „Sme ticho lebo…(mladšie generácie doplnia)“.

Nechápte ma zle. Uvedomujem si serióznosť danej témy a nerada ju obaľujem istou dávkou sarkazmu. Nedokážem však zachovať vážnu tvár počúvajúc isté názory kritizujúce túto kampaň. Tento druh vtipu ale nie je pozitívny v pravom slova zmysle. Dochádza k nemu v momente, keď nám dôjdu všetky slzy.  No občas sa je potrebné na svet pozerať s humorom. Je to menej vysilujúce.

Ale späť k téme. S mlčaním sa dá urobiť aj čosi iné. Nebolo už dosť toho nekonečného dumania nad príčinami nášho strachu? Čo takto prehovoriť? Akt je to náročný, rizikový, no zároveň odvážny. Kampaň #metoo je jedinečná príležitosť vyjadriť sa k dôležitej téme. Tak prečo neprelomiť škrupinu vlastného pohodlia? Spočiatku náročné prostredie nám môže neskôr priniesť momenty zadosťučinenia, nových príležitostí a skúseností, ktoré by sme inak nedosiahli. Takže povzbudzujúce slová na záver: #metoo, história-nehistória.

P.S. K prehovoreniu vás môžu inšpirovať aj tieto príbehy navonok perfektných slávnych osobností, ktoré nám jasne ukazujú – netreba sa báť. Ide o súbor videí, ktorý jasne hlása – ide tu o seriózny problém, je ho potrebné riešiť. Je na to naša spoločnosť pripravená..?

Foto: power97.com

Teraz najčítanejšie

Klára Kusá

Som človek, druh kultúrno-umelecký, dve nohy, dve ruky, vlasov tak akurát, myšlienok priveľa, racionality primálo. Cieľom môjho blogu je šírenie osvety v oblasti duševného zdravia. Svoje ťažkosti sa zároveň snažím ukazovať vo svetle pozitívnom, svetle inakosti a daru. Občas si odskočím aj do kultúrno-umeleckých vôd či tém, ktoré sa ma bytostne dotýkajú.