Denník N

Ako sa vysporiadame s výstavbou tunela v Lamači?

Začala som zbierať podpisy na hromadnú pripomienku, ktorou chceme zabrániť stavaniu tunela v obytnej zóne Zečák v Lamači. Nie som proti rozvoju mesta, ale za jeho rozumné plánovanie.

Pred časom som vo svojom blogu hovorila o tuneli Kamzík cez lokalitu Zečák v Lamači a keď som začala zbierať podpisy proti jeho výstavbe, mnohí ste sa ma pýtali prečo to robím? Vraj tunel tadiaľ určite nemá ísť. V územnom pláne kraja je uvedené, že tunel má ísť cez lokalitu Bory, v blízkosti Krematória.

Viete, niekedy je dôležité myslieť aj na roky dopredu, nielen niekoľko mesiacov. Obyvatelia hlavného mesta sú v súčasnosti vystavení rôznym komplikáciám v súvislosti s rozhodnutiami, ktoré boli urobené pred rokmi. Vidíme v priamom prenose ako sa Bratislava mení pod tlakom developerov.
Aj nemocnica Rázsochy sa mala stavať, potom zase dlho nemala stavať, a teraz sa zase má stavať, ale skelet búrať atď., atď… Vymení sa vláda, vymenia sa priority. Pred pár rokmi na nemocnicu neboli peniaze, teraz sa našlo niekoľko sto miliónov Eur na jej dostavanie.

Narážam na to, že situácia na Zečáku sa môže pod vplyvom rôznych priorít zmeniť. Je preto nesmierne dôležité, aby sme mysleli dopredu a aby každý – či už developer, mesto či vláda – vedeli, že je tu odpor verejnosti. Musí to však byť riadne zdokumentované, a preto zbieram podpisy na hromadnú pripomienku a chcem, aby boli súčasťou dokumentácie zóny Zečák v Lamači.

Nie som proti rozvoju či budovaniu ciest a zlepšovaniu dopravy, naopak. Verím však, že sa dá rozumne naplánovať rozvoj mesta tak, aby bol v súlade so záujmami jeho obyvateľov.

Pokojne sa pridaj k nám  

Teraz najčítanejšie

Gabriela Bizoňová

Študovala som na Ekonomickej univerzite, pracujem na Ministerstve životného prostredia a venujem čas zlepšovaniu života okolo seba, najmä v bratislavskom Lamači. Verím v silu ženy a súhlasím s Margaret Thatcher: “Pokiaľ chcete, aby sa niečo povedalo, požiadajte muža. Pokiaľ chcete, aby sa niečo urobilo, požiadajte ženu.” Všímam si, že ženy na rôznych pozíciách či funkciách zvládnu viac - zameriavajú sa totiž na efektivitu svojej práce, lebo vedia, že ešte musia stihnúť aj navariť, či ísť pre deti do školy.