Denník N

Parlament náš, spamätaj sa. Mladí volajú po odbornosti

zdroj: peticie.com
zdroj: peticie.com

V noci z 5. na 6. decembra sa uskutočnilo v poradí už štvrté odvolávanie ministra vnútra Robert Kaliňáka. Takáto úvodná veta už akoby bola správou, ktorú by nejeden občan tejto krajiny prehliadol. Opäť išlo o frašku. Žiaľ, aj zo strany opozície.

zdroj: peticie.com

Svoje o tom už napísal v komentári na Aktuality.sk Dag Daniš. Vyjadrovanie štvrtej cenovej – urážky, pokriky a posmešky. Takže nič nové.  Podobné výkriky do tmy tu máme od leta 2016, kedy sa organizovali masívne protesty pred komplexom Bonaparte. Podobne tak prvé tri odvolávania Roberta Kaliňáka či Roberta Fica. Čo však dosiahnu poslanci takýmto správaním?  Na vyslovení nedôvery ministrovi vnútra nevidím nič zlé. Práve naopak. Otázka je, prečo sa to takto zvrhlo?

Prepojme to s mladými ľuďmi. Tými, o ktorých neustále hovoria, že utekajú do zahraničia za lepšími platmi. Opozícia aj vládne strany neustále hovoria, že chcú zabrániť odchodu mladých ľudí za hranice. Podobné vyjadrenia padli dokonca v televíznych diskusiách pred voľbami do VÚC.

Ako môžeme brať my, mladí ľudia, vaše slová vážne? Ako nás chcete udržať v krajine, kde jediné riešenie problému je obviňovanie druhých? Nedávno na náš parlament reagoval Samo Marec na svojom Facebooku. Porovnával ho s britským parlamentom, na ktorom vyzdvihol odbornosť, kutúru prejavu a silu argumentov. Podľa prieskumu neziskovej organizácie LEAF a týždenníka TREND by opýtaných mladých ľudí pritiahla z cudziny najmä zmena politickej kultúry na Slovensku (pozri TU).

 

zdroj: Trend.sk

Voláme po odbornosti parlamentu. Aký odkaz dávajú poslanci nám, občanom, keď sa len škriepia? Nie vecne, ale osobne. Blaha povie Nicholsonovej, že je kofa na trhu. Pre Matoviča je každý zlodej, ktorý skončí v base. Vyhráža sa, že deň zúčtovania sa blíži. Premiér si zas dovolí mávať v parlamente s Matovičovými citlivými dokumentmi. Ten im opätovne vykríka, že majú „krvavé paprče“. Kaliňák nazve Rajtára bankovým lupičom. Vedeli by sme pokračovať.

Tak teda aj my trochu osobne. Politika ma zaujíma. Nie som zástancom vyjadrení, že v politike sú samí gauneri a že je to tam všetko „na basu“. Ako hovoril Samo Marec, chceli by sme mať k parlamentu úctu. Na to by sa však musel vyjadrovať dôstojne a konať vo verejnom záujme.  Voláme po odbornosti, rozumnej diskusii. Ak chceme, aby sa „obyčajný“ ľud vyjadroval na politiku rozumne, musia sa tak správať poslanci národnej rady. Musia ísť príkladom. Ako opoziční, tak aj koaliční. Inak sme svedkami toho, že v predvolebnom období sa na nás usmievate vy, politici, z bilboardov, chodíte do dedín a tvárite sa, že ste niečo viac ako onen „obyčajný“ ľud. Mnohí si to aj namýšľajú. Potom si pozrieme záznam z rokovania parlamentu a príde nám zle. Z vás. Nie ste o nič lepší ako iní ľudia. Na poslednej schôdzi ste dokázali presný opak. Podobné urážky môžeme počuť naozaj už len niekde v zabudnutej krčme.

Teraz najčítanejšie