Denník N

Vrchy a kopce v okolí Banskej Bystrice

Pozeral som sa na ne dlhé roky a pritom som väčšinou nevedel, ako sa ktorý volá. Odkedy v BB nežijem, zaujíma ma to paradoxne ešte viac. Ťažko amatérska pátracia akcia s turistickou mapou a foťátkom v telefóne :)

Tento blog som chcel urobiť už dávnejšie. Odkedy žijem v Bratislave a do Banskej Bystrice chodíme sporadicky, zdá sa mi tam tichšie a krajšie s týmo všetkými vrchmi v okolí. BB je celá v kotline a vrchy sú takmer všade, kde sa pozriete.
Neskôr sa mi tento zážitok spojil so spomienkami z detstva, keď sme po niektorých z tých vrchov aj chodili. Keď som sa ale pýtal ľudí už pred rokmi, ako sa ktorý vrch volá, často som počul rôzne pomenovania pre ten istý kopec, prípadne bol názov neznámy. Samozrejme, to kde je Panský diel, Laskomer, Suchý vrch či Urpín vie asi každý. Ale tých vrchov je tam oveľa viac a keď nájdete správne miesto na výhľad, otvorí sa pred vami nadherná scenéria, kde vidíte ako vrchy prekrývajú vrchy a za nimi sa týčia v diaľke ďalšie.
Ešte minulý rok som v rámci prechádzky pochodil okolité lúky a kopce aby som našiel čo možno najlepšie miesta na fotenie. Spokojný sám so sebou som na internetoch našiel vyborné online turisticke mapy (mapy.hiking.sk), vedľa toho som otvoril moje geniálne fotky a zistil som, že nájsť všetky vrchy na fotkách by bola výzva aj pre Sherlocka ak by mal kvalitné fotky. Ja nie som ani Sherlock a fotky by mohli byť aj lepšie. Ale určite to bola sranda a chcem to ešte vylepšiť.
Ponúkam prvú verziu vrchov v okolí BB, pokrytý (aké to odvážne slovo) je východ cez sever až po západ. Niektoré vrchy sú určite správne, pri iných som si bol menej istý. Každopádne som sa niečo naučil. Napr. že „Predný“ diel je v skutočnosti „Horný“ diel. Alebo že v blízkom okolí sú dva Suché vrchy a dve Vysoké. A už viem cez vrstevnice trochu čítať aj terén. Budem konzultovať, urobím lepšie fotky a bude aj lepšia verzia.

Pridávam vždy aj mapu, kde je označený bod odkiaľ som sa díval a čo všetko je vidieť. Väčšinou sú to 180 stupňové panorámy. Je toho vidieť pomerne dosť, takže mapa je odzoomovaná. Menšie kopce nájdete až keď si mapu otvoriť na stránke a viac si priblížite.

 

 

A teraz druhá mapa + fotka, z ktorej ešte krajšie vidieť Laskomer, Pánsky diel a Horný diel, ale zasahuje ešte viac na západ.

Fotky sú pre lepší pohľad rozdelené na viac častí, lebo v plnej veľkosti mi to tu nezobrazilo. Prvý diel je vždy ten najviac západný a ďalšie idú smerom na východ.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Mikulík

Som slušný človek s veľkou hubou :) (dovolil som si citovať klasika).