Finále majstrovstiev sveta v squashi prvýkrát obstarali bratia, vyhral ten skúsenejší…

Pred pár dňami sa v anglickom Manchestri uskutočnili majstrovstvá sveta (AJ Bell World Championship 2017) v squashi. Turnaj s dotáciou takmer 600 000 dolárov (325 000 pre mužov a 279 000 pre ženy) privítal aj tentokrát tých najlepších hráčov z celého sveta.

Najsledovanejší turnaj roka mal niekoľko zaujímavých momentov. Prvou bol kolumbijský hráč Miquel Angel Rodriguez, prezývaný „Delová guľa“, ktorý akoby opäť našiel svoju stratenú formu, ktorou upútal pozornosť dva roky dozadu. Prebojoval sa až do štvrťfinále, kde po veľmi solídnom výkone podľahol jednému zo spolufavoritov Alímu Faragovi z Egypta, ktorému vo svetovom rebríčku svetovej squashovej federácie PSA patrí tretie miesto.

Ďalším prekvapením sa stal len dvadsaťdvaročný hráč z Kataru a v súčasnosti 37. hráč svetového rebríčka Abdulla Mohd Al Tamimi. Ten totiž prekvapujúco vyradil hneď  dvoch špičkových európskych hráčov, pretože v prvom kole porazil najlepšieho nemeckého hráča a aktuálne desiateho hráča sveta Simona Rösnera a v druhom kole Mathieua Castagneta z Francúzska, ktorý taktiež patrí k širšej svetovej špičke. Katarskému hráčovi však v nasledujúcom  kole „vystavil stopku“ Nick Matthew. Tento 37-ročný  trojnásobný majster sveta sa rozhodol po tejto sezóne ukončiť svoju aktívnu squashovú kariéru, a aj preto sa chcel rozlúčiť s čo najlepším výsledkom. Napokon vo štvrťfinále podľahol neskoršiemu majstrovi sveta Mohamedovi El Shorbagymu.

Bratstvo neohrozených až do finále

Majstrovstvá sveta sa nemohli dočkať atraktívnejšieho finále. Nikto totiž nedokázal zastaviť bratov Shorbagyovcov. Mohamed sa posúval turnajovým pavúkom pomerne ľahko, kedy stratil iba jeden jediný set a to práve so spomínaným Nickom Matthewom vo štvrťfinále. A to mal mimoriadne ťažký žreb, pretože na ceste do finále musel poraziť tak fenomenálneho, ale večne zraneného Ramyho Ashoura, ako aj obhajcu minuloročného triumfu Gregoryho Gaultiera.

Naopak mladší brat z tejto dvojice Marwan, si postup do finále musel vydrieť. Hneď v prvom kole mu situáciu sťažil Chris Simpson. V atraktívnom zápase ukrojil pre seba víťazstvo pomerom 3:1. Ďalšie dve kolá dokázal prekonať bez straty setu a komplikácie nastali až v semifinále, kedy narazil na nevyspytateľného Alího Faraga z Egypta . V napínavej päťsetovej dráme nakoniec, trochu nečakane, zdvíhal ruky nad hlavu práve mladší z bratov Shorbagyovcov.

Mohamed sa dočkal

Nikdy v histórii tohto športu sa nestalo, aby finále svetového šampionátu obstarala bratská dvojica.  Tento zápas sľuboval nielen napínavý súboj, ale aj množstvo emócií. Tieto predpoklady sa do bodky naplnili a diváci mohli vidieť krásnu päťsetovú drámu, ktorú nakoniec na svoju stranu naklonil starší a skúsenejší Mohamed El Shorbagy. Ten získal tento prestížny titul prvýkrát vo svojej kariére, keď predtým dvakrát (v rokoch 2012 a 2014) prehral vo finále so spomínaným Ramym Ashourom.

,,Som šťastný, že som vyhral môj vôbec prvý titul na majstrovstvách sveta. Musel som si prejsť ťažkou cestou skrz turnajového pavúka, čo robí tento titul o to špeciálnejším. Ide pre mňa a pre môjho brata o splnený sen zdieľať takýto moment spoločne. Som na neho veľmi hrdý a nemôžem sa dočkať, ako uvidím práve jeho zdvíhať túto trofej nad hlavu. Teraz je však čas na oddych a zaslúženú prestávku po veľmi vydarenej prvej polovici sezóny. Následne začnem opäť trénovať, tvrdšie ako kedykoľvek predtým. Ziskom tohto titulu som v squashi vyhral všetko, čo sa dalo, ale stále toho chcem veľa dokázať a vyhrať,“ povedal 26-ročný Egypťan.