Denník N

3 chyby, ktoré robia rodičia v období Vianoc

Špeciálna pedagogička a odborná garantka programu BUDDY, Zuzana Zimová, hovorí o tom, akých chýb sa rodičia dopúšťajú, a to nielen počas Vianoc. Zisti viac o tom, čoho sa môžeš ako rodič vyvarovať a čo sa môžeš ako dieťa naučiť robiť inak, aby boli vaše Vianoce príjemnejšie.

Aké zvyky by sme mohli vypustiť, aby boli naše rodinné chvíle počas Vianoc krajšie? Prečítaj si 3 chyby, ktoré môžeš vynechať, od špeciálnej psychologičky na vzťahovú väzbu, Zuzany Zimovej.

  1. VIANOCE AKO SYMBOL ZHONU A PRESTÍŽE

Niektorí ľudia nemajú radi Vianoce. Nie preto, že sú to Vianoce, ale preto, lebo v ich rodine vládol pred Vianocami stres. Všetko muselo byť dokonale poupratované, navarené, napečené, pod stromčekom museli byť najexkluzívnejšie darčeky, často za finančnými možnosťami rodiny. Deti počúvali o tom, ako si musia “utiahnuť opasky“, aby sa podarilo splatiť darčeky. Na vianočný čas sa im tak viažu spomienky na hádky o peniazoch, o poriadku, o tom, čo mal kto zariadiť a nezariadil. Je preto potrebné znížiť svoje očakávania na Vianoce a uvedomiť si, že by mali byť o spoločne strávenom čase, nie o dokonalosti podľa akéhosi spoločensky vytvoreného vzoru. Návrat k jednoduchosti v tomto prípade vytvorí presne také dokonalé Vianoce, aké si všetci želáme.

  1. DETI IBA DOSTÁVAJÚ

Vianoce sú dobrou príležitosťou naučiť deti myslieť na iných. Je chybou, ak sú v rodine obdarúvané iba deti. Darčeky by mali dávať aj deti dospelým. Nemusia to byť žiadne drahé dary, na ktoré dieťa má dlhodobo šetriť. Môžu to byť maličkosti. Cieľom je naučiť deti myslieť na ostatných, odhadovať, čo ich dokáže potešiť. Dnes sa dajú nájsť aj spôsoby, ako sa vzdať svojho darčeka. Prostriedky, ktoré by rodina dala na darčeky, môže venovať dobročinnej organizácii, ktorá kúpi niečo pre ľudí, ktorým chýbajú základné potreby. Alebo deti môžu v kníhkupectvách kúpiť knihu neznámemu dieťaťu, ktoré si ju zaželalo, ale nemá mu ju kto kúpiť.

  1. DETI DOSTÁVAJÚ DARČEKY PRI KAŽDEJ NÁVŠTEVE OBCHODU

Toto je síce chyba, ktorá sa deje aj počas obdobia mimo Vianoc, ale vplýva na to, ako deti vnímajú darčeky pod stromčekom. Byť obdarovaný totiž stráca čaro, stáva sa to bežnou súčasťou života. Vianoce potom nie sú o obdarovávaní, ale o očakávaní nejakého super darčeka. A často potom aj o sklamaní detí, ktoré dostanú “iba“ ďalšie LEGO, alebo o sklamaní rodičov, že darčeky po dvoch dňoch strácajú pre deti príťažlivosť.

Program BUDDY spája deti z detských domovov s dobrovoľníkmi, aby mali lepšiu šancu na dôstojný život.

Dajte deťom čas a staňte sa aj Vy BUDDY dobrovoľníkom.  Ak nemáte čas, pošlite nám príspevok a my nájdeme tých, ktorí deťom z detských domovov dajú svoj čas.

Prečítajte si aj ostatné články na špecifické témy detí z detských a iných domovov.

Teraz najčítanejšie

spájame deti z detských domovov s dobrovoľními a učíme dospelých rozumieť deťom

BUDDY

Odborní psychológovia a pedagógovia v spolupráci s programom BUDDY publikujú príspevky o rôznych situáciách vo vzťahu dospelý - dieťa. Vo svojich textoch vždy poskytujú jednoduché komunikačné riešenia tak, aby bol dospelý pre dieťa dobrým mentorom. Program BUDDY spája deti z detských domovov s vyškolenými dobrovoľníkmi a pomáha im vytvoriť dôverný a dlhotrvajúci vzťah. Dobrovoľník sa učí trpezlivosti a pokore. Deti dostávajú pozornosť, pozitívny vzor a podporu bez predsudkov. BUDDY tak deťom dáva lepšiu šancu na dôstojný život. Spoločnosti zasa prináša príležitosť mať menej detí na ulici, keďže cieľom programu je, aby každé dieťa, ktoré odíde z domova a bolo v programe BUDDY, malo prácu a bývanie. Najdlhší vzťah má 11 rokov. Projekt vznikol v roku 2006.

Tento blog je platený.