BLOG
Zastavme korupciu
Zastavme korupciu
8 765

Ako sa Bugárov obecný predseda k štátnemu kšeftu dostal

Keď ide o biznis, SNS, Smer-SD a Most-Híd dokážu odhodiť staré sváry za hlavu.

Minister Érsek a obecný predseda Kovács – silne, s rozumom a vytrvalo. Aj po voľbách.

Vznik súčasnej vládnej koalície bol pre slovenskú politiku nóvum priam historických rozmerov – nikdy predtým totiž na celoštátnej úrovni nevládli SNS a Smer-SD spolu s niektorou zo strán zastupujúcou voličov maďarskej národnosti. Niežeby tomu minulosti bránili hodnotové rozdiely. Dnes sa zdá, že žiadne neexistujú. Najlepšie to ilustruje práve prebiehajúci netransparentný nákup obrnených transportérov. Pri ňom predstavitelia SNS drzo klamú verejnosť a šéf Mostu-Híd sa zmôže len na vyjadrenie, že „ministerstvo obrany nie je v našej zodpovednosti.” Toľko k hodnotám. Keď ide o biznis, SNS, Smer-SD a Most-Híd dokážu odhodiť staré sváry za hlavu. Hovorí o tom aj nasledovný príbeh.

Nedávno sme písali o obstarávaní vybavenia kuchyne Národnej rady (NR SR), ktorej predsedá šéf národniarov a jej kanceláriu riadi človek, ktorý nastúpil do funkcie ešte za čias Pavla Pašku. Tender sme kritizovali pre diskriminačné podmienky, ktorých časť Kancelária po zverejnení nášho blogu upravila.

Ešte pred nákupom vybavenia kuchyne sa hľadala firma, ktorá by vypracovala projekt na jej rekonštrukciu. Kancelária NR SR ju hľadala cez prieskum trhu – zjednodušený spôsob obstarávania, ktoré sa vo vestníku nezverejňuje a môžu sa doň zapojiť len oslovené firmy. V tomto prípade boli oslovené firmy tri. Dve z nich majú sídlo v Dunajskej Strede, tretia je bratislavská, no biznisovo sa orientuje tiež na južné Slovensko. Detaily prieskumu trhu ukazujú, že sa medzi nimi neodohrala žiadna veľká bitka o túto zákazku za 19 990 eur bez dane. Obe dunajskostredské firmy totiž dali ponuku vyššiu ako predpodkladaná hodnota zákazky. Najnižšiu cenu (19 950 eur) ponúkla tretia firma – Eco 3 Energy, a v prieskume zvíťazila.

Mimochodom, zvolená predpokladaná hodnota zákazky bol len o 10 eur nižšia ako bol limit, keď by už Kancelária NR SR nemohla vybrať dodávateľa jednoduchým prieskumom trhu.

Eco 3 Energy je firma dodávajúca solárne panely, tepelné čerpadlá a klimatizácie. Najviac sa jej darilo v roku 2011, kedy pomohla vybudovať viacero solárnych parkov a vykázala tržby 6,5 milióna eur. Odvtedy jej klesli tržby viac ako desaťnásobne. Majiteľmi tejto firmy sú Kristián Kovács, obecný predseda Mostu-Híd v Hornej Potôni, ktorý figuroval aj na parlamentnej kandidátke v roku 2016 a Teodor Szabó, obecný predseda Mostu-Híd v obci Oľdza. Samo o sebe to ešte nie je usvedčenie z ničoho protiprávneho, a že sa v politických stranách vyskytujú aj podnikatelia, je prirodzené i žiadúce.

Lenže v prípade Eco 3 Energy možno nájsť stopy výnimočného „predvídania trhu”, za ktoré by sa nemusela hanbiť ani Margita Mečiarová. „Vypracovanie dokumentácie a projektu jednoduchých stavieb, drobných stavieb a zmien týchto stavieb – stavebná časť” ako predmet činnosti Eco 3 Energy pribudol do obchodného registra až 9. decembra 2016 – iba dvanásť dní pred vyhodnotením prieskumu trhu, z ktorého táto firma vyšla ako víťaz. Formalita bola splnená. Keby Kancelária NR SR vyžadovala od uchádzačov aj referencie na vyhotovenie podobných projektov v minulosti, Eco 3 Energy by ostali oči pre plač. No nevyžadovala a firma sa mohla tešiť na dvadsať tisíc.  

Keďže sa Eco 3 Energy podľa registra projektovaniu nikdy nevenovala, na zákazku si našla dvoch subdodávateľov. Jednou z nich je firma NABRO, ktorá zhotovila projekt na rekonštrukciu. Majiteľmi tejto firmy sú šamorínčania Vojtech Orbán a Laura Orbán, ktorí bývajú v dome hneď vedľa domu vlastnenom ministrom dopravy Arpádom Érsekom (Most-Híd). V. Orbán s nami ochotne komunikoval, s ministrom A. Érsekom sa vraj nepozná.

S otázkami o spomínaných biznisoch sme však neuspeli u majiteľov Eco 3 Energy. K. Kovács nám telefón zodvihol, no keď prišla reč na podstatné detaily, odkázal nás na druhého spoločníka T. Szabóa. Ten v momente, keď sme spomenuli subdodávateľov bývajúcich vedľa domu ministra Érseka, telefón položil. Mimochodom, v auguste tohto roku uzavrelo ministerstvo dopravy zmluvu s Eco 3 Energy na servis klimatizácií za 32 tisíc eur s daňou.

Kancelária NR SR už stihla obstarať aj stavebného dodávateľa rekonštrukcie kuchyne. Zabezpečí ju neslávne známa firma Euro-Building. Kto dodá vybavenie do zrekonštruovanej kuchyne, ešte nevieme. No ak by to opäť bola firma s prepojením na niektorú z vládnych strán, ktorá sa predaju kuchynského zariadenia začala venovať len tri týždne pre uzavretím zmluvy so štátom, možno skonštatovať: takto sa hrádza proti extrémizmu nebuduje.

 

 

 


Martin Turček

Nadácia Zastavme korupciu

Ak chcete podporiť náš boj za čestnejšie a spravodlivejšie Slovensko, môžete tak urobiť už teraz. Ďakujeme!

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.

Blogy

|