Denník N

Knižné tipy: Knihy, ktoré treba čítať, keď sneží

Tri skvelé knihy, ktoré sa najlepšie čítajú vtedy, keď je sneh.

Nesba som dlho obchádzala. Lebo však čítajú ho všetci, ja to čítať nebudem. Literárny pseudosnobizmus bokom, Nesbo je fajn. Ak začínate od jeho prvej knihy, nedajte sa odradiť, zlepšuje sa s každou ďalšou, ktorú napíše. Ja som začala minulý rok na Vianoce a začala som Snehuliakom. Príbeh sa odohráva v Osle, kde práve napadol prvý sneh. Hlavný vyšetrovateľ  Harry Hole zisťuje, že za posledných desať rokov sa stratilo jedenásť žien, a to vždy presne v deň, keď napadol prvý sneh. A prípad Snehuliak je na svete. Skvele napísaná a vygradovaná detektívka, po ktorej sa už na snehuliakov nikdy nebudete pozerať tak, ako predtým.

IMG_0093

Knihu si môžete kúpiť tu: http://bit.ly/148J0yf

S prvým snehom prichádza aj iný snehuliak. Snehuliak, ktorého si postavia Jack a Mabel, ktorí sa presťahovali  na Aljašku, aby tu zabudli na to, že nemôžu mať dieťa a začali nový život. Ráno však nájdu už iba stopy smerujúce k lesu a v najbližších týždňoch vídajú plavovlasé dievčatko, ktoré zrejme chodí po okolí. Dievčatko po čase príde až k ich zrubu a prezradí im, že sa volá Faina. Toto výnimočné stvorenie je plné čara, múdrosti i detskej naivity. Loví s červenou líškou po boku, privoláva metelicu a prežíva v drsných podmienkach divočiny. Príbeh známy z prastarej rozprávky opäť oživila Eowyn Iveyová. Nádherná kniha, plná čarovnej atmosféry a drsnej aljašskej prírody.

IMG_0097

Papierová kniha je momentálne vypredaná.

E-knihu si môžete kúpiť tu: http://bit.ly/148JcgW

 

Kniha Cit slečny Smilly pre sneh ma zaujala názvom. Autor Peter Høeg za ňu dostal nomináciu na Nobelovu cenu za literatúru. Hlavná hrdinka, pôvodom Eskimáčka, je odborníčka na ľadovce. Potom, čo za podivuhodných okolností zomrie jej malý kamarát a polícia prípad uzavrie ako nešťastnú náhodu, pustí sa do vyšetrovania na vlastnú päsť. Nie je to detektívka v pravom zmysle slova. Smilla je posadnutá ľadom a hľadaním pravdy. Jej filozofické úvahy ozvláštňujú napínavý príbeh, jej zmysel pre humor sa jemne tiahne celou knihou.

„Potom si sadnem na pohovku. Najprv prichádzajú obrazy z dnešného dňa. Nechám ich prejsť. Potom prídu spomienky z čias detstva, chvíľami mierne depresívne, chvíľami mierne veselé, aj tie nechám prejsť. Potom príde pokoj. Vtedy si pustím platňu. Potom tam sedím a plačem. Život, aký mám, som si svojím spôsobom vytvorila sama, a nechcem, aby bol iný. Plačem preto, že na svete existuje niečo také prekrásne ako Gideon Kremer, ktorý hrá Brahmsov husľový koncert.“

IMG_0094

Knihu si môžete kúpiť tu: http://bit.ly/1BjWUrw

Od autora odporúčam aj jeho knihu Deti chovateľov slonov: http://bit.ly/1AdylhJ

 

Autorka pracuje v kníhkupectve Martinus.sk

Teraz najčítanejšie