Denník N

Inovatívny ekosystém na Slovensku – z nuly na sto za sedem rokov?

Potenciál. Slovo, ktoré sa v súvislosti s inováciami na Slovensko skloňuje stále častejšie. Potenciál slovenských inovácií rastie z roka na rok najmä vďaka technologickým spoločnostiam, ktoré svojím (z)dravým rastom prispievajú k transformácii slovenskej ekonomiky z montážnej haly Európy na ekonomiku s vysokou pridanou hodnotou.

Na začiatku decembra sa do Novej budovy SND zbehlo niekoľko stoviek inovátorov, podnikateľov, investorov a nadšencov, ktorí sa zúčastnili už siedmeho ročníka Startup Awards, súťaže pre začínajúce, spravidla technologické spoločnosti. 

Slovenský inovatívny ekosystém za posledných 7 rokov prešiel výraznou premenou z komunity pár nadšencov do rozvinutého ekosystému startupov, investorov, akademikov a korporácií, ktoré sa inovatívnej ekonomike venujú naplno. Mnohé zo spoločností, ktoré pred siedmimi rokmi skúšali šťastie v prvom ročníku Startup Awards, už dnes píše úspešné príbehy rastu a expanzie na zahraničné trhy a inšpiruje ďalších na ich ceste za úspechom.

Inovatívne a rýchlo rastúce spoločnosti (takzvané scale upy) sú hnacím motorom ekonomiky 21. storočia. Sú to práve scale upy s ich inovatívnymi produktami a dravým rastom, ktoré generujú významné percento pracovných miest a zvyšujú konkurencieschopnosť národnej ekonomiky.

Prínos scale upov pre ekonomiku je neprehliadnuteľný aj na Slovensku vďaka spoločnostiam ako Martinus, Websupport, InLoop, Exponea či sli.do. Nový report od Neulogy, EIT Digital a SAPIE, ktorý uzrel svetlo sveta práve počas Startup Awards, predstavuje slovenský inovatívny ekosystém optikou 15 najlepších slovenských rýchlo rastúcich spoločností.

Pätnástka spoločností, ktoré to dopracovali do reportu, zamestnáva 850 ľudí a vygenerovalo v roku 2016 viac než 23 miliónov eur obratu. Všetky spoločnosti operujú aj v zahraničí, tretina z nich ponúka svoje produkty a služby celosvetovo. Vďaka raketovému rastu a vysokej pridanej hodnote prinášajú slovenskej ekonomike nielen príjmy, ale aj know how, skúsenosti a inovácie, ktoré pomáhajú Slovensku rásť.

Spolu s ich príbehmi spoznáte príbeh slovenského ekosystému od jeho zrodu, kedy slovo startup poznala len hŕstka nadšencov a bláznov do technológií až po súčasnosť. Report vnáša svetlo do každodenných radostí a starostí top 15 rýchlo rastúcich spoločností v slovenskom podnikateľskom prostredí a venuje sa trom horúcim témam každej inovatívnej spoločnosti – stratégiám rastu, investičným príležitostiam a podmienkam aplikovaného výskumu v podnikaní.

Pri písaní reportu sa často opakovalo jedno slovo – potenciál. Hoci vybraná pätnástka nemôže byť považovaná za reprezentatívnu vzorku slovenských inovatívnych spoločností, príbehy ňou písané sú dôkazom, že rýchlo rastúce spoločnosti sú kľúčom k posunu Slovenska od montážnej haly Európy do spoločnosti top inovatívnych krajín.

Report v anglickom jazyku nájdete tu.

 

Autor článku: Adela Zábražná

Autorka je výkonná riaditeľka Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) je najväčšia inovatívna aliancia na Slovensku, ktorá združuje viac než 90 členov z radov startupov, scaleupov, neziskových organizácií, investorov a korporácií. SAPIE sa venuje podpore inovatívneho ekosystému prostredníctvom projektov v oblasti inovatívneho vzdelávania a podpory startupového a inovačného ekosystému na Slovensku. Viac o SAPIE sa dozviete na našom webe www.sapie.sk.