Denník N

V zajatí geografie je kniha, po ktorej budete chcieť študovať geografiu

V zajatí geografie je to kniha, ktorú by ste si mali čo najskôr prečítať, pokiaľ chcete pochopiť motivácie jednotlivých krajín k ich geopolitickým stratégiám.

Legenda hovorí, že každý poradca a expert na zahraničnú politiku tŕpne hrôzou vždy, keď sa nejaký politik snaží presvedčiť svoje okolie, že pravidlá geopolitiky sú v našom svete už dávno prekonané. Podobným predstavám čas od času prepadnú aj médiá a následne i verejnosť. Nie je sa čomu čudovať, technologický vývoj, ktorý nám umožnil prekonávať v minulosti nepredstaviteľné geografické prekážky, alebo kolektívna eufória z víťazstva liberálnej demokracie po páde Sovietskeho zväzu spolu s ďalšími faktormi oprávnene vzbudzovali dôveru v to, že politika sa posunula na vyššiu úroveň, na ktorej ju budú už ovplyvňovať iné ako geografické faktory. Publikácia V zajatí geografie od britského politického komentátora Tima Marshalla predstavu o prekonaní geopolitiky vyvracia a ukazuje, že geografia stále veľkou mierou ovplyvňuje politiku väčšiny krajín, a dnes možno ešte výraznejšie ako v minulosti.

Tim Marshall vo svojej najnovšej knihe vysvetľuje minulosť, prítomnosť a budúcnosť geopolitiky na príklade niekoľkých krajín a regiónov. Úloha akej sa autor zhostil je mimoriadne náročná, no Tim Marshall sa s ňou vysporiadal veľmi sofistikovaným spôsobom, ktorý môže ísť príkladom i pre ostatných autorov. Jedno z najväčších pozitív knihy, čiastočne vysvetľujúce jej úspech, spočíva v skĺbení bohatej zásoby informácií s veľmi sympatickou, miestami odľahčenou štylistikou, čo pri množstve odborných kníh doposiaľ absentuje.

Kniha brilantne opisuje históriu vybraných štátov a ponúka dôveryhodné prognózy vývoja geopolitiky, no najdôležitejšie čo kniha robí je, že vyvracia našu kolektívnu predstavu o tom, že geografia v dnešnom svete už nehrá žiadnu dôležitú úlohu. Náš kolektívny technologický pokrok v nás buduje predstavu, že prekonanie púští, či horských masívov už pre nás nepredstavujú problém, a tak nás a politiku našich štátov nemajú nijako ovplyvňovať. Skutočnosť je aj taká, že pre veľkú časť spoločnosti a množstvo politikov geografia a geopolitika nie sú relevantný pojem a existujú len na periférii ich vnímania. Podceňovanie geografických faktorov pri tvorbe a realizácii štátnej politiky je niekde na hranici medzi neinformovanosťou a naivitou. Sme neustále ovplyvňovaní geografiou a v budúcnosti, kedy sa nemenným geografickým skutočnostiam pridajú nevypočítateľné klimatické zmeny sa vplyv a význam geopolitiky ešte zvýši.

V zajatí geografie ukazuje, že geografia je veľmi dobrý vysvetľujúci faktor toho, prečo sa Čína tak veľmi usiluje o Juhočínske more, alebo prečo Spojené štáty americké môžu za svoj úspech vo veľkej miere vďačiť ich izolovanej polohe medzi dvoma oceánmi. Geografia ponúka odpovede na zásadné otázky zahraničnej politiky, no odvodzovať celú politickú realitu od geografie by bolo prehnaným redukcionizmom.

V zajatí geografie má dve menšie nedostatky. Prvým z nich je prílišná orientácia na pohľad zo strany Spojených štátov, čo je pochopiteľné vzhľadom na politickú orientáciu autora. V knihe sú opísané geopolitické stratégie iných krajín, no až na niekoľko kapitol sú písané len v reakcii na americkú zahraničnú politiku. Táto formulácia korešponduje so súčasným geopolitickým rozložením moci, no knihu súčasne oberá o zaujímavé politické perspektívy ostatných krajín.

Druhým nedostatkom je občasná strata orientácie jednotlivých kapitol. Napríklad v kapitole o Západnej Európe, no ešte výraznejšie v kapitolách o Afrike a Latinskej Amerike kniha akoby strácala dych. Môže to byť spôsobené množstvom krajín, ktoré sa v spomínaných regiónoch nachádzajú, no kapitola o Blízkom Východe, ktorá sa takisto venuje väčšiemu počtu krajín mala  jasnejšiu a cieľavedomejšiu štruktúru. V porovnaní s prechádzajúcimi menovanými kapitolami si našla jednu jasnú líniu, ktorej sa pevne držala, a to prípade náboženské rozdiely v regióne.

Inak, spomínaná kapitola o Blízkom východe veľmi dobre vysvetľuje náboženské rozdiely tejto oblasti už so zreteľom na Islamský štát, občiansku vojnu v Sýrii a studenej vojny medzi Iránom a Saudskou Arábiou. Z textu je zreteľné, že práve v tejto problematike je autor expert, a tak je škoda, keď kapitola končí. Podobne mrzí priskorý koniec záverečnej kapitoly o Arktíde, ktorá bude spolu s oblasťou východnej Ázie miestom geopolitického súťaženia mocností.

V zajatí geografie je jedna z tých kníh, po ktorej prečítaní máte vážny záujem začať štúdium geografie. Tim Marshall vo svojej knihe dokázal nájsť ideálnu rovnováhu medzi odbornou a popularizačnou literatúrou, a to tak, že odborná stránka na kvalite vôbec netrpí. Nájdu sa menšie nedostatky vo forme zopár slabších, štrukturálne menej jasných kapitol, alebo prílišnej orientácie na jeden svetový pohľad, no inak je to kniha, ktorú by ste si mali čo najskôr prečítať, pokiaľ vás zaujíma geografia a medzinárodné vzťahy a chcete pochopiť motivácie krajín k ich geopolitickým stratégiám.

Ďalšie moje texty a vlastnú tvorbu nájdete tu.

Teraz najčítanejšie

Ľubomír Šottník

Profesionálne sa zaoberám aplikovaním princípov behaviorálnej ekonómie v zdravotníctve•Vo voľnom čase sa venujem písaniu beletrie a tvorbe vo všeobecnosti•Na Denníku N najčastejšie blogujem o literatúre, filmoch, politike a spoločnosti.•Moje ďalšie texty nájdete na lubomirsottnik.sk