BLOG
Dušan Tóth
Dušan Tóth
1 570

Ako Róbert Fico zmenil futbalové pravidlá

Objektivita je vzácny uhol pohľadu, ktorý je vlastný iba.. nášmu premiérovi

V pamätnom župnom zápase pred necelými piatimi rokmi futbalisti ŠK Smer rozdrvili nafetovaných pozbierancov a daňových podvodníkov Sokola Zlepenec v zahanbujúcom pomere 6:2.
Posledný župný match mal presne opačný priebeh.
Ostrieľaní smerácki harcovníci Tibor Mikuš z Trnavy a prešovský nezmar Peter Chudík už od prvých minút zápasu nestačili na ostré tempo súperových útočníkov Milana Majerského a Jozefa Viskupiča. Dlhoročnú mladú nádej Smeru Juraja Blanára, ktorý zostarol už pred desiatimi rokmi, odpinkla do okresnej súťaži šarmantná exorcistka daňových podvodníkov Erika Juriniová.
Hroziaci debakel futbalistov Smeru aspoň na chvíľu odvrátil trenčiansky Baška a nitriansky  matador Belica.
Keď však driblér pozliepancov Rasťo Trnka svojimi nevídanými fintami položil na lopatky aj lénneho pána Košíc Richarda Rašiho, tak nečakané fiasko Smeru už nemohol zachrániť ani legendárny Pele.

Po každej nečakanej a čoraz častejšej prehre nášho najznámejšieho klubu sa okamžite vyroja „takzvaní“ futbaloví experti, ktorí sa nám snažia nabulíkovať, že ŠK Smer sa nezadržateľne rúti do záhuby. Vraj, tento niekedy skvelý futbalový klub, sa čoraz viac ponára do bahna intríg a neúspechov. Vraj svojou spupnosťou už toľkokrát urazil šťastenu, že nahnevané sudičky ho odsúdili na zánik a potupné prehry.
„Starý a uťahaný kôň predsa nebude vyhrávať steeplechase,“ s hulvátskym rehotom komentovali ponižujúci výkon Smeru jeho odporní konkurenti.
Dokonca poniektorí kváziodborníci tvrdili takú nehoráznosť, že ŠK Smer prehráva preto, lebo úplatné vedenie klubu sa svojim nedôstojným podkladaním sponzorom už načisto sprotivilo nielen hráčom, ale aj obyčajným fanúšikom.
Kto by však bral vážne takýchto prekrucovačov pravdy? Verní priaznivci Smeru neboli ani trochu zvedaví na bľabotanie sfetovaných europoslancov. Namiesto náznaku akýchkoľvek pochybností trpezlivo čakali, kedy sa z medvedej nory vynorí tréner Fico.  Aby objektívne, presne tak, ako to len on vie, spravodlivo a nezaujato, zhodnotil dramatický priebeh župného zápasu.

„Priznám sa, že už dávno som sa tak nenasmial,“ tréner Smeru Róbert Fico povedal do mikrofónu a na pódiu prehľadne rozostavil farebné grafy a tabuľky. „Smial som sa a schválne som nekomentoval priebeh tohto zaujímavého stretnutia. Radšej som s údivom počúval hodnotenie čachrárskych odborníkov a zapredaných médií.“
„Vážené dámy a vážení páni, hoci naši skvelí reprezentanti vo všetkých štatisticky sledovaných zápasových ukazovateľoch jasne vyhrali, naši oponenti budú neustále tvrdiť, že sme prehrali 5:2. Opak je však pravdou. Ak sa niekto stal jasným víťazom tohto župného zápasu, tak to bol futbalový klub ŠK Smer.
Poďme však pekne po poriadku. Ak si porovnáme všetky relevantné údaje o tomto futbalovom zápase, tak nám ihneď udrie do očí, že hráči ŠK Smer kopali o 11 rohových kopov viac ako naši neschopní súperi. Možno ešte lepšie vynikla naša drvivá prevaha v počte vhodených autov, keď naši hráči priam..“
„Prepáčte,“ netrpezlivo mu skočil do reči športový redaktor RTVS, „.. prepáčte, ale futbal sa nehrá na auty a rohové kopy, ale na góly. A čo sa týka gólov, tak ŠK Smer utrpel hanebnú porážku, z ktorej sa dlho..“
„Chcete tým povedať, že keď komentujete futbalové zápasy, tak si autové vhadzovania vôbec nevšímate?“ ironicky sa spýtal tréner Fico.
„Isteže si ich všímame. Veď komentujeme všetko, čo sa odohráva na ihrisku. Ale stále platí zásada, že korením futbalu vždy boli a vždy aj budú…“
„Čiže aj vy uznávate, že autové vhadzovania sú pre priebeh zápasu veľmi dôležité?“
„Áno, to máte pravdu, ale…“
„Potom mi tu netrepte také hlúposti, čo je a čo nie je korením futbalu. Vidíte tento graf?!“ prísne sa spýtal tréner Smeru.
„Áno, vidím.“
„A čo je z tohto grafu už na prvý pohľad zrejmé? Že naše držanie lopty počas zápasu bolo až o sedemnásť percentuálnych bodov dlhšie ako držanie lopty u našich súperov! Úspešnosť kľučiek,“ pokračoval premiér, „ako ste si možno všimli, z nášho futbalu sa zrazu vytratili niekdajšie skvelé kľučky Karola Jokla. Preto nás veľmi potešilo, keď oslovení futbaloví odborníci prirovnali brilantnosť našich kľučiek, ku kľučkám Lionela Messiho. Pričom nad nemohúcim odkopávaním podgurážených súperov len pohrdlivo zdvíhali obočia.
Vážené dámy a vážení páni, pýtam sa: kto bol omnoho lepší v pohybe bez lopty? V tejto disciplíne priam neuveriteľne vynikol hráč Peter Chudík, ktorý sa počas celého zápasu nepohol ani o jeden centimeter! A kto bol lepší v dodržiavaní taktických pokynov trénera? Zbytočná odpoveď. Čo však zvlášť kvitujem je hodnotenie, ktoré sme dostali od rozhodcov, keď posudzovali efektivitu našich ofsajdov. A kto hádzal autové vhadzovania s omnoho väčšou eleganciou? Samozrejme, že to boli hráči ŠK Smer.
Ak mám teda naozaj objektívne zhodnotiť priebeh celého zápasu, tak hráči Sokola Zlepenec bol úspešnejší iba v počte gólov a v počte odpískaných faulov. Áno, vážené dámy a vážení páni, perfídne fauly to je jediná disciplína, v ktorej nadovšetko vynikli práve naši zákerní súperi. Veď čo iné by sme mohli čakať od mužstva, ktoré koučujú sfetovaný Sulík a známy daňový podvodník a blázon z Trnavy? Preto je potom predsa úplne prirodzené, že takýto mančaft sa nemôže zmôcť na nič iba na..“
„Pán premiér, aj napriek vašej vecnej argumentácii, mužstvo ŠK Smer prehralo 5:2!!“
„Mýlite sa! My sme vyhrali na celej čiare. A akékoľvek stupídne zmienky o našej prehre sú iba výmysly hlúpych novinárov a ešte hlúpejších opozičných politikov!“

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Som dôchodca, celý profesný život som pracoval vo sfére pamiatkovej starostlivosti.

Blogy

|