Denník N

Čo dať čítať deťom IV.

Štvrtý súhrn mojich knižných tipov určených čitateľom od 6 – 16 rokov.

Ezopove bajkyEzopove bájky, Žáčkove bonmoty a Bornove ilustrácie pre deti od 7 rokov

Patria k základnej znalosti, takzvanému všeobecnému prehľadu. Skôr alebo neskôr na ne každý natrafí a bude nútený si prečítať, o čo ide. Ezopove bájky majú mnoho podôb, sú prebásnené, prerozprávané v prózach s rôznou úrovňou vtipu či krutosti a existujú aj ich detské verzie, práve ako Ezopove bájky, ktoré spísal Jiří Žáček. Kniha je odporúčaná pre deti od 5 rokov, ja sa skôr prikláňam k hornej hranici odporúčaného veku, teda 7 rokov. Čitateľ by mal mať širšiu znalosť o fungovaní sveta, niektoré pointy sú výzvou aj pre starších. Po ruke by mal byť tiež rodič, ktorý ochotne vysvetlí okolnosti, za ktorých Ezop svoje bájky rozprával. Celá recenzia…

 

ParozrutiViete, kto vám žerie ponožky? Párožrúti! Pre deti od 8 rokov

Je to vlastne úplne jasné: každý človek má svojho párožrúta, pretože inak sa absencia vždy jednej ponožky z páru nedá rozumne vysvetliť. Párožrúti sa nimi živia. Najlepšie sú bavlnené. Tie s pridanými umelými vláknami im spôsobujú bruchabôľ. Nepohrdnú ani vlnenými ponožkami a detské dupačky sú pre nich nadmieru výživné. Hlavným hrdinom knihy je dospelý chlap, neúspešný v láske, ale hudobne nadaný trubkár Egon Vavrinec, nosiaci vždy dvojfarebné ponožky (prečo asi?), ktorému sa jeho párožrút Chichúň jedného dňa nechtiac ukáže. Potom tu máme profesora Kučeráčika, ktorý párožrútov dokonca skúma a píše o nich vedecké práce. A napokon sú tu samotní párožrúti, ktorí svojim správaním nahrádzajú v tejto knihe absentujúcich detských hrdinov. Celá recenzia…
Moj stastny zivotMôj šťastný život. Kedy ste si to naposledy povedali? Deťom od 6 rokov (a ich rodičom)
Kniha Môj šťastný život je plná drobných, tichých detských radostí a strastí, ktoré sú známe každému človeku. Prihovára sa nielen deťom, ale aj ich rodičom. Nabáda ich k uvedomeniu si, že nielen silné a veľké emócie spájané s výnimočnými udalosťami sú hodné našej pozornosti. Deti robia šťastnými maličkosti. Pre rodičov je krásne to prežiť znova a pripomenúť si, na čo možno pod tlakom života zabudli – čo nás môže urobiť skutočne šťastnými. Dejová linka je veľmi jednoduchá – Tina, ktorá žije iba s ockom a mačkou Mickou, práve nastúpila do školy a spoznáva nové prostredie. V triede sa skamaráti s Fridou, stanú sa z nich najlepšie kamarátky. Frida sa však s rodičmi po čase odsťahuje do iného mesta a Tina sa musí s novou situáciou vyrovnať. Každý deň je zároveň spojený s prežívaním drobných udalostí, pre dospelých takých banálnych, no my ich vidíme Tininými očami a chápeme, aké je všetko podstatné a dôležité pre šesťročného malého človeka. Celá recenzia…
Pomarancove dievcaPrečo je dôležité hľadať Pomarančové dievča pre tínedžerov od 14 rokov
Hlavný hrdina mal iba 4 roky, keď mu umrel otec. Nestihol si s ním pohovoriť o veciach, ktoré by možno dnes, keď má Georg 15, mohli mať spoločné. Nestihol sa ho nič podstatné opýtať. Nestihli sa pohádať ani zájsť spolu na prvé pivo. Z otca ostala iba vzdialená spomienka jemne voňajúca nočným vzduchom na terase ich domu, kde spolu sedeli hľadiac na hviezdy.Otec krátko pred smrťou napísal Georgovi dlhočizný list. A Georg sa napriek vzdialenosti jedenástich rokov s otcom začne rozprávať – otec ho totiž v liste často oslovuje a kladie mu otázky. Nad odpoveďami musí Georg poriadne premýšľať. Gro príbehu však netvorí len vesmír, život, otcova choroba a smrť. Jeho stredobodom je Pomarančové dievča. Celá recenzia…
Viac z mojej tvorby a recenzií nájdete tu.

Teraz najčítanejšie