Denník N

Čo znamená v praxi , že jasle nebudú zaradené pod školstvom, ale pod sociálnou oblasťou ?

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok

Prečo sa jasle radia do sociálneho systému? Tu je mojich 10 pripomienok k novele zákona o sociálnych službách.

1.) Financovanie je riešené iba cez príspevok na starostlivosť – nemá obligatórne ukotvenie ako iné sociálne služby, čo je chyba. Dnes ju platí ministerstvo 70 eur a z eurofondov ide 210 eur. Kto a z čoho to bude platiť keď povinnosť za financovanie nedali nikomu? Toto nemá obdobu v sociálnych službách. Vždy je sociálna služba zaradená podľa príslušnosti kto ju má financovať.

2.) Niektoré matky nebudú mať dostupnosť k tejto službe

3.) Odborné a obslužné činnosti, ktoré majú garantovať kvalitu poskytovanej služby, lebo sa nachádzame v sociálnom systéme, majú za následok toto:

  • Napr. výchova –nemá kontrolné mechanizmy zo strany ministerstva práce, to znamená že kvalitu neodkontroluje. Alebo úkony bežnej starostlivosti o dieťa sa odvolávajú na úkony, ktoré sa posudzujú pri odkázanosti čiže postihnutej osoby. Zdravé dieťa nie je  postihnutým dieťaťom. Malo by ísť o úkony, ktoré sú zohľadňované pre charakter poskytovanej služby a sú stanovené v osobitnej prílohe.
  • Soc. rehabilitácia, ktorú v jasliach budú musieť zabezpečiť  – musí mať individuálny plán a ak je osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, musí mať aj sociálny program. Vôbec sa to nestotožňuje s pedagogickým plánom činnosti. Ak by bolo v jasliach umiestnené  dieťatko so zdravotným ťažkým postihnutím, čo zákon umožňuje, pre jasle to má znamenať hlavne to, že pod sociálnou rehabilitáciou musia rozumieť  nácvik pomôcky, výučba písania a čítania  Braillovho písma. Kto toto bude vedieť zabezpečiť? Obávam sa že naoko budú mať také deti príležitosť byť v jasliach, ale v skutočnosti ich nikto do stavov neprijme. V školskom prostredí by to upravoval individuálny vzdelávací plán.
  • Obslužné činnosti sa  budú musieť v jasliach poskytnúť, ale dávam do pozornosti, že tam zaraďujeme napr. stravovanie, ktoré  nemusí poskytovateľ zabezpečiť ak ide o ambulantnú formu, iba ak ide o ambulantnú sociálnu službu so stravovaním. Takže ani tam nezabezpečia kvalitu a princíp ako v školskom systéme škôlok.
  • Záujmová činnosť – nevie opäť ministerstvo práce odkontrolovať, čo sa týka kvality. Ide o zložku školského systému.

4.) V sociálnom systéme ak má byť naplnená legislatíva sociálnych služieb má podmienku uzatvorenia zmluvného vzťahu medzi poskytovateľom a prijímateľom. Keďže jasle sú sociálnou službou musia sa týmto riadiť. V škôlke zmluvný vzťah nie je potrebný. Dokladuje sa tiež  príjem osôb, ktoré sa spoločne posudzujú. Výnimkou je iba samoplatca. Ale ten nesmie mať príspevok zo štátu na sociálnu službu. V  škôlke je to neprijateľné, aby  niekto od Vás požadoval  dokladovať Váš príjem. Ale keďže ste v sociálnom systéme a dieťa je klient rodičia sa považujú za  spolu posudzované osoby v domácnosti.

5.) Podmienky pre poskytovanie sociálnej služby  sa neviažu k prijímateľovi, ako je to všetkých sociálnych službách, ale k povinnosti na dôchodkové poistenie rodiča. Toto nemá obdobu v sociálnych službách.

6.) Na druhej strane ak ste v sociálnych službách samoplatcom, čiže uhrádzate ekonomické oprávnené náklady, nemusíte byť dokonca ani posudzovaný na takúto službu. Iba v jedinej sociálnej službe jasle, musíte  byť dôchodkovo poistený, to znamená že Vás v podstate posudzujú aj keby ste platili všetky oprávnené náklady.

7.) Od 1.1.2018 platia štandardy kvality ktoré musia splniť sociálne služby, teda aj jasle. Sú to metódy, postupy a štandardy s úplne inými podmienkami, ako funguje školský systém. To znamená, že ich musia poskytovatelia a v podstate aj klienti jasličiek splniť. Sú náročné a začnú platiť pre všetky služby aj jasle.

8.) Financovanie formou príspevku sa  kráti v ambulantnej forme starostlivosti ak dieťa zariadenia nenavštevuje plný počet hodín, to znamená že poskytovateľom by mali príspevok krátiť. Kto zaplatí zvyšok? Ministerstvo nedalo zodpovedný subjekt za financovanie jaslí takže predpokladám, že rozdiel musí financovať rodič hoci dieťa nepríde. V škôlke to tak nie je.

9.) Ak budete mať v kolektíve dieťa, ktoré je odkázané na inú fyzickú osobu, napr. dieťa so špeciálnymi potrebami, podľa zákona má byť posúdená jeho odkázanosť, čiže musí byť úradmi posúdené, lebo je v sociálnom systéme. Ak by bolo zdravotne znevýhodnené dieťa v škôlke, na odkázanosť posudzované nemusí byť.

10.) Predpokladám, že podľa formy bude služba „jasle“ definovaná, ako ambulantná forma starostlivosti. Musí mať stanovený čas poskytovania sociálnej služby. Ak ho jasle nedodržia môže sa im udeliť za nedodržiavanie rozsahu pokuta. A ako je to v škôlke? Asi viete odpoveď.

Teraz najčítanejšie

Soňa Gaborčáková

Svoj profesionálny život som zasvätila pomoci deťom a mladým ľuďom so zdravotným znevýhodnením. V roku 1999 som začala s pomocou deťom. Ľudia iba neveriacky krútili hlavami, že sa mi to nepodarí. Ja som sa nevzdala. Napriek ťažkým obdobiam som vybudovala komplexný systém starostlivosti pre tých najzraniteľnejších – Dom sv. Anny v Starej Ľubovni. V marcových voľbách 2016 som získala dôveru voličov a stala som sa poslankyňou NRSR. Preto budem hájiť záujmy tých najzraniteľnejších...