Denník N

Kto „zmaril“ referendum v roku 1997-1998? K Mečiarovmu vystúpeniu s Dobšinským časť 2. hypotézy

Historik bude mať ťažkú úlohu

Je potrebné vnímať vyhlásenia politikov aj vo vzťahu k záujmom zahraničia. Vtedy malo zahraničie záujem na rozšírení NATO no a verejná mienka, bola plus mínus päťdesiat na päťdesiat. Každý politik sa chce udržať pri moci a zároveň sa bojí titulkov v zahraničí. Videli sme ako citlivo vnímal Brežnev kritiku pri tzv. okupácii 1968. Problém bol v tom, že ako sa blížil termín, tak nikto nevie kedy unikne pravda o policajtovi USA na Balkáne. Grécko nechcelo povoliť prelety, myslím si, že preto, že majú so Srbmi podobné vierovyznanie, čo bol podobný dôvod ako keď sa Rusko v prvej svetovej postavilo proti Nemecku a Rakúsko-Uhorsku. Švajčiarsko bolo neutrálne a Rakúsko takisto nechcelo povoliť prelety, možno práve preto aby sa neopakoval scenár prechádzajúci  1. svetovej vojne, predsa len Rusko s Jeľcinom ledva trafí niekam na oslavu. Dnes sú aj odtajené tajné doložky pri vyjednávaní USA so Srbmi. NATO chce základňu stoj čo stoj.

Tak aký bol záujem Mečiara:

Mečiar vlastne má dosť silnú pozíciu, ale cíti ako stráca, tie divoké privatizácie cítia ľudia na vlastných peňaženkách a nezamestnanosť stúpa

Či chcel alebo nechcel vstúpiť to neviem, ale Jožo Ráž známy Mečiarovec, mal v tom období jasno, nie.

Ak by sa do NATO rozhodol vstúpiť sám, u Slovákov by stratil šarm suverénnosti, čo bola Mečiarova hlavná devíza(vatry zvrchovanosti), a to znamená prehraté voľby, jednoznačne stratená privatizácia, a tým pádom väzenie.

Sám nevedel ako by ľudia hlasovali a opozícia hovorila, že ostatné dve otázky sú tam len preto aby ovplyvnila odpoveď na prvú otázku o vstupe do NATO.

Vzhľadom na to, že dnes tu tie základne NATO sú, musím konštatovať, že opozícia mylne hovorila, že dve následné otázky majú ľudí odradiť od voľby áno pre prvú otázku, ale možno väčšina ľudí bola presvedčená, že USA sú len tí dobrí, tak si to mohli vysvetliť ako otázky ovplyvňujúce prvú a keď nebude na prvú otázku áno, tak ostatné sú bezpredmetné.

V prípade, že by referendum bolo platné, vyhrala by jedna či druhá strana veľmi tesne, čo by rozdelilo spoločnosť a niekto by musel buď výsledky referenda ignorovať, alebo uviesť do praxe, no médiá či už Pravicová republika alebo Smena by si na tom pekne zgustli.

Na prípade Orbánovho referenda o migrantoch vidíme, že západné médiá hodnotia také referendum iba ako posilnenie mandátu. Skrátka demokracia len odtiaľ potiaľ. Čiže ak by bola odpoveď v referende nie, tak by to bolo posilnenie Mečiara a jeho programu do ďalších volieb. No ak by bola otázka áno, mohol by povedať, že on chcel zvrchovanosť, no ale verejnosť to chce inak. Ako dnes vidíme, že účasť v NATO nemá vplyv na veľkosť korupcie.

Aký bol záujem Kováča:

Tu sa odkazujem na knihy Murína, Vaľa, Serbina v rádiu expres.

Kováč ml. nikdy nepoprel, že by sa skutok nestal, a to ani Kováč. Vždy sú len zábery z toho obdobia a tú verziu hovoria len komentátori. Pamätám si jeho prejav, viem, že to nespomenul iba povedal, že táto kauza je politická a trvá dlho, a preto dáva svojmu synovi milosť. O tých ostatných milostiach sa verejnosť nedozvedela. Existuje teda hypotéza, že to urobil preto, lebo ostatní iba tak boli ochotní vypovedať v Nemecku, že Kováč mladší nemá nič spoločné s kauzou Technopol. Na spis nemal právo a aj tak si ho vypýtal od prokurátora a ešte skôr ako mu bol doručený, vyhlásil milosť.

Kauza zabavenia pasu: Bugár síce hovorí, že Kováčovi ml. odobrali pas aby nemohol ísť vypovedať a predlžovať tak kritiku Mečiara, ibaže to ignoruje právo, predsa každému vyšetrovanému, ktorý sa snaží opustiť Republiku pas mu musí byť odobraný. To máte v každom americkom filme. Koniec koncov Češi mu takisto odobrali. Čiže Kováč ml. úmyselne nakráčal na hranice a nechal si odobrať pas. Nezabúdajte, že jeho otec je prezident a jeho poradca elitný ústavný právnik Ivan Trimaj. Tipujem, že sa inšpiroval Mečiarovým divadlom pri voľbách do NRSR, keď mu akože zabránili hlasovať, a ľudia naštvaní išli hlasovať za neho, že keď on nemohol, tak ja zahlasujem zaňho. Takisto aj teraz I. Lexa okamžite sám od seba odovzdal pas, pretože ho médiá upodozrievali, že chce utiecť.

Povedzme, že Kováč respektíve vtedajšia opozícia mohli rozmýšľať takto: Mečiar sa neudrží pri moci a opozícia bude zaviazaná výsledkom nového referenda. Ibaže už sa vedelo, že sa budú požadovať prelety, keďže Grécko odmietlo. Kto by potom hlasoval za vstup do NATO? Takže Kováč úmyselne vyhlási referendum rovnako protiústavne ako predtým, však čo sa mu môže stať, je predposledný deň v úrade a Mečiar ho bude musieť zrušiť, lebo už investoval veľa politických vyhlásení do toho, že Kováč vyhlásil referendum nesprávne. Budúca vláda je jasný zlepenec a na negatívnom postoji občanov vyjadrenom vo výsledku referenda o vstupe do NATO  by sa vláda mohla rozpadnúť.

Kováča ml. upracú do diplomacie a napriek tomu tam vyrobil ďalšiu kauzu o ktorej písal denník N. Nie všetko v živote je čierno biele. Dopytoval som sa ÚPN na Kováčovu minulosť spred 89 a tí mi odpísali nasledovné

Na našom webe máme info k funkcionárom KSČ a KSS:

Kováčovcov možno nájsť aj v útvaroch a medzi príslušníkmi ŠtB a PS.

Pre bližšie informácie je potrebné podať žiadosť o sprístupnenie (so splnením všetkých náležitostí) alebo ísť študovať do archívu ako bežný bádateľ.

Kováč má temnejšiu minulosť ako sa oficiálne priznáva a novinári by si mohli dať tú prácu a čo to o ňom pozisťovať.

Teraz najčítanejšie