Blog
pondelok

Nepochopené šialenstvo okolo významných investícii

Významné investície chce každý. Štát, mesto, ale aj developer. Ten hlavne. Významné investície majú byť v plnom rozsahu prospešným prínosom pre obyvateľov daného miesta, alebo oblasti. Pre developera a investora to predstavuje minimálnu administratívnu záťaž. V Bratislave sa poslednú dobu hovorí o dvoch takýchto investíciách.

Jedna z nich bola predstavená iba prednedávnom. Ide o električku. Áno, aj mňa to prekvapuje. V rámci zlepšenia renomé a dopravy v okolí svojich projektov sa JaT rozhodli budovať ďalšie električkové trate. Spočiatku si človek povie, že to nie je moc dobré, ale ak sledujete situáciu na Špitálskej, ktorej čiastočná trať je zablokovaná na vyše dva mesiace z dôvodu prehadzovania zodpovednosti zo strán samospráv, je nakoniec dobré, že ju budovať bude developer. Zrejme od spustenia jej realizácie nebudeme čakať toľko, ako na dve zastávky v Petržalke.

Druhou investíciou mal byť až futuristický nápad – monorail ponad Dunaj (v médiách sa hovorilo o závesnej lanovke). Teda, monorail, alebo lanovka síce na prvý pohľad vyzeral ako projekt hodný štatútu významne investície, ale vďaka zlej komunikácii a veľkým očiam sa stával nereálnejším. Má ísť iba o turistické lákadlo, ktoré vás dostane z jedného bodu HB Reavis do druhého bodu HB Reavis. S tým, že na bežnú prepravu skôr kvôli času použijete iný spôsob dopravy. Lanovka vyvolala diskusie k významne štatútov významných investícii a viacerí poslanci sa zhodli, že bude lepšie ak o súhlasných stanoviskách pre istotu nebude rozhodovať primátor. Ľahko by sa mohlo stať, že by nám tu mohli pribudnúť kolotoče na Devíne.

Máme tu teda dva projekty – električku a lanovku

Oba sú dopravné prostriedky, oba stavajú nie moc pozitívne vnímaní developeri. Na električku sme si zvykli a zároveň je aj budúcnosťou ekologickej dopravy v meste. V prípade schválenia štatútu môžeme dobudovanie novej trate predpokladať skorej, ako druhú etapu v Petržalke. Lanovka je zaujímavý projekt, ale nie moc dostačujúci. Prinesie auta do oblasti, kde momentálne nie sú (dôvodom budú záchytné parkoviská).  Malou lokalitou vás prevedie pomalou rýchlosťou.

Je to divné. Aj keď viacerí vedia určiť dôležitosť projektov a buďme úprimný, ale električka je pre Bratislavčanov dôležitejšia, tak budú oba projekty posudzované rovnako. To či dostanú štatút významnej investície je iba otázka.

Treba iba dúfať, že zvíťazí zdravý rozum a časom sa dočkáme spomínanej električky. Pretože je pri Špitálskej jasným dôkazom, že mesto je to posledné, ktoré svojím obyvateľom pomôže v oblasti rozvoja mestskej hromadnej dopravy.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Blogy

|

Už viac ako 103949 z vás dostáva správy e-mailom