Denník N

Nič v zlom, ale Nicholsonová je asi taká „liberálka“ ako je Fico „sociálny demokrat“

Vlajkovou loďou liberálnych strán vo vyspelej Európe (nemecká FDP, britskí Liberálni Demokrati) je multi-kuturalizmus, tolerancia, diverzita, otvorenosť. Ide o chrbtová kosť liberálnych strán..Koncept multi-kulti (ktorý už napr. Cameron a Merkelová prakticky zavrhli ako neudržateľný) presadzujú s naivistickým zápalom a so spravodlivým (niekedy povýšeneckým) hnevom. Ak však povie liberálka že „multikulturalizmus is dead“, je to podobné, akoby krokodíl povedal že „vegetariánstvo je in“…

V ostatných dňoch vznikla šarvátka ohľadom „kvót pre utečencov“. Polemika medzi „odporcami“ a „zástancami“ kulminuje (a bude kulminovať) počas tohto týždňa. Stále menej sa hovorí o podstate celej „kauzy“ a stále viac sa roztáča hejterská špirála, ktorá má tendenciu skĺznuť do osobnej roviny.

 

Do tejto diskusie nechcem vstupovať, môj názor pomerne výstižne vyjadril Peter Schutz vo svojom komentári:  http://komentare.sme.sk/c/7836914/na-politickej-scene-pribudli-novi-xenofobi.html

Taktiež, na celú vec v širšom kontexte sa pozrel český politológ Bohumil Doležal vo svojej brilantnej analýze: http://bohumildolezal.cz/texty/rs3324.html

Čo ma však zaujalo, je blog poslankyne za „liberálnu“ SaS, Lucie Nicholsonovej: http://nicholsonova.blog.sme.sk/c/381890/multikullturalizmus-is-dead.html

S autorkou sa dá v mnohom súhlasiť. Využívajúc expresívny jazyk konštatuje, že celý koncept „multi-kulti“ narazil v mnohom na svoje limity a stal sa tak len štedrým sociálnym programom pre rôzne „minority“. Trochu úzky pohľad na vec, ale OK…

Čo ma však dlhodobo zaráža nielen na Nicholsonovej, ale na celej SaS-ke je, že napriek tomu že sa táto strana definuje ako „liberálna“ (a mnohí povrchnejší novinári a „politológovia“ na nich poukazujú ako na „liberálov zo SaS“), obsah, a najmä forma akou komunikujú svoje predstavy, stanoviská a postrehy, môžu byť niekedy inšpiratívne, niekedy provokatívne, ale málokedy liberálne…

 

Aby bolo jasné.. Nemyslím si, že politik musí pri svojej praktickej činnosti vychádzať z nejakej hlboko zakorenenej, exaktne vytýčenej ideológie. Politik skôr ponúka súbor riešení a opatrení, ktoré sa následne v rovine politickej vedy dajú označiť ako liberálnejšie, konzervatívnejšie etc…

Tiež som dlhodobo alergický na sterilné politologické nálepkovanie, úplne odtrhnuté od reality, a bežného života. Cca 95% ľudí sa totiž nerozhoduje podľa toho či je tá strana „liberálna“, alebo „liberálno-konzervatívna“, respektíve „sociálno-demokratická“ (Koľko voličov Smeru má predstavu o autentickom sociálno-demokratickom programe? Môže byť leštenie kľučiek v Kremli „sociálno-demokratické“?). Ľudia politike venujú max niekoľko minút denne, rozhodujú sa podľa dojmov, inštinktu, sympatií, emócií, tí náročnejší, dajme tomu, podľa niektorých častí volebného programu…

Zvyšných 5% ľudí sú však „homo-politicus“. Tu však nastáva problém. V politike buď priamo pôsobia, aktívne ju komentujú, prípadne sledujú a je to ich hobby…Táto skupina v sebe zahŕňa aj činných politikov, ako pani poslankyňu Nicholsonovú a jej kolegov so SaS (btw ako poslancovi v petržalskom zastupiteľstve sa mi so „SaS-kármi“ s nimi fakt dobre, a konštruktívne spolupracuje). Tí ľudia sa omnoho intenzívnejšie zaujímajú o politiku a hlásia k nejakému politickému prúdu. Rozpor medzi „hodnotami“ ku ktorým sa hlásia a praktickou politikou tak bude vždy krikľavejší……Keby som bol liberálny „homo-politicus“ (čo nie som) tak by som sa pri čítaní Nicholsonovej blogu, Sulíkových blogov, prípadne ďalších produktov od SaS-ky dostal koprivku…

 

Vlajkovou loďou liberálnych strán vo vyspelej Európe (nemecká FDP, britskí Liberálni Demokrati) je totiž práve multi-kuturalizmus, tolerancia, diverzita, otvorenosť. Je to doslova chrbtová kosť týchto liberálnych strán..Koncept multi-kulti (ktorý už napr. Cameron a Merkelová prakticky zavrhli ako neudržateľný) presadzujú s naivistickým zápalom  a so spravodlivým (niekedy povýšeneckým) hnevom. Ak však povie liberálka že „multikulturalizmus is dead“, je to podobné, akoby krokodíl povedal že „vegetariánstvo je in“.

Preto by som bol rád, keby sme veci nazývali pravým menom. SaS plní v slovenskej politike dlhodobo užitočnú funkciu aj keď s ňou niekedy nemusím súhlasiť. Politologická striktnosť bokom, ale je nekorektné a zavádzajúce, keď sa jej top predstavitelia oháňajú liberalizmom na jednej, a útočia na multi-kulti na druhej strane..Lebo to je to isté, ako keď sa Fico (Kaliňák, Počiatek, doplnte si…) oháňa „sociálnou-demokraciou“.

 

 

 

Teraz najčítanejšie