Denník N

Prečo Bratislave chýbajú peniaze?

Podľa analýzy spoločnosti MarketLocator urobenej na základe počtu a pohybu simkariet v mobilných telefónoch, žije v Bratislave 666 000 ľudí. A ďalších 130 tisíc sem denne dochádza. Je to o 250 tisíc ľudí viac, ako eviduje štatistický úrad.

Najprv to dobré. Ako Bratislavčan som naozaj hrdý, že Bratislava je živé a príťažlivé mesto, ktoré je atraktívne pre ľudí, poskytuje príležitosti na prácu, štúdium, zábavu a aj príjemný  život. Zároveň každý rok lámeme rekordy v počte návštev turistov. Takto chce fungovať každé moderné mesto a som rád, že sa nám to darí.

A teraz to horšie. Dlhodobým problémom mesta sú kompetencie a financovanie. Tlačíme pred sebou obrovský, desaťročia kumulovaný investičný dlh, ktorý sa nám darí mazať pomalšie, ako by sme všetci chceli. Je to spôsobené aj metodikou prerozdeľovania peňazí zo štátneho rozpočtu. Rozpočtový vzorec totiž vychádza z počtu obyvateľov, ktorých eviduje Štatistický úrad na základe sčítania ľudu. To ostatné bolo odfláknuté. A tak to aj vyzerá. Podľa týchto štatistík tu žije o 50 % ľudí menej, ako v skutočnosti. V dôsledku tejto chyby Bratislava prichádza aspoň o osem miliónov EUR ročne. A ani z titulu hlavného mesta nemá ani cent naviac.

To nie je žiadna novinka, hovorím to už dlhodobo, teraz to máme konečne čierne na bielom. Takže, čo s tým?

Prvým krokom je zohľadňovať reálny počet obyvateľov, aj na základe Registra obyvateľov, kde sa evidujú trvalé pobyty. Nie na základe nepresného sčítania ľudu – to je úloha vlády a parlamentu a budem túto zmenu opätovne žiadať už na najbližších stretnutiach.

Druhým krokom je vysvetliť ľuďom, ktorí v Bratislave žijú, že trvalým pobytom v inom meste poškodzujú nie len Bratislavu a Bratislavčanov, ale aj samých seba. Mesto prichádza o nemalé finančné prostriedky a dotýka sa to každodenných služieb mesta, ktoré využívajú – od chodníkov a ciest, cez verejnú dopravu, údržbu zelene, čistotu až po obmedzené rozvojové projekty. Ostatne aj preto sme schválili historicky prvé pravidlá parkovania v Bratislave. Aby boli zvýhodnení Bratislavčania, tí s trvalým pobytom.

Rovnako je potrebné, aby tomu rozumeli aj ľudia, ktorí prenajímajú byty – musia vedieť, že ak povolia nájomníkovi trvalý pobyt, nič ich to nestojí, nevyplývajú z toho žiadne ďalšie povinnosti a zároveň tým prispejú aj k lepšiemu stavu mesta, v ktorom zväčša sami žijú.

Mojou úlohou je hájiť záujmy Bratislavčanov, no zároveň chcem, aby aj ľudia bez trvalého pobytu vedeli, že o nich stojíme, že chceme, aby sa tu cítili doma a samozrejme, aby sa podieľali na chode mesta, v  ktorom žijú. Tak je to správne a férové.

Čísla, ktoré boli zverejnené dávajú silný argument na to, aby sa situácia rýchlo zmenila k lepšiemu. Krajine sa ekonomicky darí a bolo by fajn, keby to prinieslo viac spravodlivosti  aj ťahúňovi – ekonomicky najsilnejšiemu hlavnému mestu. Lebo bez úspešnej krajiny nemôže byť úspešné hlavné mesto a platí to aj naopak. Úspešné a moderné hlavné mesto je úspechom celej krajiny.

Teraz najčítanejšie

Ivo Nesrovnal

Narodil som sa v Bratislave 19. mája 1964. Bývali sme na Jelačičovej. Po ukončení gymnázia som chcel študovať históriu, lebo dejiny ma vždy priťahovali. Nakoniec som však išiel na právo. Vo vzdelávaní som pokračoval ďalej na univerzitách v USA, Nemecku a Francúzsku. Profesionálnu dráhu som začal v Akadémii vied a ako právnik som mal tú česť pracovať so skvelými ľuďmi v kancelárii prezidenta Václava Havla. Ako advokát som žil a pracoval v rôznych európskych krajinách. Trinásť rokov som spoluviedol pobočku renomovanej medzinárodnej advokátskej kancelárie Gleiss Lutz Rechtsanwälte pre Česko a Slovensko. Dlhšie som žil v Hamburgu, Štuttgarte, dobre poznám Viedeň, Mníchov, Zurich či Kodaň. Po návrate zo zahraničia som ostal z mnohých vecí v Bratislave nemilo prekvapený. Odstup od západnej Európy sa zväčšil, Bratislava strácala konkurencieschopnosť a vypadla z rebríčkov kvality života. V roku 2009 som preto vstúpil do komunálnej politiky a stal som sa poslancom mestského zastupiteľstva. Pochopil som, že keď chce človek meniť veci, mal by začať niečo robiť. Pre mesto sme spolu s kolegami, mestskými poslancami vykonali kus roboty. Snaha vyvrcholila v roku 2014 zvolením za primátora hlavného mesta SR Bratislava.