Denník N

Prečo mi robíš scény?

Keď som vstúpil do vzťahu s ňou, varovala ma, že dokáže urobiť poriadny prievan. Neveril som. Myslel som si, že ak jej nedám zámienku, tak hurikán zavíta na iný kontinent a keď príde, tak právom…

Až sa raz neovládla. Zjavne túto časť svojho „ja“ dlhšie „schovávala“. Hoci je to ťažké. A vybuchla. Bez zjavného dôvodu. Len som stál a pozeral. Nechápal som, čo sa deje. Keď som sa rozhýbal, nič z mojej pomoci nebolo vítané, nič nefungovalo. Ocitol som sa v nečakanej letnej búrke a ženu pred sebou som nespoznával. Aj Vám sa mení princezná, či princ na draka? Tento článok bude o hystérií…

Čo je hystéria

Nie je ľahké nájsť na trhu literatúru na túto tému. Psychológ Tomáš Novák spolu so sociologičkou Hanou Drinockou sa podujali spracovať a priblížiť túto tému. Prijmite pozvanie na spoznávanie fenoménu – hurikánu známeho pod menom hystéria…

Kedysi existovala diagnóza hystéria, ale z rôznych dôvodov sa od tohto názvu upustilo a dnes sa používa pojem histriónska porucha osobnosti. Dlhé obdobie sa hystéria spájala s hormonálnymi výkyvmi, preto sa tým „pomyselným“ prstom ukazovalo na ženy, hoci podľa štatistík má hystéria zastúpenie aj medzi mužmi (kedysi približne 10:1, dnes skôr 3:1). Dokonca v súčasnej dobe, kedy muži strácajú pôdu pod nohami – narastá aj počet mužov hysterikov. Stále však má hystéria väčšie zastúpenie medzi ženami. Ako naznačuje aj výrok jedného dievčatka: „môj ocko je historik a mamička hysterička :)“.

Okrem toho, že existuje histriónska porucha osobnosti, mnohé prejavy hystérie našli „domov“ v skupine somatoformnej a disociačnej. Skupina somatoformná hovorí o prejavoch, ktoré nemajú skutočné opodstatnenie – zdravotné problémy vyvolané psychikou. A disociačná skupina hovorí o poruchách pamäti a predovšetkým osobnostnej identity, ako dôsledok nezvládnutých konfliktov. Ak sme kedysi v súvislosti s hnevom hovorili o emócií, ktorá je sama o sebe pozitívna a dokonca aj zdravá, keď vieme kedy a hlavne v akej miere jej dať priebeh, emócia spojená s hystériou, je negatívna. U hysterika síce dochádza k uvoľneniu napätia, ako keď vypustíte paru  z tlakového hrnca, ostáva však pohroma, ako keď tlaková vlna všetko zmätie okolo seba.

V psychiatrií sa pre hystériu používa aj označenie pitiatická osobnosť. V podstate ide o neurotický stav – hysterik má zvýšenú dráždivosť nervového systému, precitlivo reaguje na podnety, často trpí úzkosťami a vyžaduje zvýšenú pozornosť. Hysterikovi chýba pocit bezpečia, to – čo označujeme za zdravú rovnováhu.

Prejavy hysterika

O hysterikovi sa píše, že usiluje o zmenu a slobodu, ľahko sa nadchne pre niečo nové a rád riskuje. Má strach z obmedzení, tradícií a pevných zákonitostí. Žije podľa hesla: „dôležitý je okamih a ten si treba užiť“. Je ako vietor, ktorý síce vdýchne nový život, ale zároveň nič nenechá po starom. Už tušíte, prečo je hysterik a predovšetkým žena hysterička taká pôvabná? V „niečom“ žena hysterička odpovedá na mužskú túžbu po dobrodružstve a boji.

O hysterikoch sa píše, že ak niečo chcú, chcú to hneď. A tak sa rozhodnú naplniť svoju túžbu bezprostredne a za každú cenu. Ak to nedostanú, reagujú ako dieťa, ktoré sa hodí o zem a začne robiť – scény. V tejto chvíli hysterik do veľkej miery dieťaťom je – nedokáže sa ovládať a reaguje nezrelo. O hysterikoch tiež platí, že neradi sa nechajú spútať časom. Neradi plánujú a málokedy chodia na čas.  Prečo sa nechať spútať nejakými dvoma ručičkami. No nie?

U hysterika tiež možno hovoriť o citovom vydieraní (toho druhého). Môže ísť dokonca o veľmi precízny spôsob, ako toho druhého doviesť tam, kam chce hysterik. Partner hysterika sa v tom druhom stráca, doslova. Hysterik si skôr či neskôr presadí svoje. Tu niekde má pôvod myšlienka o výmene názorov so šéfom – prídete za ním so svojím názorom, on Vám ho vymení za svoj, ten príjmete a idete „spokojne“ ďalej životom.

Aj muž môže byť hysterikom

Ale aby článok o hystérií nevyznel ako ženská záležitosť, tak napr. hystéria u mužov môže prerásť do úpornej šetrnosti. Nepoznáte takých? A výraznou črtou hystérie obzvlášť u mužov je mlčanie. Možno je to tým, že muž nie je tak emotívne založený ako žena. Menej komunikuje a rozpráva. Aj za bežných okolností. U hysterika môže mlčanie trvať niekoľko hodín, dokonca dní. Tyrania tichom…

V psychiatrickej encyklopédií sa píše, že pri hystérií realita nie je porušená, ale prerastená fantáziou. Ako keď sa na svet pozeráte cez farebné sklíčko. Je a nie je to realita… K hysterickým rysom možno priradiť závislosť, egocentrizmus, prehnanú emocionalitu, exhibicionizmus, sexuálnu „voľnosť“…

Podľa vedeckých skúmaní má hystéria v spoločnosti približne 5 až 10 % zastúpenie. S hysterickým človekom sa často možno stretnúť na rôznych zoznamkách. Pretože ich vzťahy nemajú dlhé trvania. Spotreba partnerov tu býva väčšia a preto aj potreba nahradiť jedného partnera druhým. Hysterického partnera nie je ľahké naplniť a uspokojiť. Pri nadväzovaní vzťahov dokážu byť pomerne úspešní – ľahko dokážu urobiť dobrý dojem a očariť.

Máločo dokáže tak dobre charakterizovať hysterika, ako slová keby… pocit nedocenenia. Kde by bol… čo všetko mohol dosiahnuť… keby… mu ostatní nehádzali polená pod nohy. Pri ich rozprávaní máte pocit, že ste narazili na neskutočný talent a to dokonca v mnohých podobách… ktorý doteraz nikto neobjavil.

S hysterikom nie je ľahké rozprávať sa. Ako sa zvykne hovoriť, s hysterikom je každé slovo začiatkom novej hádky… Rád sa hrá so slovami, rád Vás chytá za slovo. Je to súboj slov. Beda tomu, kto sa nepresne vyjadrí, alebo preriekne. Ale aj keby v tomto súboji obstál, hysterik rád vytrháva veci z kontextu a skresľuje. Okrem toho veľmi dobre si pamätá a rád vyťahuje veci z minulosti.

Hysterický záchvat

O hysterikovi možno povedať, že je večne nespokojný a ješitný. Taký frfloš, ktorému nič nie je dobré. Isto poznáte viacerých :). Ak máte v okolí večného kritika, máte príležitosť zamyslieť sa nad hystériou v tejto podobe.

Medzi najvýraznejšie znaky hystérie patrí hysterický záchvat. Jeho vonkajšie prejavy poznáme. Aké sú vnútorné? V knihe sa uvádza tento príklad (zo života): „bola to hrozná psychická bolesť… tak veľká, že som psychickú chcela nahradiť telesnou… V bezradnosti mi bola príjemná predstava, že si ublížim… A presuniem pozornosť od „psyché“ k telu. Je to pocit vnútorného zovretia a zároveň pocitu, ako by som sa mala rozletieť na milión kúskov… Bol to strašný stres…“

Ak možno súhrnne zhrnúť prejavy hysterika, potom sú to tieto: večná nespokojnosť, nenásytnosť, infantilizmus, urážlivosť, vynucovanie si lásky, trýznenie partnera, neznášanlivosť ticha, umenie vcítiť sa (len) do seba, útek k ochoreniam, predstieranie, neochota priznať si chybu, vydieranie plačom či pokusom o samovraždu a citová chladnosť – presnejšie nedostatok empatie.

Rôzne podoby hystérie

Ale aby sme boli spravodliví. Hystéria môže mať aj iné podoby. Hystéria sa môže a často spája s láskou. Hlavne s obdobím zamilovanosti. Ak by sme hľadali niečo, ako symbol hystérie, bola by to emócia. A to v nezdravej podobe. Zvýraznená, priam prehnaná emócia. Práve s obdobím zamilovanosti sa spája pretlak emócií, alebo ak chcete celý koktail. K láske patrí zamilovanosť. Žiaľ, niektorí ju chcú prežívať stále. S pojmom hystéria sa môžeme stretnúť aj pri dave ľudí. Vyhrotený konflikt, pocit ohrozenia, úzkosti a napätia dávajú vzniknúť masovej hystérií. Takáto skupina sa stáva nebezpečná. Jednotlivec sa stráca v dave, pocit skrytosti vedie k deindividualizácií. Človek sa necháva strhnúť, prestáva rozmýšľať… Tým však rôznosť a rôznorodosť prejavov hystérie nekončí. O starobe sa hovorí, že niektoré vlastnosti ako by ustúpili do úzadia, akoby sa vytrácal vôľový aspekt (sebaovládanie) a do popredia sa dostávalo to, čím a kým človek naozaj bol. U hysterikov sú to práve hysterické črty, ktoré sa derú do popredia. Hysterický starec či starenka, majú ďaleko od pokojnej a vyrovnanej osoby, skôr je u nich výrazná zatrpknutosť, či pocit krivdy.

Život s hysterikom

Rozprávanie o hystérií prináša dôležitú otázku. Je možné žiť s hysterikom? Ak ste text dočítali až sem, zjavne s ním žijete, prípadne máte ho vo svojej blízkosti a chcete mu pomôcť. Možno nad ním premýšľate, ako nad potenciálnym partnerom…

Život s hysterikom je možný, ale nie je ľahký. Raz po jednej prednáške za mnou prišla žena, ktorá mi položila otázku v podobnom duchu. Je „hysterkou“ a túži po vzťahu. Spomenul som si na Garyho Chapmana a jeho päť jazykov lásky. Každý človek má citovú nádrž. Bez ohľadu na to, ktorý jazyk je pre neho dôležitý, potrebuje tuto nádrž naplniť, aby mal pocit, že je milovaný. Preto som tejto žene povedal, že hoci v živote prežíva okamihy (záchvat), ktoré nedokáže ovládnuť… tieto okamihy tvoria len zlomok času…  otázkou je, ako sa k partnerovi správa po tom… Počas záchvatu mu dokáže ublížiť, ale dokáže mu to nahradiť v čase, kedy už je znovu sama sebou? Pokojne si tu predstavte slovo kompenzovať. Ak viete, že váš partner je hysterický, ak túto vlastnosť pred Vami neskrýval, ak ste reálne odhadli či to zvládnete, ak dokážete ustáť partnerov záchvat a po ňom spolu hľadáte spôsob ako napraviť škody, ktoré zanechal a vzťah posilniť… potom je záchvat búrkou, ktorú možno ustáť. Samozrejme, veľmi Vám pomáha skutočnosť, ak hysterik si uvedomuje svoj problém a snaží sa usmerniť svoje prejavy a pracovať na sebe…

Ak ste sa rozhodli pre život s hysterikom, tak každá rada je vzácna. Nie každý to dokáže. Ak ste sa však rozhodli ísť touto cestou, skúste brať hysterika so stoickým nadhľadom. Hysterické prejavy prichádzajú a odchádzajú. Nedokážete sa im vyhnúť. Môžete ich len zhoršiť. Musíte objaviť prameň sily, aby ste podobne ako trstina pred prílivom sklonili steblo a po odlive ho opäť narovnali. Veľmi v tom pomáhajú záľuby, kedy rozvíjate niečo čo máte radi, čo vám dáva pozitívnu spätnú väzbu a pomáha objaviť a posilniť zdravé sebavedomie. Nesnažte sa hysterika zmeniť! Bude Vás to stáť veľa energie a bez toho aby on sám chcel, sa ďaleko nedostanete. Dôležité je tiež hľadať a nachádzať drobné radosti. A venovať viac času oddychu a relaxu. Pevné nervy a vytrvalosť sú vlastnosti, ktoré sa Vám v živote s hysterikom zídu.

.

Tomáš Novák vo svojej knihe spolu s Hanou Drinockou rozoberajú hystériu z rôznych strán. Okrem iného prinášajú test, ktorý odhalí, nakoľko ste hysterikom. Ponúkajú podnety ako pracovať na sebe. Prinášajú tiež množstvo príkladov (životných príbehov) z praxe a veľa ukážok z dopisov, ktoré približujú prežívanie a spôsob ako hysterici nazerajú na svet. Hystéria je niečím, s čím sa dá pracovať. A skúsenosť z nej premeniť. Otázkou a kľúčovou však je, aký je postoj samotného hysterika k tejto črte svojho „ja“…

A ako dopadol môj príbeh s drakom? Napriek môjmu odhodlaniu žiť s princeznou a tu a tam zápasiť s drakom, môj drak ma po čase pustil z pazúrov a odletel za iným princom. Doslova. Ostala len spomienka a zopár škrabancov…

-th-

Tomáš Novák pracuje ako psychológ v Manželskej a v rodinnej poradni. Hana Drinocká vyštudovala sociológiu a sociálnu prácu, pracuje ako novinár. Tomáš Novák, Hana Drinocká: Proč mi děláš scény?! Era group, Brno 2002. Táto kniha sa stala podkladom pre článok…

Zdroj fotografie:

Teraz najčítanejšie

Tomáš Hupka

Vzťahom som sa začal venovať pred 10 rokmi, cez blogy na stránke .týždňa.

Potom nasledovalo obdobie, kedy som pripravoval stretnutia pre ľudí, ktorí sa chceli pripraviť na vzťah. Sám som spolu s pani manželkou absolvoval kurz Manželské večery, ktorý vytvorili Nicky a Sila Lee.

O vzťahoch som znovu začal písať cez blogy na stránke denníka N. Pridal som aj témy z oblasti životného štýlu, keďže je dôležité ako človek žije a to sa prenáša aj do jeho vzťahu.

Venujem sa témam, ktoré ma zaujímajú, ale aj témam ktorými žijú iní ľudia...

Aktuálne "zastrešujem" projekt www.knihypredusu.sk - eshop so starostlivo vybranými knižnými titulmi...

Prajem Vám príjemné čítanie! Tom