Blog
streda

Smer strieľa zo vzduchovky na predavačky.

Návrh poslancov Smeru Podmanického a Kéryho zatvárať obchody počas štátnych sviatkov, nie je nový a už vôbec nie prelomový. S niečím podobným už dávno vyrukovalo KDH a poslanci Smeru to vtedy v podstate jednohlasne odmietli. Ak dnes zmenili názor, môže to evokovať viacero dôvodov. Ale jediný pravdivý je ten, že Smer začal poľovačku na volebné hlasy. Možno z dôvodu, že vnútorný stav najsilnejšej vládnej strany zďaleka nie je taký idylický, ako sa ho snaží novovybudované oddelenie propagandy pod vedením Erika Tomáša pretláčať do médií a natláčať do hláv voličov. Tento stav sa nazýva "príprava na predčasné voľby, alebo aspoň veľmi aktuálny kalkul s nimi". Takmer súhlasné stanoviská všetkých zainteresovaných - ministerstvo práce, odbory, Zväz obchodu je v príkrom rozpore s mojím vlastným "prieskumom", keď som sa v 5 nákupných centrách nezáväzne spýtal na názor tých, za ktorých "práva"chcú Podmanický s Kérym "bojovať". 25 náhodne vybraných predavačiek a personálu odpovedalo nasledovne : 4 - neviem, 3 - je mi to jedno, 5 - za, 13 - som proti návrhu. Kéry a Podmanický nepochybne disponujú argumentami, ktoré sú v súlade s ich návrhom. Akurát ich zatiaľ nepredložili, resp. ich vybraná agentúra ešte nestihla vyrobiť. Keď sa Podmanického spýtali, či sa neobáva poklesu miezd predavačiek a tým vlastne aj ich približovania sa bližšie k pásmu chudoby, odvetil tak presvedčivo, že sa nominoval na Nobelovu cenu za ekonomiku : "Platy predavačiek budú rásť aj napriek zákazu predaja". Nuž, ak prijmem túto skutočne "kvalifikovanú ekonomickú argumentáciu" Podmanického, tak ich tak či onak, okradnú ich dvaja ekonomicko-sociálni "myslitelia" Smeru o peniaze. Ak budú menej robiť a viac zarábať, mohli by ešte viac zarábať, ak by robili aj cez sviatky.

Celá idea zákona ako takého, je strelená. Prestavte si, že napríklad pripadne štátny sviatok na sobotu. V nedeľu sú v dedine hody. Stánkari, ktorí nedomysliteľne patria k hodom už celé stáročia, nebudú môcť v sobotu predávať, lebo je práve 1. máj. Alebo možno bude v zákone výnimka, že ten, kto donesie potvrdenie o tom, že sa doobeda zúčastnil prvomájových osláv Smeru v okresnom meste, predávať bude môcť?

Milí páni poslanci Podmanický a Kéry. Svojím nasprostastým návrhom zákona dosiahnete aj to, študenti si nebudú môcť cez sviatky privyrábať napríklad pri pokladniciach v supermarketoch, alebo v kinách, ktoré sú práve v nákupných centrách. Ja viem, že vy to netušíte, ale drvivá väčšina študentov nedostáva mesačné vreckové 1 000,.€, ani nedisponuje zlatými kreditkami. Vaše mámenie predavačiek na dni voľna mi tak pripomína konanie jedného magora(ospravedlňujem sa za mierny výraz), ktorý urobil vo svojej záhrade krmítko pre vtáky a keď k nemu prileteli, z roztopaše ich strieľaľ zo vzduchovky.

Viete, ono je to takto. Hokejovým rozhodcom môže byť iba chlapík, ktorý vie korčuľovať. A zákony, týkajúce sa práce ako takej, by mali tiež predkladať iba ľudia, ktorí aspoň jeden deň vo svojom živote pracovali.

Inak možno nabudúce príde niektorý z vašich kolegov-mysliteľov s návrhom zakázať ženám silikónové prsia, lebo silikón sa môže používať iba v kúpeľniach na utesňovanie špár.

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Blogy

|

Už viac ako 71726 z vás dostáva správy e-mailom