Denník N

Terapia horami

Bál som sa výšky. Až som si raz povedal: je silnejšie „ja“, alebo ten zbabelec vo mne? A tak som začal liezť. Nemusíte sa venovať horolezectvu, aby ste prekonávali seba. Rovnaký cieľ splní, ak začnete putovať cez hory… Pri putovaní v horách, je to sila ducha ktorý vzdoruje, oponuje slabostiam a obavám duše a tak posilňuje vôľu…

Tým jediným, s kým turista v horách zápasí, je on sám. Počasie môže túru znepríjemniť… Hora môže byť náročná na putovanie… Ale to nie sú súperi, len okolnosti. „Súperom“, je turista – človek. Keď putujem na vrchol, prekonávam sám seba. Súperím sám so sebou. Ak existuje milovaný „nepriateľ“, ktorý ma núti napnúť sily až do krajnosti a prekonávať prekážky. Tak som ním ja sám. Vďaka prekonávaniu seba, rastiem.

Túžba po vrchole

Človek potrebuje napätie, aby bol odolný. Napätie medzi človekom a cieľom, ktorý si stanoví. „Cieľ“ (zmysel), ktorý vyzýva človeka, aby sa prekonal. Ak má človek prežiť, potrebuje ideály (cieľ). Potrebuje zmysel. Musí sa učiť trpezlivosti, aby cieľ dosiahol. Musí podať výkon, obetovať sa, často ísť na dno síl, aby ho dosiahol. Tomu sa najlepšie učí v horách. Pre dosiahnutie vrcholu sú potrebné práve tieto schopnosti… Vrátane kreativity ducha, keď hľadáte vhodnú cestu… zrelosti, keď si stanovujete primerané ciele… a zdravého rozumu, keď zvažujete možnosti…

Súperíme sami so sebou a túžba prekonať seba, nám pomáha posúvať naše limity. Posúvame sa ďalej, vďaka tomu dokážeme nabudúce viac dostať zo seba, zdolávať vyššie kopce. Viac požadovať od seba a viac sa obetovať. Pri turistike v horách „putovanie“ osekáva z povahy človeka všetko nepotrebné a sebecké a ponecháva len to podstatné. Putovanie v horách, to je cesta k podstate a odklon od egoizmu…

Prekonať seba

Ak existuje skúsenosť, kedy sa strieda intenzívna bolesť a šťastie, tak je to na horách. V jednom okamihu sa strieda bolesť z únavy a radosť z dosiahnutia cieľa. V živote, podobne ako na horách existuje cieľ, ktorý má zmysel dosiahnuť. Môže sa nám zdať, že okolnosti od nás požadujú viac, než je v našich silách. Ale je to len zdanie. V skutočnosti je v našich silách to dosiahnuť, ak prekonáme seba. Odmenou nám je nádherný výhľad na horách a dobrý pocit zo seba. V živote je takou odmenou po vynaloženej námahe spokojnosť so sebou a ak okolnosti boli priaznivé, tak dosiahnutie cieľa…

Človek dokáže veľa, ak má prečo. Človek dokáže veľa, ak má zmysel. Ak pozná odpoveď na otázku prečo. Zmysel je tou najsilnejšou motiváciou. Čo je zmyslom života? Každý človek je jedinečný a má vo svete zanechať stopu, ktorú nedokáže zanechať nikto iný… To znamená, rozvíjať svoje dary a schopnosti, stať sa dobrým odborníkom a človekom, pracovať na sebe a pre iných, milovať a obetovať sa, stávať sa lepšou verziou svojho „ja“, zavŕšiť cestu od toho kým som, k tomu kým sa mám stať…

Potreba horizontu

Pri putovaní máme pred sebou horizont (horu). Keď ju zdoláme. Vynorí sa pred nami nový horizont (ďalšia hora). A tak stále znova a znova. Spoznávame nové horizonty a tým prekonávame samých seba. Vďaka tomu rastieme.

Jediným súperom v horách, som ja sám. Dosiahnuť cieľ znamená klásť na seba nároky. Niečo od seba požadovať. Výkon, keď je to potrebné a obetu, keď to je nevyhnutné. Sila ducha rastie s cieľom, ktorý si človek kladie. Pri putovaní v horách nevolíme cestu najmenšieho odporu, ale vyberáme si trasu, ktorá nám dá do „tela“. Nie pohodlie, ale nepohodlie. Odmenou je nám sila ducha.

Túžba po niečom viac

Keď vyjdete na kopec, zbadáte pred sebou panoramatický výhľad. Zbadáte odkiaľ ste prišli a kam pôjdete. Vidíte horizont, ktorý dole na zemi môže byť zahalený… Podobne je to aj v živote. Potrebujete tu a tam získať odstup, pozrieť sa na veci „z hora“, aby ste ich videli v širšom kontexte, vedeli odkiaľ a kam kráčate…

Hory ponúkajú alternatívu k rýchlemu spôsobu života. Je to novodobá askéza, ktorá človeka zušľachťuje. Človek sa niečoho zrieka, aby niečo dosiahol. Nič čo si môžete kúpiť, alebo získať kliknutím, či stlačením gombíka. Putovanie v horách nás vytrháva zo života, ktorý si mnohí zredukovali na uspokojovanie základných potrieb a učí nás túžiť po niečom „viac“. Hory nás učia, že môžeme túžiť po niečom viac. Smieme dúfať, veriť…

.

Chôdza upokojuje. Ideme vlastným tempom. V harmónií sami so sebou. Rytmické nádychy a výdychy sú dychovým cvičením. Pomáhajú nám zladiť telo a ducha. Je to okamih meditácie. Vystupujeme na vrchol a zároveň zostupujeme do seba. Máme skúsenosť sami so sebou. Venujeme čas sami sebe a stretnutiu so sebou. Hľadáme rovnováhu. Na tejto ceste dosahujeme vrchol a táto skúsenosť pozdvihuje nášho ducha. Je to návrat „k sebe“. A do sveta sa vraciame silnejší, s túžbou niečo dokázať…

Putovať je veľkou výzvou… Sme pripravení stretnúť sa so sebou? Pre mnohých sa putovanie stalo cestou, ako znovu usporiadať svoj svet. Niektorí sa doslova „vychodili“ zo svojich problémov. Čítal som o takých, ktorý vďaka dlhému putovaniu prekonali „závislosť“, prípadne urobili čiaru za obdobím vo svojom živote. Putovanie horami, cesta ako objaviť krásu v sebe.

-th-

Viktor Frankl bol rakúskym neurológom a psychiatrom. Počas II. sv vojny ho spolu s rodinou poslali do koncentračného tábora. Po skončení vojny sa stal profesorom neurológie a psychiatrie a tvorcom psychoterapeutického smeru – logoterapie (zmysel). Jeho profesný život je pomerne známy. Ale málokto vie, že bol aktívny turista a horolezec a práve v horách rozvíjal svoju teóriu logoterapie a v nich nachádzal inšpiráciu pri jej uplatnení v praktickom živote a pri terapií pacientov. Svoje poznatky zhrnul v knihe: Prožitek hor a zkušenost smyslu, ktorá sa stala podkladom tohto článku. Frankl bol aktívnym horolezcom až do svoje osemdesiatky. Horolezci na jeho pamiatku v Alpách pomenovali dve cesty. Toto ocenenie si nepochybne cenil rovnako, ako 29 čestných doktorátov. Hory stále nosil vo svojom srdci. Odznak vysokohorského vodcu mal pri sebe aj pri zatknutí a transporte do koncentračného tábora. Bol členom Alpského spolku Alpenverein. V roku 1997 začal skúmať horizont tam, kde neexistuje priestor a čas…

Zdroj fotografie:

www.visitnorway.com

Teraz najčítanejšie

Tomáš Hupka

Vzťahom som sa začal venovať pred 10 rokmi, cez blogy na stránke .týždňa.

Potom nasledovalo obdobie, kedy som pripravoval stretnutia pre ľudí, ktorí sa chceli pripraviť na vzťah. Sám som spolu s pani manželkou absolvoval kurz Manželské večery, ktorý vytvorili Nicky a Sila Lee.

O vzťahoch som znovu začal písať cez blogy na stránke denníka N. Pridal som aj témy z oblasti životného štýlu, keďže je dôležité ako človek žije a to sa prenáša aj do jeho vzťahu.

Venujem sa témam, ktoré ma zaujímajú, ale aj témam ktorými žijú iní ľudia...

Aktuálne "zastrešujem" projekt www.knihypredusu.sk - eshop so starostlivo vybranými knižnými titulmi...

Prajem Vám príjemné čítanie! Tom