Denník N

Zásobník tekutého dusíka v obytnej lokalite? V pohode…

…alebo prípadová štúdia, ako sa niektorí špelulanti usilujú naďalej využívať dieru v stavebnom zákone, ktorá sa nazýva „inštitút dodatočného povolenia stavby pred dokončením“

Začalo to nevinne. Na zasadnutie petržalského zastupiteľstva 28. februára, sme ako samospráva dostali žiadosť na prenájom pozemku na parcele 3387. Žiadateľ chcel vybudovať kryokomoru (zariadenie z extrémne nízkou teplotou. Krátky pobyt v kryokomore pomáha liečiť reumu a ďalšie zápalové ochorenia). Prevádzka kryokomory však vyžaduje zásobník na tekutý dusík, ktorý mal investor v pláne umiestniť na trávnatú plochu na Ševčenkovej ulici.

Tento návrh vyvolal celkovú nevôľu poslancov. Mali sme málo informácií, dopravná situácia vo vnútrobloku na Ševčenkovej ulici je jedna z najhorších v Petržalke (neďaleko sídli Daňový úrad, klientske centrum UPC, ďalšie firmy a prevádzky). Takisto, celá lokalita má veľké problémy s parkovaním. Tiež je tu bezpečnostné hľadisko (nádrž tekutého dusíka v obytnej zóne, v blízkosti materskej školy) a v neposlednom rade aj estetika (ohavná nádrž na tekutý dusík na trávnatej ploche, ako na predmestí Taškentu). Navyše, obyvatelia okolitých ulíc by o takom Nerád však bývam a priori „proti všetkému“, chceli sme byť ústretoví, získať viac informácií. Preto som navrhol prerušiť rokovanie o prenájme…

Investor to dal „na pankáča“                    

O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď  o necelý týždeň, nastal v lokalite čulý stavebný ruch. Stavebné práce vyvrcholili tým, že veľké nákladné auto doviezlo už spomínanú nádrž, vo výške 3-4 metre. Investor však k pozemku nemá nájomný vzťah, preto ide o nelegálnu činnosť, čiernu stavbu…a hlavne bezočivosť voči autorite obce, ktorá jediná môže rozhodovať ako sa nakladá s jej majetkom, ale hlavne aj voči ľuďom z okolia… Rozhorčenie by sa dalo krájať. Obyvatelia okolitých ulíc spísali petíciu proti výstavbe kryokomory, bod sme znovu zaradili na rokovanie zastupiteľstva, ktoré sa konalo 25. apríla. Došiel aj „investor“, ktorý si sypal popol na hlavu a ospravedlňoval sa, že on vlastne nevedel, že ide o čiernu stavbu, ale kryokomora bude super!…No…Tak či onak, išlo o tak drzé konanie, že sme jednomyseľne schválili návrh, v ktorom žiadame starostu, ktorý má na starosti stavebný úrad, aby sa začalo konanie na odstránenie čiernej stavby v danej lokalite. Zároveň sme „investorovi“ definitívne zamietli prenajať pozemok.

Hral investor na „Inštitút dodatočného povolenia stavby“?

Tentokrát sme mali šťastie a boli sme odhodlaní. Bezočivosť záujemcu o výstavbu kryocentra, zlá dopravná situácia v oblasti a najmä potenciálne ekologické dosahy umiestnenia nádrže dusíka v obytnej zóne, zmobilizovali samosprávu i obyvateľov.

V rozhovore s členmi petičného výboru sme si uvedomili, že záujemca pravdepodobne neočakával až taký výrazný odpor a spoliehal sa na nasledovný „naratív“, mnohokrát odskúšaný aj v minulosti: Investor si nasype popol na hlavu. Bude však argumentovať (presne ako to urobil  v rámci vystúpenia na našom zasadnutí) mnohými benefitmi výstavby kryocentra. Zároveň poukáže na investície, ktoré už prebehli: terénne úpravy a drobné stavebné práce, úprava fasády budovy vedľa trávnatej plochy, v ktorej mala samotná prevádzka sídliť. Naostatok tu je nádrž tekutého dusíka, ktorú už nechal doviezť a umiestniť v blízkosti plochy, kde ju chcel inštalovať (čo určite bolo náročné z pohľadu logistiky a financií). Preto využije ustanovenie stavebného zákona, pod názvom „Inštitút dodatočného povolenia stavby pred dokončením“. Čierny staviteľ zaplatí drobnú pokutu (z jeho pohľadu ide o smiešnu sumu v kontexte rozpočtu celej investície a  prípadných ziskov, pokiaľ sa podarí sprevádzkovať)a požiada o dodatočnú legalizáciu stavby. Bezzubý zákon a prípadná bezradnosť stavebného úradu potom môžu dať celému „pankáčskemu“ projektu zelenú…Podobná situácia sa v Bratislave (ale aj na celom Slovensku) opakuje pravidelne. Či už išlo o Širokého čiernu stavbu pred hokejovými majstrovstvami,  alebo projekty Domino na Jasovskej ulici.  Alebo ohyzdu na Beltiarskej ulici, kde investor „prešvihol“ stavebné povolenie o štyri podlažia…

 Jedine zmena stavebného zákona…

V roku 2015 bola v parlamente predložená novela stavebného zákona, ktorá rátala so zrušením inštitútu dodatočnej legalizácie stavby pred dokončením, nakoniec ju však nevedno prečo stiahli…Bez vypustenia tohto ustanovenia, alebo jeho sprísnenia, tak budú mať samosprávy dlhodobo zviazané ruky, a do budúcnosti nám môžu vyrastať ďalšie projekty ako Domino, nádrž dusíka, alebo Širokého hotel…

P.S. Autor je jedným z inicátorov petície Stavebná polícia,ktorá má za cieľ zmenu a sprísnenie stavebného zákona.

Teraz najčítanejšie