Ekonomika

Minúta po minúte

Švajčiarska centrálna banka je pripravená podniknúť kroky na zmiernenie tlaku na rast švajčiarskeho franku, ktorý by mohol prameniť z výsledku francúzskych prezidentských volieb. Uviedol to šéf banky Thomas Jordan. (bloomberg)

V Zákonníku práce by sa mohli uskutočniť zmeny, rokovať o nich so sociálnymi partnermi chce minister práce Ján Richter (Smer). Ako uviedol v diskusnej relácii TA3 V politike, dôvodom je situácia na trhu práce, kde chýbajú kvalifikovaní zamestnanci. Zároveň očakáva, že nezamestnanosť na Slovensku by do konca roka mohla klesnúť k 7 %.

Dvaja hlavní spoločníci advokátskej kancelárie Mossack Fonseca, známej z kauzy Panama Papers, boli prepustení z väzby na kauciu. Ramón Fonseca a Jürgen Mossack museli zaplatiť každý pol milióna dolárov a nesmú opustiť krajinu bez súdneho povolenia. Proti obom je teraz vedené vyšetrovanie pre podozrenie z prania špinavých peňazí. (afp)

Členské krajiny MMF sľúbili, že sa budú usilovať o zníženie ekonomických nerovnováh vo svete. Ich vyhlásenie však neobsahuje predchádzajúci záväzok, že budú vzdorovať všetkým formám protekcionizmu. (reuters)

Apple chce vytvoriť uzavretý dodávateľský reťazec, v rámci ktorého by sa vyrábali produkty len z obnoviteľných zdrojov alebo materiálov získaných recykláciou. Spoločnosť to píše vo svojej aktuálnej ekologickej správe, no termín v nej stanovený nie je. (tasr)

Trump zmiernil svoj odpor voči obchodnému rokovaniu s EÚ ako celkom, keď pokusy o dohodu s jednotlivými členskými štátmi zlyhali, píše britský denník The Times s odvolaním sa na washingtonské zdroje. Pokiaľ ide o obchodné rozhovory, Británia sa ocitla až na druhom mieste za kontinentálnym európskym blokom. (čtk)

Euro sa oslabuje, dôvodom sú nedeľňajšie prezidentské voľby vo Francúzsku. Prieskumy predpovedajú, že do druhého kola postúpi aj Marine Le Penová, ktorá spoločnú menu kritizuje. (čtk)

Americký súd schválil dohodu o urovnaní emisného škandálu Volkswagenu. S dohodou automobilka súhlasila už pred niekoľkými týždňami. Za podvody pri meraní emisií zaplatí dokopy 4,3 miliardy dolárov. Dohoda zahŕňa aj trojročné skúšobné obdobie a záväzok, že Volkswagen zavedie rozsiahle reformy. (čtk)

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Už viac ako 82831 z vás dostáva správy e-mailom