Ekonomika

Minúta po minúte

Členské štáty EÚ schválili smernicu namierenú proti daňovej optimalizácii firiem. Nová legislatíva, ktorá bráni využívaniu takzvaných hybridných daňových nesúladov v tretích štátoch, vstúpi do platnosti od roku 2020. (tasr)

BMW zastavuje produkciu vo svojich závodoch v Číne a v Južnej Afrike. Automobilka už v piatok zastavila výrobu vo svojom domácom závode v Lipsku pre problémy so zásobovaním komponentmi od subdodávateľa z Talianska. (tasr)

Talianska spoločnosť Alitalia dnes zrušila asi 200 letov na vnútroštátnych a medzištátnych linkách. Dôvodom je štrajk časti zamestnancov. Štrajk sa koná v čase rokovaní o podmienkach avizovaného prepustenia 1358 z 12 500 zamestnancov. Časť personálu okrem toho protestuje proti nevyplateniu viacerých odmien za máj. (tasr)

Nákup potravín pre školské jedálne by sa mal zjednodušiť. Navrhuje to trojica poslancov Mosta-Híd v novele zákona o verejnom obstarávaní. Predkladatelia chcú zvýšiť finančný limit na nákup potravín do výšky 200-tisíc eur, čím sa má zjednodušiť a zefektívniť obstarávanie pri nízkych prahových hodnotách. (tasr)

„Slovensko má šieste najnižšie daňovo-odvodové zaťaženie v EÚ,“ povedal v relácii O 5 minút 12 premiér Robert Fico. Reagoval na žiadosti zamestnávateľov, aby sa najskôr znížili dane a odvody a až potom sa zvyšovala minimálna mzda.

Ak sa Česko nechce nechať odsunúť na perifériu v EÚ, musí sa skôr či neskôr vyjadriť k termínu prijatia eura, povedal v RTVS český premiér Bohuslav Sobotka. Pochválil, ako dobre Slovensko zvládlo prechod na euro aj obdobie, v Česku vidí pred vstupom do eurozóny najväčší problém v úrovni miezd, ktorá je neporovnateľne nižšia oproti Nemecku či Rakúsku.

Ak pôjde dobre výber daní, podľa predsedu parlamentu a SNS Andreja Danka môžeme rátať s 30 až 40 miliónmi eur do regionálnych športových projektov.

Na diaľničnom úseku D3 Svrčinovec – Skalité bol dnes pre verejnosť deň otvorených dverí. Pre motoristov ho otvoria o pár dní. Súčasťou úseku sú aj dva jednorúrové tunely – Svrčinovec a Poľana. (tasr)

Štáty G7 sú pripravené zaviesť ďalšie sankcie proti Rusku v reakcii na jeho úlohu v konflikte na Ukrajine. Zhodli sa na tom na samite v Taliansku. Ak však Moskva začne dodržiavať dohody z Minska, štáty G7 sú, naopak, ochotné zvážiť zrušenie sankcií. (dpa, čtk)

USA sa ako jediná krajina G7 nezaviazali podporovať naplňovanie parížskej dohody o ochrane klímy. Kancelárka Angela Merkelová označila diskusiu G7 o klíme za „veľmi neuspokojivú“. Dodala, že po rokovaní nemá žiadny náznak, či americký prezident Donald Trump dohodu podporí alebo nie. Trump dnes na Twitteri napísal, že definitívne rozhodnutie spraví na budúci týždeň. (čtk)

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Už viac ako 88714 z vás dostáva správy e-mailom