Ekonomika

Minúta po minúte

Do roka by sa mohlo Bulharsko zapojiť do mechanizmu výmenných kurzov označovaného ako ERM-2, ak s tým budú súhlasiť predstavitelia Európskej únie a Európskej centrálnej banky. Povedal bulharský premiér Bojko Borisov. ERM-2 je dvojročnou čakárňou na členstvo v eurozóne. (čtk)

Marián Mičko z Tibavy obvinil ministerku Matečnú, že problémy farmárov na východe sa začali v čase, keď bola šéfkou SPF. Myslel tým skupinu okolo Patrika Šuchtu a Ľubice Roškovej. Ministerka pôdohospodárstva sa proti jeho slovám pred približne 200 ľuďmi v Košiciach ostro ohradila.

Eurowings bude lietať z Košíc do Düsseldorfu. Spojenie spustia v októbri, lietať sa bude štyrikrát týždenne – v pondelok, stredu, piatok a v nedeľu. (tasr)

Rokovania medzi odborármi a zamestnávateľom v trnavskej automobilke PSA by sa mali začať budúci štvrtok za účasti sprostredkovateľa. Ministerstvo práce pridelilo mediátora v zmysle zákona po tom, ako sa strany nevedeli dohodnúť na znení novej kolektívnej zmluvy a odborári vyhlásili spor v kolektívnom vyjednávaní. (tasr)

Nemecká vláda znížila odhad tohtoročného rastu ekonomiky na 2,3 % z predtým predpokladaných 2,4 %. Rast by sa však mal aj podľa novej prognózy zrýchliť z vlaňajších 2,2 % a dosiahnuť najprudšie tempo od roku 2011. (čtk)

Čínska polícia skonfiškovala 600 počítačov používaných na ťažbu bitcoinu. Došlo k tomu po tom, čo miestny prevádzkovateľ elektrickej siete zaznamenal nezvyčajne vysokú spotrebu prúdu. (nová čína, čtk)

Danko povedal, že v koalícii je to on, kto nepodporuje vyrovnaný rozpočet. Ficovi a ministrovi financií Kažimírovi na tlačovke povedal, že to nie je to najdôležitejšie. Kažimír na predsedu SNS zareagoval vyjadrením, že na iné opatrenia nie je viac peňazí aj preto, že Danko presadil zníženie daní pre firmy a živnostníkov, a preto je aj menej peňazí v štátnej kase.