Denník N

Hrozby internetu: Kyberšikana, praktiky sexuálnych manipulátorov, internetové podvody a radikalizácia

Nielen pre rodičov a učiteľov sme vytvorili túto špeciálnu stránku, kde na jednom mieste nájdete materiály Denníka N k hrozbám internetu. Rozoberáme v nich kyberšikanu, praktiky sexuálnych manipulátorov, internetové závislosti, internetové podvody a radikalizáciu. V závere nájdete tipy, ako tieto hrozby vysvetľovať deťom a ďalšie užitočné kontakty.

Materiály Denníka N o mediálnej výchove a hrozbách internetu

Články Denníka N o hrozbách internetu nájdete aj v magazíne, ktorý sme vydali na jeseň 2020. Stiahnuť si ho môžete tu (PDF, 70 MB).

Psychológovia radia, ako viesť deti k sociálnym sieťam

Podcast: Svoje dieťa na internete neochránite zákazmi, ale záujmom a vysvetľovaním

Celeste Buckingham: dievča môže raniť aj poznámka, aby nejedlo další koláč

Päť internetových podvodov, ktoré číhajú na Slovákov

Pornografia mu zničila život: prišiel som o prácu aj o rodinu

Kyberšikana detí i učiteľov

 

Sexuálni manipulátori

 

Internetové závislosti

Internetové podvody

Radikalizácia mladých

 

Ako sa chrániť a ako učiť deti

Kde hľadať pomoc + užitočné stránky

IPčko – Projekt zameraný na pomoc mladým ľuďom, ktorí sa stali obeťami vydierania či sexuálneho nátlaku. Vyškolených psychológov môžu kontaktovať aj formou chatu. Súčasťou je aj stránka Chcemsazabit.sk pre ľudí v krajnej situácii.

CCPPPaP – Centrá pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) poskytujú bezplatnú pomoc deťom, pokiaľ sa u nich prejavia napríklad poruchy učenia, správania, poruchy pozornosti alebo sa ocitli v sociálne znevýhodnenom prostredí. Sú v každom krajskom meste.

Mládež ulice – Organizácia zameraná na terénnu sociálnu prácu s deťmi a mládežou.

Centrum inkluzívneho vzdelávania (Inklucentrum) – Expertné stredisko, ktoré sa venuje podpore a poradenstvu vo vzdelávaní takzvaných detí v riziku.

Bezpečne na nete – Otázky a odpovede ako používať technológie v rodine, náučné videá pre deti – projekt spoločnosti Eset a psychologičky Jarmily Tomkovej.

Deti na nete – Tipy pre rodičov a učiteľov o tom, ako by deti správne mali využívať internet – projekt spoločnosti Orange a s odbornou garanciou Márie Tóthovej Šimčákovej.

Zmudri.sk – Tipy pre dospievajúcich formou ľahko stráviteľných videí.

Denník N – Zoznam vydaných článkov na tému kyberbezpečnosti.