
Abortusz
Cikkek
Percről percre
Az ukrán nőknek van, hogy Ukrajnába kell utazniuk az egészségügyi ellátásért, az itteni orvosoknak ugyanis problémája van a terhességmegszakítás elvégzésével. Sokan közülük nemi erőszak áldozatai.
Észak-Karolina kormányzója szombaton megvétózta a terhességmegszakítás szigorításáról szóló törvényt, ami a terhesség 12. hete után csak kivételes esetben engedélyezné a beavatkozást.
Lelőtte barátnőjét egy fiatal férfi a Texas állambeli Dallasban, mert a nő az abortusz mellett döntött, a férfi azonban ezzel nem értett egyet. Az elkövetőt letartóztatták, gyilkossággal vádolják.
Japánban jóváhagyták az abortusztabletták árusítását. Az országban eddig csak műtéttel lehetett megszakítani a terhességet. A művi terhességmegszakítás 1948 óta legális Japánban, a beavatkozás a 22. hétig végezhető el, és a legtöbb esetben a partner beleegyezése is szükséges. (afp)
Több évre elegendő készletet szerez be abortusztablettából Oregon állam, mivel attól félnek, egy bírósági döntés szigoríthatja a gyógyszerhez való hozzáférést.
A szlovákiaiak nagy része nem gondolja úgy, hogy szigorítani kellene a terhességmegszakítás szabályain. A Reviv EU elnevezésű projekt keretén belül Szlovákiában, Magyarországon Csehországban és Lengyelországban végeztek felmérést az emberek ezzek kapcsolatos véleményéről.
A parlament nem utalta második olvasatba Martin Čepček (független) javaslatát, amely az abortuszt szabályozására irányult. A javaslat szerint a beavatkozás elvégzése előtt az orvos köteles lett volna ultrahangos vizsgálatot végezni, és megmutatni a páciensnek a magzatot és annak szívhangját.
Wyoming az első amerikai állam, ahol betiltják az abortusztabletták alkalmazását. A törvény július 1-jén lép hatályba. Az orvosok és mások, akik megszegik a törvényt, hat hónapnyi börtönbüntetésre és 9000 dollár pénzbüntetésre számíthatnak. (ap)
Emmanuel Macron támogatja a terhességmegszakítás jogának alkotmányba foglalását, ezt a francia államfő szerdán a nemzetközi nőnap alkalmából jelentette be.
Engedélyezik a vényköteles terhességmegszakító tabletták árusítását az egyesült államokbeli gyógyszertárakban, közölte az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA). A döntés egy olyan időszakban hozták meg, amikor egyre több amerikai állam fontolgatja a gyógyszeres abortusz betiltását. (reuters)
Abortusz elleni nyomásgyakorlásként is értékelhető néhány passzus abban a törvényjavaslatban, mellyel Anna Záborskáék módosítanák a vonatkozó szabályokat – mondja Ilka Viktória. A jogász szerint az lenne célravezető, ha csupán orvosi evidenciákon alapuló információkat kapnának a nők.
Szlovákiának sok dolga volna az abortusz könnyítése terén, mondja Ilka Viktória jogász. Az Egészségügyi Világszervezetnek van egy ajánlása az abortusszal kapcsolatban, mely a nők autonómiáját, illetve az abortusz hozzáférhetőségét tartja szem előtt, s ebben a tekintetben a szlovák törvény elmarad az európai átlagtól.
Anna Záborská abortusszal kapcsolatos javaslatáról valószínűleg csak a januári parlamenti ülésen fognak szavazni, bár egyelőre szerepel az idei utolsó ülés napirendjén. A halasztást még jóvá kell hagynia a parlamenti plénumnak.
A parlament a következő ülésén az abortuszhoz való hozzáférés szigorításáról is tárgyalni fognak. Az Anna Záborská köré szerveződő képviselők javaslata szerint várakozási időt vezetnének be az egészségügyi okokból történő abortuszokra is. A javaslatot Boris Kollár vette napirendre.
Az abortuszszabályok szigorítása ellen tüntettek Budapesten. A demonstráción többnyire fiatalokból álló, néhány ezres tömeg gyűlt össze a Parlamentnél, akik a beszédek meghallgatása után a Belügyminisztérium épülete elé vonultak – derül ki a Telex tudósításából.

A magzati szívhang meghallgatásához kötik az abortusz végrehajtását Magyarországon. A rendelet szeptember 15-én lép hatályba.
Az abortuszok számának visszaszorításán dolgozik Kína. A terhességmegszakítások számának csökkentését olyan intézkedésekkel próbálják elérni, amelyek elérhetőbbé teszik a meddőség kezelését. Kínában roppant alacsony a születési arány, a hatóságok ezen kívánnak változtatni. (reuters)
Szigorú abortuszszabályozást vezettek be Indiana államban. Eric Holcomb kormányzó aláírásával a terhességmegszakítás lehetősége csak bizonyos kivételek mellett marad meg.
Az abortuszról való gondolkodás érvrendszere nem sokat változott száz év során, a törvényi rendelkezések viszont a huszadik század derekától lehetővé teszik az művi terhességmegszakítást. Miközben egyre jobban hallatja hangját a pro life aktivizmus és politikai megfelelője, mégiscsak újabb nemzedékek nőttek fel, melyek nagy része számára az abortusz alapjog.
„A gyerek nem veszélyeztetheti az anya életét a legszörnyűbb betegség fennállásakor sem” – állította Ján Ferenčík. Hasonlóan szélsőséges nézeteket hangoztatott Jozef Florián Babor biológus, a Szent Család Egyesület referense is. Szerinte az abortusz bármilyen esetben bűn, teljesen amorális tett, a szexuális élet nem szükségszerű, a cölibátus pedig követendő példa.