
Bukovszky László
Percről percre

A kisebbségi helységnevek között külön fejezetet képeznek a ruszin nevek, amelyeket egy kormányrendelet szerint cirill betűkkel kell írni. A közlekedési minisztérium korábban tiltakozott ez ellen a megoldás ellen, arra hivatkozva, hogy a közúti jelzéseken csak latin betűs szövegek szerepelhetnek. Bukovszky László kisebbségi kormánybiztos megerősítette a Napunknak, hogy jöhetnek a cirill betűs táblák.
Bukovszky László kormánybiztos jelentéséből az derül ki, hogy az önkormányzatok azért nem tesznek meg mindent a kisebbségi nyelvtörvényből fakadó kötelezettségeiknek, mert elsősorban anyagi okokra hivatkoznak, másodsorban a szakképzett személyzet hiányára, harmadsorban pedig a szakmai segítség elmaradására. A kormánymegbízott azt tervezi, hogy kora tavasszal személyesen felkeresi az érintett önkormányzatokat, hogy segítsen.
A holokauszt áldozatainak emlékezete arra figyelmeztet, hogy fel kell lépnünk a manipuláció és a gyűlöletkeltés ellen, ami veszélyeztetheti a társadalmat – közölte Bukovszky László kisebbségügyi kormánybiztos a Holokauszt emléknapja alkalmából.

Nem mindenki ért egyet Gyimesivel, hogy Bukovszkyék kisebbségi törvénye a kukában végezte. Gyimesi György szerdán a Napunknak azt mondta, a kukába kellett dobni a Bukovszky László kisebbségi kormánybiztos által kidolgozott kisebbségi törvényt, mert „használhatatlannak” bizonyult.

A Magyar Fórum „sajnálattal és szomorúsággal” veszi tudomásul Gyimesi György megnyilvánulását a kisebbségek jogállásáról szóló törvényt illetően. A párt közleménye szerint a kisebbségi jogok bővítését nem illik alkotmányellenesnek mondani, szerintük ez olyan, mint megszavazni a magyar himnusz éneklésének tiltását.
Ha folytatódhat a kisebbségi törvény előkészítése, a felelős Štefan Holý, a jogalkotásért felelős miniszterelnök-helyettes hivatala lesz. A törvény egyes részeit az érintett minisztériumok dolgoznák ki. Például a belügyminisztériumnak kellene előkészítenie a kisebbségi tanácsok megválasztására és fenntartására vonatkozó részt.
Gyimesi szerint a Bukovszky László kisebbségi kormánybiztos hivatala által kidolgozott kisebbségi törvényt „nem a szlovák jogi nyelven írták meg”, azaz olyan kifejezéseket használtak benne, amelyeket a szlovák jog nem ismer, illetve hogy alkotmányellenes elemek is szerepeltek benne. „Úgy, ahogy volt, a kukába kellett dobni” – mondta a Napunknak az OĽaNO képviselője.

Saját javaslatot dolgoz ki a kisebbségi törvényre a Szövetség, jelentette ki Forró Krisztián pártelnök. Egy nyilvános vitát szeretnének indítani erről a javaslatról. A tervezet a jövő év elején készülhet el Forró szerint.
Beszállt a kisebbségi törvény történetébe Gyimesi György, az OĽaNO parlamenti képviselője. Gyimesi szerint azért sem probléma, hogy a törvény nem került bele a kormány jövő évi tervébe, mert akármikor beterjeszthetik képviselői javaslatként is. „Nem azt mondom, hogy így fog menni, de így is mehet” – közölte a Napunkkal Gyimesi, aki szerint nagyobb probléma, hogy a törvényt újra át kell venni a munkacsoporttal, és be kell építeni annak javaslatait.

Nem gond, hogy a kisebbségi törvény nincs ott a jövő évi programban, véli a jogalkotásért felelős miniszterelnök-helyettes, Štefan Holý hivatala. „A kisebbségek jogállásáról szóló törvény javaslata a kormány 2022-es jogalkotási tervének része, az ebből a tervből származó feladatot nem törölték, így az továbbra is aktuális” – írta a Napunknak a hivatal.
Hétfő este a koalíciós tanács témája volt a kisebbségi törvény, tudta meg a Napunk. Gyimesi György (OĽaNO) szerint a törvény előkészítésén dolgozó munkacsoport a jövő héten folytatja munkáját.

A kormány 2023-as törvényalkotási terve nem tartalmazza a kisebbségek jogállásáról szóló törvényt – tájékoztatott Bukovszky László kisebbségügyi kormánybiztos.
Ma kerül a kormány legiszlatív tanácsa elé a módosuló kisebbségi településlista. A népszámlálás eredményei alapján kellene módosulnia az úgynevezett kisebbségi településlistának – azon települések és településrészek jegyzékének, melyekben a nemzetiségekhez tartozó lakosság aránya meghaladja a 15 százalékot, így megugorják a nyelvhasználati küszöböt.

A nemzeti kisebbségekért felelős kormánybiztos arra hívja fel az újonnan felálló önkormányzatok figyelmét, hogy kisebbségi jogok védelmével foglalkozó bizottságokat is létrehozhatnak. Bukovszky László közleményben jelezte a lehetőséget a nemrég megválasztott települési és megyei önkormányzati képviselőknek.
Találgatások sora indult el, hogy a „nyugati fronton”, Brüsszelben hányadán áll is Orbán Viktor miniszterelnök küzdelme. A háború, amelyet Orbán kormányra kerülése óta vív, nagyobb kudarc nélkül, részsikerekkel folyik. Viszont az Európai Bizottság vasárnapi javaslata az EU Tanácsának, hogy vonjon meg 7,5 milliárd eurónyi forrást, új küzdőteret nyit a több mint egy évtizede zajló húzd meg-ereszd meg játszmában, írjta Sánta Szilárd a legfrissebb Napunk newsfilterben.
Korrigálták a bürokrácia elleni törvényt, már a kórházban kérvényezhetik a lánygyermek „ovátlanítását” – tájékoztatott Bukovszky László nemzeti kisebbségekért felelős kormánybiztos. Újabban ritkábban érkeznek a szlovákiai magyarokat érintő kérdésekben kedvező hírek, ez mindenképpen ilyen, írja a legfrissebb Napunk newsfilterben Sánta Szilárd.
Egy hasonlattal úgy adnánk vissza a kisebbségi kormányzást, hogy a szereplők egy söntésben dorbézolnak, ahol mindenkinél van revolver, lekapcsolják a villanyt, elkezdődik a lövöldözés, és amikor újra világos lesz, akkor meglátjuk, ki vérzett el, ki maradt talpon, és ki söpörte be a zsetont a kártyaasztalról, írja Sánta Szilárd a keddi Napunk newsfilterben.

A Kisebbségek Baráti Parlamenti Munkacsoport az ASN nemzetközi hálózat segítségével szeretné tovább erősíteni a szlovákiai parlamenti kisebbségpolitika minőségét – jelentette be a Bél Mátyás Intézet szerdai rendezvényén az intézet elnöke, Ravasz Ábel. A rendezvényen részt vett Bukovszky László kisebbségügyi kormánybiztos is.