
Csehszlovákia
Percről percre

100 éves korában elhunyt Emil Boček háborús veterán, aki Brit Királyi Légierő (RAF) egyik utolsó élő csehszlovák pilótája volt, aki még szolgált a második világháborúban. Februárban töltötte be a 100. életévét, amihez III. Károly brit uralkodó is levélben gratulált neki. (deník n, čtk)
Ötven évvel ezelőtt volt a budapesti Vígszínházban a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról premierje. A nagy sikerű „nemzedéki vallomás” a 70-es években meghódította Prágát és Pozsonyt is. A cseh fővárosban Václav Havel és Bohumil Hrabal is megtekintette a Vígszínház előadását.
Milan Rastislav Štefánikot napjainkban a legnagyobb szlovákok közt tartják számon, hiszen első világháború alatti szervezőmunkájával, diplomáciai és katonai tevékenységével nagymértékben hozzájárult Csehszlovákia létrehozásához. Épp ezért tűnik fel jobban Demmel József szerint, hogy Štefánikék szlovák evangélikus családjában néhány generáció alatt megszaporodtak a magyar katolikus leszármazottak.
Milan Rastislav Štefánik és bátyjai öntudatos szlovákok maradtak, azonban a patriarchális társadalom sajátosságai miatt a lánytestvérek családjaiban ez már csak akkor volt opció, ha egyébként elkötelezett szlovákok vették őket feleségül, mondja Demmel József.
Meghalt Lubomír Štrougal, a kommunista Csehszlovákia volt szövetségi kormányfője, belügy- és mezőgazdasági minisztere.
Eduard Heger a Szlovák Köztársaság megalakulása 30. évfordulója alkalmából egy virágcsokrot tett Michal Kováč néhai köztársasági elnök sírjára. A temetőbe az elnök fia, ifj. Michal Kováč is elkísérte.
Miloš Zeman cseh államfő sajnálja, hogy Cseh–Szlovákia felosztását nem támasztotta alá referendum. Ugyanakkor nagyra értékeli a két ország viszonyát, és azt, hogy együtt tagjai az EU-nak és a NATO-nak.
A szlovákiai magyarok nem támogatták Szlovákia önállósodását, mert a nacionalista hangulat az önállósodás előtt fokozódott Szlovákiában. Ha megnézzük, hova jutottunk, akkor azt kell mondanunk, hogy különböző problémás döntések ellenére Szlovákia sikertörténet – mondta a Napunknak Bugár Béla, a Híd volt elnöke az önálló Szlovákia 30 évéről.
Visszatekintve az indulásra, a váteszek nem sok jót láttak az ország jövőjét illetően – véli Bauer Edit, az EP volt képviselője az önálló Szlovákia megszületéséről. Rossz volt az indulás, rosszak voltak a kiinduló feltételek, az ország vezetése pillanatokon belül rossz kezekbe került. Mindent összevetve az ország ma jobb kondícióban van, mint induláskor.
Ha ma lenne szavazás arról, hogy újraalakuljon-e Csehszlovákia, valószínűleg egyik országban sem lenne sikeres – mondta Világi Oszkár, a Slovnaft igazgatója a Napunknak Csehszlovákia szétválásról. Mindebből az következik, hogy Csehszlovákia volt a történelmi köztes állapot, és a történelem a két különálló országról fog szólni. Ilyen értelemben az önálló Szlovákia a győztes megoldás – tette hozzá Világi.