
Egészség
Percről percre
Szlovákiában tavaly 103 új HIV fertőzéses esetet regisztráltak, ami kevesebb volt, mint 2021-ben. Ebből 80 szlovák állampolgár, 23 pedig Szlovákiában tartózkodó külföldi személy. (tasr)
Elektronikus agyi implantátumok segítségével ma már újra jár egy lebénult férfi; a hollandiai Gert-Jan Oskam egy tizenkét évvel korábbi biciklibaleset óta mozgásképtelen volt – számolt be a BBC.
A kutatók szerint „példátlan” eredményeket sikerült elérni a „karcsúsító oltással” elhízott serdülőknél. Hosszú hetekig tartó szemaglutid-kezelés után a vizsgálati csoport tagjainak csaknem fele eléggé lefogyott ahhoz, hogy már ne minősüljön elhízottnak.
Több mint 240 ezer szlovákiai lakos kezelteti magát magas vérnyomásra. Évente mintegy 30 ezer fővel nő a hipertenzióval összefüggő megbetegedésekben szenvedő páciensek száma, közölte az NCZI a magas vérnyomás világnapja alkalmából.
Az étlapokon fel kell tüntetni az ételekben előforuló allergéneket, ezt a Szlovákiai Közegészségügyi Hivatal ellenőrzi. Elmondásuk szerint rendszeres ellenőrzéseket tartanak és sok esetben még ma is számos törvényellenességet, szabálysértést találnak. A 2021-es évi jelentésükben rámutattak, hogy több más szabály és előírás megsértése mellett az ellenőrzött éttermek, vendéglátóipari egységek, büfék, alkalmi, mozgó utcai árusok több mint 10%-a nem, illetve helytelenül tünteti fel az ételallergiát okozó allergéneket a termékeikben.
Egyesek számára az allergia életveszélyes is lehet, az életmentő orvosok évente több anafilaxiás sokkot kapó beteget mentenek meg a haláltól. Ez az allergiás reakció legsúlyosabb formája, ami akár életveszélyes is lehet, ha a beteg, vagy a környezetében lévők nem ismerik fel idejében a tüneteket.
„Száz kalória cukorból nem ugyanaz, mint száz kalória zsírból…” – állítja Jakub Abramson. A cseh-izraeli immunológus szerint természetesen érvényben van a termodinamika törvénye, „de az anyagcsere szempontjából és cukorhiányos étrendben a zsír úgynevezett ketonokká bontódik le, amelyeket azonnali energiaforrásként használunk fel, anélkül, hogy a szervezetünk elraktározná őket”.
A cukor egy drog Jakub Abramson cseh-izraeli immunológus szerint, mivel függőséget és súlyos egészségügyi problémákat okoz. „Amit a gyerekeknek adunk. A saját gyerekeinknek. Méghozzá jutalomként. De le lehet erről szokni, higgyék el nekem. Nem kell, hogy a szülő radikális eszközökhöz nyúljon” – teszi hozzá.
„Kétszáz évvel ezelőtt az alultápláltság miatt haltunk meg, ma pedig amiatt, hogy túltápláltak vagyunk” – mondja Jakub Abramson cseh-izraeli immunológus, aki szerint az autoimmun betegségek és az allergiák esetében jelentős növekedésről beszélhetünk az utóbbi időben.
A kutatók úgy vélik, megtalálták az őszülés mechanizmusát, így a jövőben ki lehet fejleszteni olyan kezeléseket, amelyek segítenek visszafordítani vagy feltartóztatni a folyamatot – írta a The Guardian című brit napilap online kiadása.
Magdaléna Frecer pszichoterapeuta szerint a társadalom teljesítményalapú. Az ember igyekszik száz százalékra teljesíteni, mintha attól függne az értéke. „Azért igyekszünk tökéletesnek lenni, hogy elűzzük a szorongás és kételkedés érzetét, amit gyakran tapasztalunk” – teszi hozzá.
Nincs bizonyíték arra, hogy a zsebben hordott mobiltelefon segíti a hererák kialakulását, állítja Michal Chovanec onkológus. Az sem megerősített, hogy a szűk alsóneműnek ilyen hatása lenne, teszi hozzá.
Nincs semmilyen bizonyíték arra, hogy a kerékpározás hatással lenne a hererák kialakulására, állítja Michal Chovanec onkológus, aki a világ legjobb szakembereivel dolgozik együtt. Szerinte Lance Armstrong sem a kerékpározás miatt lett hererákos, annál érdekesebb viszont a gyógyulása története.
„Néhány helyzetben azon tűnődöm, hogy miért lenne jobb valami attól, hogy természetes, egy szintetikusan előállított dolognál” – mondja Olga Ryparová kémikus. Példaként a trágyát hozza: „természetes“ trágya használata esetén ügyelni kell arra, hogy jól megmossuk a gyümölcsöt, mert lehetnek benne baktériumok. „Ha viszont mesterséges vegyszerekkel trágyázunk, akkor nincsenek ilyen problémák” – teszi hozzá.
Néhányan azt csinálják, hogy amikor műanyag csomagolású készételt vesznek, bedobják a mikróba, felmelegítik és megeszik, mondja Olga Ryparová kémikus. Nem tartja bajnak, ha ezt tízszer megcsinálják. „De főleg olyan esetekben, amikor az ételben zsírok vannak, egyes műanyagokból származó adalékanyagok oldódhatnak benne” – teszi hozzá.
Korábban úgy gondolták, hogy ha valaki allergiás egy élelmiszerre, akkor élete végéig az lesz, de ma már átértékelték ezt a nézetet. A tudósok ismételten megerősítették, hogy egy adott élelmiszer kis mennyiségű, jól meghatározott adagolása tolerancia kialakulásához vezet – mondja Svetlana Hadvabová allergológus.
Abból a gyerekből, akivel négy és hét hónapos kora között nem kóstoltatunk meg minél több élelmiszert, később nagy valószínűséggel lesz allergiás, figyelmeztet Svetlana Hadvabová allergológus és immunológus.
Rendkívül aggasztónak nevezte a Délkelet-Afrika 11 országában terjedő kolerajárványt az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) pénteken kiadott közleményében, amelyben kiemelik: a betegség az elmúlt egy évben mintegy 1800 ember életét követelte a térségben.
A mosógépben van egy adagoló a mosószer számára, de például a kapszulákat gyártáskor pontosan adagolják, és azokat a mosógép dobjába kell tenni a szennyes alá. A gél is önthető közvetlenül a ruhákra. Csak arra kell vigyázni, hogy ne öntsük az egész adag gélt egyetlen fehér anyagra, hogy az összes ruhát ki lehessen mosni, magyarázza Roman Kýr a Henkel vállalattól.
A legrosszabb, amit tehetünk a mosogatógép használatakor az az, hogy sokkal korábban bedobjuk a kapszulát a gépbe, mielőtt még bekapcsolnánk, majd betesszük az edényeket az ételmaradékkal együtt, és rosszul helyezzük őket el, mondja Roman Kýr, a Henkel vállalat Consumer brands részlegének igazgatója.