
Energiaválság
Percről percre
A gazdasági minisztérium szeptember végéig meghosszabbítja a vállalkozásoknak nyújtott energiaár-kompenzációt – jelentette be Peter Dovhun tárcavezető, miután találkozott Ódor Lajos miniszterelnökkel. Ez azt jelenti, hogy az állam továbbra is megtéríti a vállalatoknak az árplafonok feletti költségeket.
Karel Hirman cáfolta Peter Pellegrini állítását, mely szerint a Slovalco bezárása a mostani kormány alkalmatlanságának emlékműve. Az ügyvivő gazdasági miniszter emlékeztetett rá, hogy tegnaptól kompenzálják minden felhasználó számára az áram disztribúciós költségeit a tavalyi év szintjén. Hirman azt üzente Pellegrininek, hogy kérdezze meg az alumíniumgyár menedzsmentjét, hogy miért adták el az olcsó energiát biztosító szerződéseiket.
Amióta Oroszország háborút indított Ukrajna ellen, az európai országoknak újra kellett gondolniuk energiastratégiájukat, és máshonnan kellett biztosítaniuk a földgáz- és olajellátásukat. Ezeknek a változásoknak a gazdasági és geopolitikai hatása mélyreható lesz, és nem korlátozódik Európára, írja véleménycikkében Edoardo Campanella.

Szijjártó Péter újra Oroszországba utazik, a magyar külügyminiszter Alexander Novakkal, az energiaügyekért felelős miniszterelnök-helyettessel, majd pedig Alekszej Lihacsovval, a Roszatom vezérigazgatójával tárgyal ma Moszkvában.
A vállalkozások és a közigazgatás is hozzájuthat majd az olcsóbb áramhoz, egyezett meg a gazdasági minisztérium és a Szlovák Villamosművek. Ennek ára nagyjából kétszer annyi lesz, mint amennyit a háztartások fizetnek, de ezt évente újraértékelik majd. Az olcsó áram megszerzésének feltétele egy négyéves szerződés aláírása lesz 2024 és 2027 között.
Az Európai Bizottság felmérése szerint az európaiak 71 százaléka vezetett be intézkedéseket otthonában az energiafogyasztás csökkentésére, 48 százalékuk aggódik, hogy ki tudja-e fizetni rezsiköltségeit, jelzáloghitelét, és a munkába járás költségeit.
Az elmúlt két évben bejelentett nyolc afrikai lítiumprojektből a kínai vállalatok hatban fontos szerepet vállaltak. Míg a kínai vállalatok egyre dominánsabb helyzetbe kerülnek a lítiumbányászatban és -feldolgozásban is, Európa ismét csak a háttérből figyeli a fő versenytársai sikereit.
Az autókba szánt akkumulátorok gyártásában szinte az első pillanattól kezdve kelet-ázsiai vállalatok játszanak vezető szerepet, a kulcsfontosságú szereplők mindegyike Kínából, Dél-Koreából vagy Japánból származik – írja Dudás Tamás. A kelet-ázsiai vállalatok iparági dominanciája nagymértékben meghatározza az akkumulátorok gyártásához szükséges nyersanyagok iránti globális hajsza alakulását.

A rendelkezésre álló adatok szerint 2022-ben az autógyártók több, mint 10 millió elektromos autót értékesítettek, ezzel ismét új történelmi csúcsot állítottak be. A legtöbb elektromos autót Kínában adták el, de ezek az autók Európában és Észak-Amerikában is egyre közkedveltebbek. Az elektromos autók térnyerése megállíthatatlannak tűnik, ami a globális autóipar legnagyobb változását hozza magával a modern tömegtermelés bevezetése óta.
Eduard Heger miniszterelnök tárgyalni hívja az önkormányzatokat az energiaárakkal és az inflációval kapcsolatos további segítségről. Eközben a ZMOS, az önkormányzatokat tömörítő legnagyobb szervezet szerdára tiltakozó akciót tervez a parlament elé.
Magyarországon a lakosság esetében az átlagfogyasztásig egész évben nem emelkedik a gáz, az áram és a távhő rezsicsökkentett ára – közölte Lantos Csaba energiaügyi miniszter az MVM-csoport budapesti energetikai konferenciáján.
Az energetikai függőség problémájának megoldásához stratégiai időtávra van szükség, mondta Kövér László magyar házelnök Pozsonyban, a V4-es országok parlamenti elnökeinek találkozóján. „Itt a kapkodás több kárt okozhat, mint amennyi hasznot hajthat” – mondta Kövér.
Éjfélkor Belgium 40 év után végleg leállítja a Tihange 2 atomreaktort. A kelet-belgiumi Huy Tihange nevű városrészében található reaktor 1983. február 1-jén állt üzembe, és azóta 270 milliárd kilowattóra villamosenergiát termelt.
Az Európai Bizottság 600 millió eurós állami támogatási programot hagyott jóvá a szlovákiai nagyvállalatok számára. Ezzel a magas energiaárakat tervezik kompenzálni. A korábbi támogatások elsősorban a kisebb vállalatokat célozták. (tasr)
Tiltakozásképp Szlovákia-szerte több önkormányzat lekapcsolta a közvilágítást 19:00 után egy fél órára, hogy így hívják fel a figyelmet arra, hogy a magas energiaárak negatívan befolyásolják az alapvető feladatok ellátását is. Michal Kaliňák, a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) elnöke szerint az önkormányzatok 75 százaléka bekapcsolódott a kezdeményezésbe.
Másodjára sem sikerült összehívni a parlament energiaárakkal kapcsolatos rendkívüli ülését. A tervezett napirendi pontokat a január 31-i rendes ülésen vitatják majd meg.
Nem sikerült megnyitni az energiaárakkal foglakozó rendkívüli parlamenti ülést. A csütörtöki két kísérlethez hasonlóan most sem volt jelen elég képviselő. Peter Pčolinský alelnök jelezte, hogy 10 órakor újra megpróbálja megnyitni az ülést.
A kormány két lépésben segítene a magas energiaárak által sújtott, a központi költségvetésből finanszírozott iskolákon. Előbb megfinanszíroznák a 2022-re vonatkozó díjhátralékok kifizetését, majd annyival emelnék a költségvetésüket, hogy ki tudják fizetni a jelenlegi kötelezettségeiket.
Új számlákat kapnak a kisvállalkozók az energiaszolgáltatóktól, közölte Eduard Heger megbízott kormányfő a kormány mai ülése után. A kisvállalkozók számára az áram ára 199 euró/megawattóra lesz, a gáz ára pedig 99 euró/megawattóra.
Az edények mosogatás előtti leöblítése gyakran felesleges. Nem kell azért aggódnunk, hogy a mosogatógép szűrője eltömődik – tanácsolja Peter Kurilla, a Veolia távhőszolgáltató vállalat vezető menedzsere. Ez azért is fontos, mert a felesleges öblítés csökkenti a mosogatógépek egyik fő előnyét – a takarékosságot. A mosogatógép csupán 10-13 liter vizet használ.