
Építészet
Percről percre
Csécsen 15–20 éve a hosszanti telken elöl a parasztházban laktak a nagyszülők, akik jellemzően magyarul beszéltek, mondja Tamáska Máté építészetszociológus. Hátul építkeztek a gyerekek valamikor a ’80-as, ’90-es években, ők még magyarul beszéltek a szüleikkel, de egymás között már szlovákul. Az unokák viszont már csak szlovákul értettek. A telekhatár a kétezres évek elején egyben a nyelvhatár is lett a nagyszülők és az unokák között, teszi hozzá a szakértő.
Beleszocializálódunk egy otthonosságot adó térbe, ami körbenő minket. Ahogy a régi paraszti társadalomban egy zsellér nem épített magának nagy ámbitusos házat, ugyanúgy a mai ember is hiába költözik át egy nagy, gazdagságot sugalló házba, kényelmetlenül érzi magát, mert nem ebben nőtt fel, nem otthonos neki, mondja Tamáska Máté építészetszociológus.
Lebontanak egy 400 éves, családi házzá alakított kastélyt az Eperjes melletti Kellemesen (Ľubotice). A községben található, 17. századból származó, eredetileg a Dessewffyek tulajdonában lévő kastélyt a múlt század 60-as éveiben építették át, és nem tartozik a műemlékek közé.
A tervek szerint májusban nyit a pozsonyi Eurovea bevásárlóközpont bővítése, ahogy a meghosszabbított folyóparti sétány is. Az Eurovea Tower felhőkarcoló várhatóan nyárra készül el, közölte a J&T Real Estate.
A nagy építészeti demokráciában nincs idő arra, hogy az állam szabályozza, ki mit építsen, véli Füzék Balázs. „Az önkormányzatok próbálják szabályozni a településképet, a műemlékvédelmisek is igyekeznek akár egész utcákat megőrizni” – mondja a JOJ TV Nové bývanie című műsorából ismert építész azzal, hogy a falvakban nehezebb megvalósítani egy ilyen kontrollt, ezért olyan sokszínűek a házak.

A házépítéshez mindenképpen kell építész, mondja Füzék Balázs. A JOJ TV Nové bývanie című műsorából ismert farkasdi születésű építész szerint tévhit, hogy bárki egyedül ki tud találni egy olyan házat, amiben aztán 20-25 évig jól fogja magát érezni.
Minden felhőkarcoló kileng, de sokkal lényegesebb az a tény, hogy mekkora az egyes emeletek kilengése az alatta levőhöz képest, mint magának a kilengésnek az abszolút összértéke a legmagasabb emeleten – mondja Mátis Tibor építész, aki Szlovákia első felhőkarcolójának, az Eurovea 2-nek a főépítészeként dolgozik.
Az Eurovea 2-ben, amely Szlovákia legmagasabb épülete lesz a maga 168 méterével, van „Csehszlovákia” leggyorsabb felvonója, 6 m/s-mal fog közlekedni. Még Csehországban sincs ilyen gyors lift, ahogy nincs ilyen magas épület sem – mondja a Napunknak Mátis Tibor építész, aki az Eurovea 2-nek a főépítészeként dolgozik.
Az építészetnek mindenki számára elérhetőnek kell lennie – mondja Zoran Samoľ építész, aki Vágsellyén újított fel, kevés pénzből, bontás nélkül egy százéves, vályogból készült kis munkásházat egy nyugdíjasnak.

Kubička Kucsera Klára művészettörténész élete utolsó évtizedeit Besztercebányán töltötte, ahol a helyi magyar szórványközösség meghatározó tagja volt, és innen is nagy figyelemmel követte a magyar kultúra eseményeit, miközben a szlovák közegben is otthonosan mozgott. A Napunk nekrológja.
Miért maradtak fenn ilyen nagy számban építészeti műemlékek Gömörben? A lenyűgözően szép, de düledező és lassan elenyésző régi házak Gömör súlyos szociális-gazdasági helyzetének a tükrei. „Éjfél után öt perccel vagyunk” – mondja a helyzetről Szászi Zoltán gömöri író.