
Felmérés
Percről percre
A szlovákok csaknem 70 százaléka egyetért Szlovákia európai uniós tagságával. Több mint egyharmaduk vallja, hogy az ország a jövőben kiléphet vagy ki kellene lépnie az EU-ból. Ez derül ki az Európai Bizottság szlovákiai képviseletének pénteken közzétett felméréséből.
Februárban a Smer nyerte volna a választásokat 19,5 százalékos támogatottsággal, őket a Hlas követi 14,5 százalékkal, majd a PS jön 11,4 százalékkal a Median SK felmérése szerint.
Jóval boldogabbak az emberek Szlovákiában, mint Magyarországon. A Gallup idei boldogságrangsorában Szlovákia a 29., míg Magyarország csak az 51. helyen végzett.
Magyarországon a lakosság 63 százaléka szerint a „brüsszeli szankciók” a felelősek az élelmiszerek drágulásáért, derült ki a Publicus felméréséből. Három hónapja még jóval kevesebben, 47 százaléknyian gondolták így.
A Smer 17,6 százalékos támogatással nyerné a választásokat a 16,1%-os Hlas előtt – derül ki az AKO felméréséből, mely a TV Joj Na hrane című műsora számára készült. A harmadik helyen a Progresszív Szlovákia áll 15,1 százalékkal.
Az őszi előrehozott választások után felálló kormány prioritása az egészségügy kell, hogy legyen – véli a megkérdezettek 68 százaléka. A további prioritások az infláció hatásainak csökkentése (64%), a stabil és konfliktusmentes kormányzás (56%), a korrupcióellenes harc (55%), Szlovákia eladósodottságának csökkentése (52%) és a biztonság az utcákon (52%) kell, hogy legyenek.

A szlovák lakosság csupán egynegyede gondolja úgy, hogy MiG-29-es vadászgépeket kellene ajándékoznunk Ukrajnának – derül ki az Ipsos által a Denník N számára készített felmérésből. Az emberek mintegy 60 százaléka ellenzi az ügyletet.

Zuzana Čaputovának van esélye az újraválasztásra, derül ki az Ipsos a Denník N számára készített felméréséből. A megkérdezettek 30 százaléka biztosan rá szavazna, további 18 százalék pedig a lehetséges jelöltek között tartja őt számon.

Heger új pártja elsőre majdnem megugorta a parlamenti küszöböt, és komoly veszélyt jelent Matovičra, derült ki az Ipsos közvélemény-kutató ügynökségnek a Denník N számára készített felméréséből. Az ügynökség közvetlenül Eduard Heger keddi sajtótájékoztatója után kezdte gyűjteni az adatokat.

Zuzana Čaputová jelenlegi államfő újraválasztását szeretné a lakosság 18 százaléka, derült ki a Focus közvélemény-kutató ügynökségnek a Markíza számára készített felméréséből.
A Fórum Intézet felmérése szerint a szlovákiai magyarok csaknem háromnegyede helyesli az előrehozott választásokat, és kétharmaduk az urnákhoz is járulna, ha most tartanák a voksolást. Konkrét pártot azonban csak a válaszadók alig több, mint fele tudott megnevezni, 44 százalékuk azonban még nem – ám csak 20 százalékuk nem döntötte még el, hogy melyik pártra szavazna. A többiek vagy nem mennének el szavazni, vagy nem válaszoltak a kérdésre.
Nagyon érdekes pillanatképet mutat a Fórum Intézet legújabb felmérése a szlovákiai magyar politikáról – kiderül belőle, hogy a magyarok alig több mint fele döntötte el, hogy melyik pártra szavazna a választásokon, és bár a Szövetség magasan vezet, minden negyedik biztos pártválasztó szlovák pártra szavazna.
„Zelenszkij egy színész, egy bábu. Čaputovát csak valaki odaültette. Ukrajna egy játékszer a nagyhatalmak kezében. Mindig van valaki, aki mozgatja a szálakat” – ilyen összeesküvéses gondolatok jelentek meg a csoportos interjúban, amely olyanokkal készült, akik Oroszország győzelmét óhajtják a háborúban. A tehetetlenség érzése jelent meg náluk a médiával és a tényekkel szemben.
„Ha Magyarország idejönne és elkezdene mondjuk Komáromért harcolni, ahol a lakosság 90 százaléka magyar ajkú, engem személy szerint nem érdekelne, ha elfoglalnák” – nyilatkozta a csoportos interjú egyik fiatalabb résztvevője. Olyan emberekkel készült interjú, akik Putyin győzelmét kívánják. Azt kérdezték tőlük, hogyan reagálnának, ha Magyarország igényt tartana a Csallóközre és Dél-Szlovákiára, ahogyan Oroszország teszi a Krím félszigettel.

A választók négy százaléka mindenképpen fontolóra venné, hogy a kisebb jobbközép pártok közös listájára szavazzon – derül ki a Focus a Markíza TV Na telo című műsorának készített felméréséből. A megkérdezettek további 17 százaléka „inkább megfontolná” ezt a lehetőséget.
A legmegbízhatóbb állami intézmény a hadsereg, melyet az emberek 51 százaléka támogat – derül ki a Median SK felméréséből, mely az év elején készült. A legkevésbé megbízható intézmény a parlament, melyet mindössze 14% támogat.
A magyar választók 49 százaléka továbbra is Orbán Viktort tartja legalkalmasabbnak a miniszterelnöki feladatra – derül ki a Nézőpont Intézet felméréséből. A képzeletbeli dobogó második fokára Dobrev Klára került, aki a választók mindössze 13 százalékának a bizalmát tudta megnyerni.

Peter Pellegrini a legmegbízhatóbb politikai vezető, derül ki a Focus ügynökség legfrissebb felméréséből, amelyet a Markíza televízió megrendelésére készítettek február 1-je és 8-a között 1017 válaszadó bevonásával.

A Hlas, a Smer és a Progresszív Szlovákia a legnépszerűbb pártok, az SaS és az OĽaNO tovább gyengült, a Magyar Fórum pedig megelőzi a Szövetséget. Legalábbis ez derül ki az AKO intézet, a JOJ TV Na hrane című műsorának készített közvélemény-kutatásából.
A megkérdezett európai uniós állampolgárok többsége, 61 százaléka Ukrajna győzelmét jósolja az Oroszországgal vívott háborúban – közölte csütörtökön legfrissebb közvélemény-kutatásának adatait ismertetve a német Bertelsmann Alapítvány.