Napunk

Fidesz

Cikkek

Percről percre

„Súlyos, feloldhatatlan ellentmondás feszül aközött, hogy a magyar politika és a magyar oktatás is a trianoni békeszerződést mélyen egyoldalúnak és igazságtalannak tartja, most viszont a magyar kormány egy ugyanilyen mélyen egyoldalú és igazságtalan megoldást kíván objektíve helyesnek és igazságosnak eladni – más kontójára” – mondta a Napunknak Ungváry Krisztián történész arról az elképzelésről, hogy Ukrajnának területeket kellene átengednie a békéért.

A magyar jobboldalon és szélsőjobboldalon egyre többen mondják, hogy Ukrajnának területeket kellene feláldoznia a békéért, hiszen szerintük Magyarország is vállalt ilyen áldozatot Trianonban. Ungváry Krisztián történész arra figyelmeztet, „amennyiben ez lenne az analógia, akkor éppenséggel a »mindent vissza« és a »nem, nem soha« jelszavak azok, amelyek magyar szempontból érvényesek lehetnek a mostani Ukrajna integritásának kérdésében.”

Mindannyian emlékszünk a múltra, emlékszünk a dunaszerdahelyi focimeccsre, Malina Hedvig ügyére, az ellentörvényre a kettős állampolgársági ügyben, de arra is, hogy a második Fico kormány idejében hogyan tudta lecsillapítani a két kormányfő a felkorbácsolt kedélyeket. A szlovák választók és a szlovákiai magyar választók fogják eldönteni, milyen mandátumot adnak a pártoknak” – reagált Németh Zsolt arra a kérdésre, megbízható partnernek tartja-e a Smert.

Peter Spáč politológus és választási szakértő szerint Szlovákiában régóta bevett dolognak számít az arányos választási rendszer, és az emberek számára nehezen lenne érthető, ha áttérnénk a vegyes modellre. Szerinte nem véletlen, hogy ilyen sok párt van Szlovákiában, mert ez a társadalom jellegét tükrözi. „Ezt nem lehetne 2-3 pártra szűkíteni anélkül, hogy jelentős társadalmi csoportok ne veszítsék el a képviseletüket” – magyarázza a politológus.