
Finnország
Percről percre
A magyar Országgyűlés hozzájárult Finnországnak az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez (NATO) történő csatlakozásához. A képviselők 182 igen és 6 nem szavazattal hagyták jóvá a csatlakozási jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló törvényt.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár reményét fejezte ki, hogy minden olyan tagország, amely még nem tette meg, mihamarabb ratifikálja Finnország mellett Svédország csatlakozását is. Stoltenberg hangsúlyozta: Finnország és Svédország csatlakozása erősebbé teszi a NATO-t, és megmutatja, hogy a szövetség ajtaja továbbra is nyitva áll.
A török parlament ma megtette az első lépést Finnország NATO-csatlakozásának ratifikálására. A dokumentumot a parlament külügyi bizottsága elfogadta, a plénumnak még szavaznia kell róla.
Ünnepélyes keretek között írta alá a finn NATO-csatlakozáshoz szükséges törvénymódosításokat Sauli Niinistö, Finnország államfője csütörtökön.
Sauli Niinistö finn elnök vasárnap védelmébe vette, hogy hazája esetleg Svédország nélkül fog csatlakozni a NATO-hoz.
Az Egyesült Államok üdvözli Törökország előrelépését a finn NATO-csatlakozás ratifikációjában, és sürgeti Magyarországot a finn és a svéd NATO-csatlakozás folyamatának haladéktalan lezárására – közölte a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója.
Svédország továbbra is biztos abban, hogy a NATO tagja lesz dacára Törökország azon döntésének, hogy egyelőre csak Finnország csatlakozását ratifikálja – közölte Tobias Billström svéd külügyminiszter.
A NATO üdvözli Törökország hozzájárulását Finnország csatlakozásához. „Ez erősíteni fogja mind Finnország, Svédország és a NATO biztonságát is. Remélem, hogy a török parlament a lehető leghamarabb megszavazza a csatlakozási ratifikációt” – jelentette ki Jens Stoltenberg.

Törökország hozzájárul Finnország NATO-csatlakozásához – jelentette be Recep Tayyip Erdogan török elnök. Azon az ankarai sajtótájékoztatón beszélt erről, amelyet Sauli Niinistö finn elnökkel közösen tartott négyszemközti megbeszélésüket követően.
Recep Tayyip Erdogan török államfő pénteken hivatalosan bejelenti Törökország döntését Finnország NATO-csatlakozási kérelméről, írja az AFP. A finn STT hírügynökség szerint Erdogan pozitív választ ad a kérelemre. (čtk)
Svédország reméli, hogy Törökország a májusi választások után jóváhagyja NATO-csatlakozását, mondta Ulf Kristersson svéd miniszterelnök németországi látogatása során.
További egy héttel eltolja a magyar parlament a finn és svéd NATO-csatlakozás megszavazását – írja a hvg.hu. Eredetileg a március 20-i héten terveztek erről szavazni, most arra a hétre mégse hívnának össze ülést.
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök szerint egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy Finnország előbb lesz NATO-tag, mint Svédország. Hozzátette: a svéd tagság is „csak idő kérdése”. Már csak Törökország és Magyarország nem ratifikálta a két északi ország csatalkozását. (reuters)
Megnőtt annak a valószínűsége, hogy Finnország előbb csatlakozik a NATO-hoz, mint Svédország, mondta Ulf Kristersson svéd miniszterelnök. Végső soron nem az a kérdés, hogy Svédország tagja lesz-e a NATO-nak, hanem az, hogy mikor – tette hozzá. (reuters)
Sanna Marin finn miniszterelnök azt állítja, nyitott az F-18-as vadászgépek Ukrajnának való átadásáról szóló párbeszédre. Hozzátette, hogy a kérdésben még nem született semmilyen döntés és nem tett ígéretet sem ezzel kapcsolatban.
Sanna Marin finn miniszterelnök nyitottnak mutatkozott hétfőn arra a lehetőségre, hogy Finnország felajánlja Ukrajnának F-18-as vadászrepülőgépeit, amelyeket hamarosan a modernebb F-35-ös típusra cserélnek le.
Sanna Marin finn miniszterelnök pénteken Kijevbe látogatott, ahol délelőtt Volodimir Zelenszkij elnökkel találkozott. A két vezető a Szent Mihály-székesegyházban közösen vett részt egy szertartáson, amelyet a kedden Bahmutban kivégzett ukrán katona tiszteletére tartottak. (guardian)
A Helsinkibe látogató magyar delegáció támogatta Finnország NATO-csatlakozási kérelmét, de nem nevezte meg azt az időpontot, amikor a parlament dönthet a ratifikációról. A képviselők szerint több időre van szükségük. (ap)
Finnországnak nincs miről tárgyalnia, nincs mit magyaráznia a delegációnak, mondta a finn parlament külügyi bizottságának alelnöke, Erkki Tuomioja, aki nem a magyar parlament, hanem a Fidesz-frakció látogatásának tekinti a Hende Csaba vezette fideszes képviselőcsoport közelgő helsinki útját.
Újabb két hetet csúszik a svéd és finn NATO-csatlakozásról szóló szavazás a magyar Országgyűlésben. A jövő hétre tervezett szavazást március 20-ra halasztanák, tudta meg a HVG.