
Focus
Percről percre

Februárban a Hlas nyerte volna a választásokat 20,8 százalékkal. A második helyen a Smer végzett volna 14,6 százalékos eredménnyel, a harmadik a Progresszív Szlovákia 11 százalékkal. A Focus 4,5 százalékot mért a Szövetségnek.

A parlamenti választásokat a Hlas nyerte volna decemberben a szavazatok 19 százalékának megszerzésével – derül ki a a Focus felméréséből, mely a Markíza megbízásából készült. A Hlast a Smer (16,6%) és a Progresszív Szlovákia (12,8%) követné.
A magyarok által legsűrűbben lakott vidékeken, vagyis Nagyszombat megyében és Nyitra megyében a magyar nemzeti érdekek védelme a legfontosabb értékrendbeli szempont a médiaválasztásnál – tudható meg a Focus ügynökség közvélemény-kutatásából.

A szlovákiai magyarok 28 százaléka azt várja el kedvenc médiumától, hogy pozitívan viszonyuljon Orbán Viktor kormányához – derül ki a Focus ügynökség közvélemény-kutatásából, amelyet 1017 fős mintán végeztek október folyamán, 18 évnél idősebb, magyar ajkú dél-szlovákiai válaszadók körében.
Ha most tartanák a választásokat, a Hlas győzne 20,3 százalékos eredménnyel – derül ki a Focus friss, a Markíza megbízásából készített felméréséből. A Szövetség a parlamenti küszöb közelébe került.

Ha a Szövetséget átneveznék „Magyar Szövetség”-re, sokkal nagyobb esélye lenne bejutni a parlamentbe Martin Slosiarik, a Focus igazgatója szerint. A közvéleménykutató ügynökség vezetője ugyanakkor úgy véli, a párt nem „vezette be” az új márkanevet Dél-Szlovákiában, vagyis nem folytatott le elégséges kampányt. Ehhez társul, hogy szerinte egyre több szlovákiai magyar szavaz szlovák pártokra. (dennikn)
Václav Hřích, az AKO ügynökség vezetője azt mondja, a Szövetség problémája abban is gyökerezik, hogy a fiatalabb szavazók körében a nullához közelít a támogatottsága. A 18 és 33 közöttiek esetében gyakorlatilag nincsenek szavazói a pártnak, 34 és 49 között már egy kicsivel jobb a helyzet, de a legerősebb az 50 és 65 közöttiek körében. Hřích szerint ők nagyobb arányban azoknak a klasszikus médiáknak a fogyasztói, amelyek közül sok épp a magyar politikusokhoz kötődik.
A szlovákiai magyar politikusok rendszeresen megkérdőjelezik az ügynökségeknek a magyar pártokra vonatkozó eredményeit, mondván, túl kis magyar mintával dolgoznak ahhoz, hogy pontos számokat mutathassanak ki. Utánajártunk, mennyire jogosak ezek a bírálatok, hogyan dolgoznak a szlovákiai magyarokkal az ügynökségek, mekkora lehet a magyar pártok valós támogatottsága, és hol keresendőek a szerény eredmények okai.

Három hivatalban töltött év után az emberek 15 százaléka biztosan Zuzana Čaputovára szavazna, 31 százalék pedig fontolóra venné az államfő támogatását.

A megkérdezettek 48 százaléka úgy véli, nem érdemes Szlovákiában becsületesnek lenni – derül ki a Focus közvélemény-kutató intézet felméréséből, melyet az Állítsuk Meg a Korrupciót Alapítvány felkérésére készítettek. A projekt az iskolákra fókuszált.