
Fórum Kisebbségkutató Intézet
Percről percre


Márka és fajtaneveket naponta használunk, például úgy, hogy a boltban „výražkový chlieb”-et kérünk. De vajon tudjuk-e ilyenkor, hogy hogyan kellene ennek és más terméknek a nevét magyarul mondani? Ilyen és hasonló kérdésekről beszélget a Bagoly mondja legújabb adásában Misad Katalinnal, a Comenius Egyetem docensével Csanda Gábor.
Kedden a Fórum Kisebbségkutató Intézetbe látogatott Dr. Balogh Csaba, Magyarország Rendkívüli és Meghatalmazott nagykövete, aki az intézet elnökével, Dr. Öllös Lászlóval megbeszélést folytatott a szlovákiai magyarok tudományos életének több kérdéséről, a szlovákiai magyar társadalom problémáiról, valamint a soron következő parlamenti választás előtti helyzet kihívásairól.
Szomorúan és megdöbbenve látom, hogy alighanem a Putyin-pártiak vannak többségben – mondja a szlovákiai magyar politikusokról L. Juhász Ilona etnológus. „A Gyimesivel való kokettálás sem tesz jót a Szövetségnek, mint ahogy számomra elfogadhatatlanok a szélsőjobbal kokettáló személyek is, s a Szövetségben bizony vannak ilyenek” – teszi hozzá.

Dél-Szlovákia emlékezetét rögzíti a Fórum Kisebbségkutató Intézet. A „Nem mindennapi beszélgetések” c. projektum két fajta médiumra, hang, ill. audiovizuális formában is rögzíti a visszaemlékezőket.

Hány rétege van a szerelemnek, és mi a kapcsolat az irodalom és a szerelem között? Ilyen és hasonló témákról beszélget Mészáros András filozófus Csanda Gáborral a Fórum Kisebbségkutató Intézet tudományos-ismeretterjesztő podcastja, a Bagoly mondja következő adásában, amely már meghallgatható a Fórum Intézet podcastcsatornáján.

A szlovákiai magyar civil szféra képviselőivel találkozott az amerikai nagykövet. Gautam A. Rana, az Amerikai Egyesült Államok pozsonyi nagykövete hétfőn felkereste a somorjai Fórum Kisebbségkutató Intézetet, ahol a szlovákiai magyar közösség életéről, eredményeiről, gondjairól érdeklődött.
A rendszerváltás óta mindig több magyar, mint szlovák nyelvű tévéadást néztek a szlovákiai magyarok, a friss számok azt mutatják, hogy ez nem mindig lesz így. A változás a sajtó és a rádió esetében is megfigyelhető. Az online médiánál a szlovák dominál, a szlovákiai magyar viszont megelőzi olvasottságban a magyart, derül ki Lampl Zsuzsanna szociológus médiakutatásából.
A szlovákiai magyarok a hazai hírportálokat olvassák többet, és nem a magyarországiakat. A kilencvenes években még a magyar közszolgálati média volt számukra a fő tájékozódási forrás, összegzi Beke Zsolt Lampl Zsuzsanna szociológus médiakutatásait.
A biztos pártválasztók között tarol a Szövetség, ám egyáltalán nem olyan arányban, mint ahogy az elsőre gondolnánk: a válaszadók 58,3 százaléka szavazna rájuk – derül ki a Fórum Intézet legújabb felméréséből. A Magyar Fórum a második 15,6 százalékkal. A felmérés készítői pedig arra is rákérdeztek, hogy a Szövetség és a Magyar Fórum együtt, vagy külön induljon a választáson – az eredmény meglepő, hiszen az elsöprő többség, 58,4 százalék közös indulást szeretne. Az ellenzők csupán 8,7 százaléknyian vannak, az emberek harmada pedig nem tud véleményt mondani erről a kérdésről.
A Fórum Intézet felmérésének készítői rákérdeztek a Szövetséggel kapcsolatos egyik legfontosabb témára is: vajon szükség van-e platformokra a párton belül, vagy el kellene őket törölni. Az eredmény pedig különösen izgalmas: míg az emberek több mint fele nem tudja, mit kellene kezdeni a helyzettel, 23,2 százalék eltörölné, 22 százalék pedig megtartaná a platformokat.
A Fórum Intézet felmérése szerint a szlovákiai magyarok csaknem háromnegyede helyesli az előrehozott választásokat, és kétharmaduk az urnákhoz is járulna, ha most tartanák a voksolást. Konkrét pártot azonban csak a válaszadók alig több, mint fele tudott megnevezni, 44 százalékuk azonban még nem – ám csak 20 százalékuk nem döntötte még el, hogy melyik pártra szavazna. A többiek vagy nem mennének el szavazni, vagy nem válaszoltak a kérdésre.
Nagyon érdekes pillanatképet mutat a Fórum Intézet legújabb felmérése a szlovákiai magyar politikáról – kiderül belőle, hogy a magyarok alig több mint fele döntötte el, hogy melyik pártra szavazna a választásokon, és bár a Szövetség magasan vezet, minden negyedik biztos pártválasztó szlovák pártra szavazna.

Mi az oral history, és mit tudhatunk meg általa közösségünk múltjáról? Már elérhető a Fórum Kisebbségkutató Intézet tudományos podcastje, a Bagoly mondja újabb adása.

Bagoly mondja címmel indít podcastet a Fórum Kisebbségkutató Intézet. Az első adásban Nagy Ildikó beszélget Gyurgyík László demográfussal az asszimiláció jelenségéről és arról, milyen szerepe van ebben a vegyesházasságoknak.

Tóth Károly Fiatal Kiválósági Program (TKFKP) névvel hirdet pályázatot a Fórum Kisebbségkutató Intézet.

Az Anton Srholec Szabadság-díj egyik (posztumusz) kitüntetettje lett a somorjai Fórum Kisebbségkutató Intézet alapítója, Tóth Károly. A Nagyszombat megye által adományozott díjakat december 1-jén adták át a nagyszombati Ján Palárik Színházban.
A Hancsovszky-film cselekményének helyszíne a gömöri kisváros, Tornalja, amelynek csendőrőrsét robbanás rázta meg 1945 nyarán, nem sokkal az első magyarellenes intézkedések bejelentése után. A többpilléres finanszírozásnak köszönhetően nagyszabású produkció kerülhet vászonra, amelyet a tervek szerint 2023 második felében fognak bemutatni a szlovákiai mozikban.
1945-ben tisztázatlan körülmények között felrobbantották a tornaljai csendőrőrsöt. A merénylet elkövetésével egy 19 éves fiatalembert, Hancsovszky Bélát vádolták meg, akit halálra is ítéltek, ám az ítéletet sosem hajtották végre. A Fórum Intézet új projektje bemutatja, hogyan biztosított ez az eset muníciót a csehszlovák kormányzatnak a szlovákiai magyarok üldözéséhez.