
Fűtés
Percről percre
A kanadai parlament egyhangúlag elfogadott egy indítványt 10 ezer ujgur menekült befogadásáról helyi idő szerint szerdán.
A párkányi távfűtés drágulásának mértéke a ritka esetek közé tartozik Szlovákiában, azonban nem egyedi esetről van szó. A párkányi ár viszont a harmadik legmagasabb országos szinten. Az áremelkedés fő oka, hogy a szolgáltató, az Enerbyt csak földgázt használ fűtőanyagként, és a földgázpiac az elmúlt időszakban kiszámíthatatlanná vált.
Feszültséget keltett és politikai ellentétekhez is vezetett Párkányban a magas fűtésszámla. Az Enerbyt, amely a párkányi társasházak nagy részében szolgáltatja a fűtést, már 2021-ben háromszorosára emelte a távhő árának mozgó összetevőjét, idén pedig november és december hónapokra vonatkozóan újabb, kétszeres emelésre tett javaslatot.

A tűzifa iránti lakossági kereslet 45 százalékkal magasabb a tavalyinál – tájékoztatott a mezőgazdasági minisztérium. Hozzétették: az Állami Erdőgazdaság képes kielégíteni a lakossági igényeket.
A gázzal fűtő, központi távhőművekre rákapcsolt háztartásoknak legalább 140 százalékos drágulással kell számolniuk. A Richard Sulík által emlegetett olcsóbb gázról szóló szerződések ezt a csoportot nem érinti, és a kormány egyelőre nem beszél célzott támogatásról.
A saját gázkazánnal ellátott társasházaknak és a szabályozott árakat fizetőknek akár háromszorosára is drágulhat a gáz. Az árszabályozás nélküli társasházaknál ez valószínűleg még rosszabb lesz. Összegyűjtöttük, ki mire számíthat a fűtési szezon előtt.
Az árammal való fűtés a Szlovák Gázművek szerint a gázhoz és a fához viszonyítva a legdrágább. Elemzésük szerint az évi üzemeltetési költségek, amely a jelenlegi szabályozott árakból indul ki, kétszer nagyobb, mint a gáznál. Ezek a számok azonban jövőre már nem lesznek érvényesek, hiszen a gáz drágulni fog a háztartások számára is. Ezzel együtt itt van még az olcsóbb áram lehetősége, amelyről a kormány a Szlovák Villamosművekkel egyezett meg.
A piacon a gáz dönti meg a legnagyobb rekordokat, mivel Európa attól fél, hogy hiány lesz belőle télen. A drágulás a legolcsóbb fűtési alternatívát, a fát is érintette. Az árakat a növekvő kereslet nyomja fel, mivel az emberek szeretnének raktározni belőle.