
Gázszállítás
Percről percre
Az Európai Bizottság első közös gázbeszerzésről szóló felhívást tett közzé, amely szerint az európai vállalatok regisztrálhatják gázbeszerzési igényüket, hozzájárulva ezzel az uniós szintű közös gázbeszerzés előkészítéséhez.
A magyar kormány egy új gázmegállapodást is kötött az oroszokkal, vagyis a Gazprommal, közölte Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a Guardian beszámolója szerint.
Már biztonságosan üzemel az eustream tranzitvezetéke, amelyen szombat délelőtt műszaki hiba lépett fel. A kettes számú vezetéken gázszivárgást észleltek a Rozsnyói járásban található Szilicei-fennsík (Silická planina) térségében. (tasr)
Szombat délelőtt műszaki hiba lépett fel az eustream tranzitvezeték kettes számú vezetékén, amely gázszivárgással járt a Rozsnyói járásban található Szilicei-fennsík (Silická planina) térségében. A meghibásodás nem érinti az ország energiabiztonságát, valamint a Szlovákián keresztül történő gáztranzitot sem. (tasr)
Életbe lépett az orosz olajtermékekre, például a gázolaj behozatalára vonatkozó embargó az Európai Unióban. A G7-országokkal összehangolt uniós intézkedés célja, hogy gyengítse az orosz gazdaságot, és ezzel Moszkva képességét arra, hogy fegyverkezzen az Ukrajna ellen folytatott háborúban. (le monde)
A bolgár-szerb gázvezetéken keresztül az egész Nyugat-Balkán gázellátását biztosítani lehet majd, hangzott el a bolgár Kosztinbrodban, ahol ünnepélyes keretek között indította meg a vezeték építési munkálatait Aleksandar Vučić szerb és Rumen Radev bolgár elnök.
A Litvánia északi részén, Pasvalys városa közelében pénteken történt gázvezeték-robbanást nagy valószínűséggel műszaki probléma okozta, közölte szombaton a litván gázszolgáltató.
Robbanás történt pénteken egy Litvániát és Lettországot összekötő gázvezetéken az észak-litvániai Pasvalys régióban. Úgy tudni, hogy senki sem sérült meg, de egy közeli falu lakóit kimenekítették.
Norvégia Európa legnagyobb gázszállítójává lépett elő tavaly. A skandináv ország gázszállítását rekordközeli szinten tartja, olajtermelését pedig mintegy hét százalékkal növelni készül – közölte a norvég olajipari igazgatóság, az NPD hétfőn.
Bulgária hosszú távú gázszállítási megállapodást írt alá Törökországgal. A 13 évre szóló szerződés értelmében az állami Bulgargaz használhatja a török Botas LNG-termináljait, valamint ezekből a török vállalat gázhálózatán keresztül importálhat földgázt.
Csökken Oroszország idei gázexportja és gáztermelése elsősorban a külföldi kereslet visszaesése miatt – nyilatkozta az energetikáért is felelős orosz miniszterelnök-helyettes a TASZSZ orosz hírügynökségnek.
Az olcsó orosz gázra alapuló üzleti modell nem fog már visszatérni – jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén.
A párkányi távfűtés drágulásának mértéke a ritka esetek közé tartozik Szlovákiában, azonban nem egyedi esetről van szó. A párkányi ár viszont a harmadik legmagasabb országos szinten. Az áremelkedés fő oka, hogy a szolgáltató, az Enerbyt csak földgázt használ fűtőanyagként, és a földgázpiac az elmúlt időszakban kiszámíthatatlanná vált.
Feszültséget keltett és politikai ellentétekhez is vezetett Párkányban a magas fűtésszámla. Az Enerbyt, amely a párkányi társasházak nagy részében szolgáltatja a fűtést, már 2021-ben háromszorosára emelte a távhő árának mozgó összetevőjét, idén pedig november és december hónapokra vonatkozóan újabb, kétszeres emelésre tett javaslatot.

Közös energetikai és kereskedelmi projektekről tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök. A Roszatom építi Törökország első atomerőművét, a Bloomberg értesülései szerint Ankara a második építésével is Moszkvát akarja megbízni.
Leállt a Barátság kőolajvezeték, az ellátás egyelőre zavartalan – hangzott el az M1 aktuális csatorna kedd esti műsorában.
A Lengyelországot és Szlovákiát összekötő gázvezeték szombaton kerül üzembehelyezésre – közölte az Eustream, a vezeték üzemeltetője. A két ország kormányfői már augusztusban átadták a vezetéket, deaz az adminisztratív átadás csak most ért véget.
Szlovénia gázvásárlási szerződést ír alá Algériával a jövő héten – jelentette be Robert Golob szlovén miniszterelnök. Az STA szlovén hírügynökség információ szerint a következő három évben évi 300 millió köbméter földgázhoz jut majd Szlovénia, ami az ország jelenlegi keresletének mintegy harmadát elégíti ki. (mti)
A moldovai kormány azt fontolgatja, hogy bepereli a Gazpromot a földgázszállítmányok jelentős csökkentése miatt – közölte Andrei Spinu moldovai miniszterelnök-helyettes. Moldova az orosz gáztól függ, a Gazprom 40%-kal csökkentette a szállításait. (mti, reuters)
Kövér László, az Országgyűlés elnöke szerint egy évtizede arról győzködik Magyarországot, hogy az oroszok megbízhatatlan partnerek, pedig tények bizonyítják, nem ők használták fegyverként a gázt, hanem fordítva: az Európai Bizottság próbálta meg a szankciókon keresztül azt ellenük visszafordítani. Kövér mindezt szombaton mondta Orosházán, a Mondjunk nemet a szankciókra! rendezvényen. (telex)