
Greenpeace
Cikkek
Percről percre

Az elmúlt két évtizedben több mint 7350 km2-nyi lombkoronát vesztett el a Kárpátok a fakitermelés miatt hét ország területéről, amelyek közül öt uniós tagállam – derül ki a Greenpeace friss jelentéséből.
A Greenpeace aktivistái egy pozsonyi energetikai konferencián megzavarták a Karel Hirman gazdasági miniszter részvételével zajló beszélgetést. Transzparenseken jelezték, hogy nem értenek egyet az energiaválság megoldásával. Több megújuló energiaforrást és a gázfüggőség általános csökkentését követelik, nem csak azt, hogy Oroszországot egy másik forrással váltsák fel.

A Greenpeace szlovákiai fiókszervezete azt követeli a kormánytól, hogy haladéktalanul keressen megoldást az energiaválságra. Ennek érdekében online petíciót indított „Za zimu bez (c)hladu” néven.
Már több mint százezren írták alá a magyarországi zöld civil szervezetek által kezdeményezett, Orbán Viktornak címzett nyílt levelet.
A Greenpeace Magyarország a műanyagmentes július alkalmából összegyűjtött 7 olyan mindennapi terméket, amiről kevesen gondolták volna, hogy műanyagot tartalmaznak. Vannak köztük menstruációs termékek, dohánytermékek, sőt rágógumik is.
A Greenpeace Szlovákia felszólította a szlovák EP-képviselőket, hogy ne szavazzák meg az Európai Bizottság vitatott taxonómiai rendeletét, amely a fosszilis gázt és az atomenergiát zöld befektetésnek minősíti.
Pozitív példaként hozza fel Szlovákiát a Greenpeace Magyarország, mert itt már működik a betétdíjas rendszer, amely a PET-palackos és a fémdobozos üdítők körére terjed ki. Egyben rámutatnak: a magyar országgyűlés közel másfél éve fogadta el a kötelező italcsomagolás-visszaváltási díjról szóló jogszabályokat, de azóta sincs semmi hír a megvalósításról.

Sokan a Greenpeace szemére vetik, hogy nem törődik a Sajót sújtó ökológiai katasztrófával, sőt agyonhallgatja az ügyet. A szlovákiai iroda igazgatója szerint nem igaz, hogy semmit sem tettek a Sajó megmentéséért. Tény, hogy a WWF Szlovákia határozottabban lépett fel, és egy másik égető problémára is felhívta a figyelmet a Sajó kapcsán.

Nem okozna most hatalmas gazdasági károkat a másfél év múlva életbe lépő olajembargó, állítja a Napunknak adott interjúban Perger András, a Greenpeace Magyarország munkatársa.