
Gyermeknevelés
Percről percre
A pozsonyi Šimon azért hozott létre egy TikTok-fiókot, mert kíváncsi volt, hogy 18 éves szlovákiai középiskolásként milyen típusú videókat fog számára mutatni, szinte azonnal megjelentek a szexista tartalmak.
Ha a gyerekek már három hónapos korukban azt látják, hogy az édesanyjuk mobiltelefont használ, és szeretetkapcsolatot ápol vele, ők is szeretnének egy ilyen szeretetkapcsolatot. Ha azt látják, hogy az apuka egy monitor előtt ül, és láthatóan élvezi, ők is ezt szeretnék tenni. Arról, hogy a gyermekek függővé válnak, jórészt a felnőttek tehetnek – mondja Bernschütz Mária generációkutató.
Járványszerűen terjed a szorongás és az önkárosítás a szlovákiai fiatalok körében. Ján Šuba, a pozsonyi Kramáre gyermekpszichiátriai klinikájának főorvosa azt mondja, 33 éves praxisa során még soha nem látott ennyi pszichiátriai segítségre szoruló fiatalt.
Fél évet vagy akár többet is várnak a pszichiátriai problémákkal küzdő gyerekek a segítségre Szlovákiában. 1,4 millió gyerekre mindössze körülbelül 200 hely jut a kórházakban vagy szanatóriumokban.
A szlovák társadalom sajnos még mindig szexista, mondja Dana Šedivá pszichiáter. Szerinte ez fokozatosan változik, de a hagyományos patriarchális társadalmak közé tartozunk, ahol a női hangok és a női problémák nem rezonálnak eléggé. „A közéletben nincs elégséges számú erős nő, akikre más nők, akár virtuálisan is, támaszkodhatnának” – teszi hozzá.
A mesterséges intelligencia már képes megírni egy értelmes és érthető szöveget, amivel az érettségit is letehetné. Szükségünk van-e ma még arra egyáltalán, hogy olvassunk vagy hosszabb szöveget írjunk? Zuzana Petrová szakértő szerint még mindig szükségünk az írásra.

Az ember szexualitása nem száz százalékban hetero- vagy homoszexuális, mondja Jan Kožnar szexuológus. A legtöbb ember a két pólus közötti skálán mozog. „A homoszexuális vágyaktól teljesen mentes, tiszta heteroszexualitás nagyon ritka, ebben a szexológusok egyetértenek” – teszi hozzá a szakember.
Jozef Mikloško gyermekjogi biztos nem ért egyet azzal, hogy az államfő vétózta a hivatásos nevelőszülőkről szóló törvényt, és arra kéri a képviselőket, hogy azt ismét eredeti szövegében hagyják jóvá.
A számítógépes játékokban szereplő alakok gyakran a kisgyerekek félelmének tárgyává válnak, álmodnak velük, miattuk félnek a sötétben, mondja Jefferies Makki Márta, a dunaszerdahelyi Kobak Tanoda vezetője. „A játékfüggő gyerek ennek ellenére is úgy érzi, játszania kell.”
Jó lesz, hogy a szlovákot idegen nyelvként fogják tanulni a magyar gyerekek, de a sokat bírált szlovák verseknek is van haszna Jefferies Makki Márta gyógypedagógus szerint. „Nekik a ritmus, a dallam megkönnyíti az ismeretek elsajátítását. Természetesen ezeknek a mondókáknak a gyerekek mindennapjairól kell szólniuk.”

A 2000-es évek elején a gyerekek három és fél százaléka küzdött tanulása nehézségekkel, most 10–16 százalékuk, mondja Jefferies Makki Márta gyógypedagógus. Egyre több a beszédproblémás gyerek is, körülbelül egyharmadukra jellemző ez a diagnózis, teszi hozzá a dunaszerdahelyi Kobak Tanoda vezetője.
A gyermek születése után a szülőknek többé nem kell a hivatalokat járniuk születési anyakönyvi kivonat kiváltása vagy a születési támogatás igénylése miatt. Az új, ezzel kapcsolatos állami szolgáltatás Veronika Remišová miniszter jelentette be hétfőn. (tasr)
„A nyugati kultúrában gyakran azt gondoljuk, hogy csak a felnőttek véleménye helyes, csak ők tudják, mi a jó a gyereknek, nem adunk teret a gyereknek arra, hogy ezt saját maga tapasztalja meg” – mondja Michaeleen Doucleff, aki a vadászó-gyűjtögető közösségekben tanulmányozta a gyereknevelési szokásokat. Ezekben a közösségekben megtanulták tiszteletben tartani a gyerek szempontjait, állítja.
A nyugati kultúrában elfelejtettük a gyereknevelés legjobb módját – állítja Michaeleen Doucleff, aki könyvet írt a vadászó-gyűjtögető közösségek gyereknevelő szokásairól. Ezekben a kultúrákban szerinte készséges gyerekeket tudnak nevelni, akik szívesen segítenek a szüleiknek anélkül, hogy erre bárki kérné őket.
A gyerekeknek csak akkor szabadna ugrálniuk, ha a trambulin mellett egy szakképzett edző vagy legalább egy megfelelő módon tájékoztatott szülő áll, állítja Jozef Kubašovský orvos. „Rendkívül kockázatos, sőt, egyenesen az életével játszik az a gyerek, aki szaltókat és átfordulásokat hajt végre a trambulinon úgy, hogy közben egy egyszerű bukfencre se képes” – teszi hozzá a szakember.
A trambulinon nem szabad egyszerre több gyereknek ugrálnia, állítja Jozef Kubašovský orvos, a trambulinbalesetek szakértője. „Tudom, hogy az emberek több, mint három méter átmérőjű trambulinokat vásárolnak, de akkor is csak egy gyereknek szabadna őket egy időben használnia” – mondja azzal, hogy a szülőknek sem szabadna együtt ugrálniuk a gyerekeikkel.
Klára Laurenčíková gyógypedagógus azt mondja, sok bizonyíték van arra, hogy a gyermekkori büntetés a felnőtt életben is károkat okoz: csökken az egyén önbizalma, kevésbé lesz képes jól működő emberként látni magát, a képességeit sem fogja tudni teljesen kibontakoztatni, valamint hozzájárul a szorongás és félelem kialakulásához is
A gyerekek semmilyen tanulságot nem vonnak le a büntetésből, a testi fenyítés azt jelzi számukra, hogy rendben lévő dolog másokat bántani, és minél gyakrabban használnak testi fenyítést a családban, annál mélyebb annak a negatív hatása.