
Hszi Csin-ping
Percről percre
Vlagyimir Putyin és Hszi Csin-ping moszkvai tárgyalásain nem esett szó Kijev ukrajnai béketervéről – közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Hszi Csin-ping szerda reggel elhagyta Moszkvát, véget ért a kínai elnök háromnapos oroszországi látogatása. Peking azt állítja, hogy pártatlanul áll az orosz-ukrán „konfliktushoz“, és a „béke és párbeszéd“ híve.
Kínai látogatásra hívta meg a Moszkvában hivatalos állami látogatáson tartózkodó Hszi Csin-ping Vlagyimir Putyint – jelentette a RIA Novosztyi orosz hírügynökség. Hszi emlékeztetett, hogy idén tartják Pekingben az Egy Övezet, Egy Út program harmadik nemzetközi fórumát.

Oroszország mindig nyitott a tárgyalásokra, és tisztelettel viszonyul Kína ukrajnai rendezési tervéhez – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök, amikor a Kremlben nemhivatalos megbeszélésen fogadta kínai partnerét, Hszi Csin-pinget.
Háromnapos állami látogatásra Oroszországba érkezett Hszi Csin-ping kínai elnök. Az elnöki repülőgép a Vnunkovo-2 repülőtér kormányzati szektorában szállt le. Hszi Csin-Ping a repülőtéren Kínát és Oroszországot megbízható partnernek nevezte, és azt hangoztatta, hogy a kétoldalú viszony nagymértékben hozzájárul a haladáshoz az egész világon.
Hszi Csin-ping kínai elnök-pártfőtitkár háromnapos látogatásra érkezik Oroszországba. A Kreml tájékoztatása szerint a kínai elnök ma este négyszemközt, közös vacsorán fogja megvitatni Vlagyimir Putyinnal a két ország viszonyát és a nemzetközi politika kulcsfontosságú kérdéseit, így az ukrajnai konfliktust.
A kétoldalú viszony „kulcsfontosságú, legérzékenyebb kérdéseit” fogja megvitatni négyszemközti beszélgetése során az orosz és a kínai államfő, beleértve a nemzetközi ügyeket – közölte pénteken Jurij Usakov orosz elnöki tanácsadó.
Hszi Csin-ping kínai elnök a háború kezdete óta először tervez beszélni Volodimir Zelenszkijjel. Sajtóhírek szerint erre várhatóan jövő heti moszkvai látogatása után, online kapcsolaton keresztül kerül sor. (guardian)
Hszi Csin-ping kínai elnök azt tervezi, hogy már a jövő héten Oroszországba utazik, hogy találkozzon kollégájával, Vlagyimir Putyinnal – írja a Reuters. Korábbi értesülések még egy májusi vagy júniusi időpontot valószínűsítettek. (reuters)
A kínai parlament jóváhagyta vasárnap a Li Csiang új miniszterelnök által beterjesztett kormánynévsort, amelyben a védelmi tárca egy amerikai szankciókkal sújtott politikusé lett, viszont az állam- és a közbiztonsági miniszter, a külügy-, az igazságügyi, a kereskedelmi és a pénzügyminiszter, valamint a központi bank elnöke ugyanaz marad, mint aki eddig volt.
Vlagyimir Putyin már gratulált a kínai elnöknek az újraválasztásához. A Kreml honlapján közölt dokumentumban Putyin kedves barátjának nevezte Hszit.

A kínai parlament megszavazta, hogy harmadszorra is Hszi Csin-ping legyen Kína elnöke. Hozzá hasonló hatalmat egy kézben korábban csak Mao Ce-tung összpontosított.
Kínának emelnie kell védelmi erőforrásainak, így a rendelkezésére álló hazai tartalékoknak, a technológiának és a gyártási láncoknak a kihasználtságát, hogy meg tudja erősíteni hadseregét és meg tudjon nyerni háborúkat, jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök szerdán a hadsereg és a katonai rendészet képviselői előtt.
Kína továbbra is „objektív és tisztességes álláspontot” képvisel az ukrajnai háborúval kapcsolatban, közölte Vlagyimir Putyin orosz elnökkel kínai kollégája. Hszi Csin-ping szerint még mindig van esély a békés megoldásra. Kijelentette, hogy mindkét félnek tiszteletben kell tartania az ENSZ tekintélyét és a nemzetközi jogot. A Kremllel folytatott telefonbeszélgetés után Oroszországtól eltérően Kína nem erősítette meg, hogy Putyin meghívta volna Moszkvába a kínai vezetőt. (reuters)
Átfogó stratégiai partnerségi és egyetértési megállapodásokat kötött Szaúd-Arábia és Kína. Peking szerint Hszi Csin-ping rijádi látogatása és a megállapodások aláírása az eddigi legnagyobb volumenű kínai diplomáciai kezdeményezés az arab világban.
Hszi Csin-ping a G20-csúcson megrótta Justin Trudeaut, amiért kiszivárogtatta egy korábbi találkozójuk részleteit, melyek szerint Trudeau aggodalmát fejezte ki az országa belügyeibe történt „kínai beavatkozással” kapcsolatban.
Egységre és együttműködésre buzdította a nemzetközi közösséget Hszi Csin-ping kínai elnök a G20-csúcstalálkozón. Szerinte határozottan ellenezni kell az élelem és az energia politikai eszközként vagy fegyverként való felhasználását.

Joe Biden amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök egyetértett hétfőn abban, hogy ellenzik bármilyen atomfegyver bevetését Ukrajnában, közölte a Fehér Ház. Peking ugyanakkor nem hajlandó elítélni Ukrajna Oroszország által történt lerohanását.
Joe Biden figyelmeztette Hszi Csin-pinget, hogy Észak-Korea további fegyverkezési törekvései az USA fokozott katonai jelenlétét követelik meg Ázsiában. Az amerikai elnök tanácsadója ezt a G20-as csúcstalálkozó előtt jelentette ki.
Franciaország szerint Olaf Scholznak Emanuel Macron francia elnökkel együtt kellene Kínába látogatnia, és nem ilyen röviddel a KKP kongresszusa után, hogy a látogatás ne tűnjön Hszi Csin-ping hatalma legitimálásának. A németek azonban elzárkóznak ettől. Németország és Franciaország viszonya rég látott mélyponton van, az energia- és védelmi politika mellett pont a Kínához való viszony az egyik vitás kérdés.