
Irodalom
Percről percre
„Nem szeretném azt a trivialitást ismételgetni, hogy Orbán János Dénes kínos léptékű lojalitása milyen bokázásokkal, sefteléssel, behódolással, megalázkodással vezetett el a díjig. Pitiáner korszak pitiáner ügyei” – írja Parászka Boróka. „De nem mehetünk el szó nélkül amellett a tény mellett, hogy a kultúra, ami ellen ez a hatalom ma minden eszközt bevet, él és kiváló teljesítményt nyújt. Nincs magyar sajtó, nincsenek valódi kritikai rovataink, de tudatosítsuk a tényt: a magyar kortárs próza Erdélyben is, Magyarországon is fontos, mások által el nem végzett feladatokat látott és lát el” – teszi hozzá.

Štefan Hríb kapta a Dominik Tatarka-díjat az Ukrajnában zajló háborúról és a koronavírusról készített interjúsorozataiért. „Fontos, hogy a szörnyű dolgokról is kérdéseket tegyünk fel” – mondta a Denník N-nek. A díjat 1994 óta ítélik oda olyan munkákért, amelyek a szlovák irodalom humanista hagyományait folytatják.
Demeter Szilárd feloszlatja a Petőfi Kulturális Ügynökség fordítástámogatási kuratóriumát, mert támogatták a Meseország mindenkié fordítását. Ahhoz, hogy érvényes legyen a döntés, kellett Demeter aláírása is, aki azt állítja, látatlanba írta alá a dokumentumot.
Nyolcvannyolc évesen elhunyt Óe Kenzaburo Nobel-díjas japán író, béke- és antinukleáris aktivista – jelentette be hétfőn kiadója, a Kodansha Ltd. Óe Kenzaburo 1994-ben kapta meg az irodalmi Nobel-díjat, másodikként a japán szerzők közül.
A NER által kitartott (ál)kulturális tér szereplőinek az Előretolt Helyőrség történetével vált nyilvánvalóvá, hogy ez az autokrácia jellegénél fogva kultúraellenes, véli Parászka Boróka. „Nem politikai oldalak kultúrái állnak egymással szembe, nem szub- és elitkultúra. Hanem a kultúraellenesség és a kultúra” – teszi hozzá a publicista.
A megjelenés napján több mint 1,4 millió példány kelt el Harry sussexi herceg Spare (Tartalék) című önéletrajzi könyvéből az Egyesült Államokban, Kanadában és Nagy-Britanniában, jelentette be a kötet kiadója, a Penguin Random House.
Francia krimi, szlovákiai magyar mesekönyv, vajdasági tudatregény és Trianon-könyv is van a Napunk újságíróinak kedvenc 2022-es olvasmányai között. Miket olvastunk idén, amikor épp nem cikkeket írtunk? Szerkesztőségi könyvajánló.
Azzal könnyítem meg a szeretteim dolgát, hogy szoktam írni nekik egy listát a vágyott könyvekről – mondja interjúnkban Tóth Krisztina író-költő. Idén karácsonykor Franzentől a Keresztutakat és Anne Sextontól az Élj vagy halj meg című könyveket kérte, meg egy Ady-verslemezt.
Nem terápiás céllal írok egy háromszáz oldalas regényt, hanem hogy együtt gondolkodjunk az olvasóval – mondja interjúnkban Tóth Krisztina író-költő. Elviszem őt magammal arra a kivilágítatlan ösvényre, ahol fejben járok. Igen, ezek többnyire ilyen sötét helyek. Íróként sokkal nagyobb kihívás ezekre a helyekre bemerészkedni – teszi hozzá az ismert magyar szerző.

A dunaszerdahelyi Csehy Zoltán nyerte el idén a Zelk Zoltánról elnevezett rangos magyar költészeti díjat. Az egyik legtekintélyesebb költészeti elismerést két év szünet után vasárnap adták át Budapesten.
A női irodalom volt a Legere Irodalmi Verseny témája, melynek abszolút győztese a galántai Kodály Zoltán Gimnázium csapata, a Három tarka macska lett. „Ahogy minden könyv, minden olvasmány változtat rajtunk vagy a világhoz való viszonyunkon, úgy minden Legere is lendíthet valamennyiünket az önismerethez, világmegértéshez vezető utunkon” – mondta a Napunknak N. Tóth Anikó író, a verseny egyik szervezője.

A középiskolásoknak szóló Legere Irodalmi Versenyt az idén 11. alkalommal rendezték meg. Az eseményt szervező N. Tóth Anikó író a Napunknak elmondta, a legfőbb cél az olvasás népszerűsítése, hiszen „évek óta konganak a vészharangok, hogy a fiatal generációk nem olvasnak, illetve többféle mérés szerint egyre komolyabb problémát jelent számukra a szövegértés”.
A dunaszerdahelyi Csehy Zoltánt is beválasztották a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagjai közé. A Magyar Tudományos Akadémia által 1992-ben alapított szervezet december 13-án új tagokat választott a szakosztályaiba.

Nádas Péter regénye, a Rémtörténetek áll novemberben a Südwestrundfunk (SWR) irodalmi sikerlistájának első helyén. Tíz éve a Párhuzamos történetek is az SWR listáján landolt, akkor az év legjobb könyvének is megválasztották, írja a HVG.

Ma kerül ünnepélyes bemutatásra Benyovszky Mánya Ágnes Winter-vakáció – Nyári kaland Pöstyénben című könyvének szlovák fordítása Pöstyénben, a régi erőmű épületében (Elektárňa). A háromórásra tervezett program 18 órakor kezdődik, a belépés díja 10 euró.

Látlak című könyvével Vonnák Diána nyerte el idén a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat. Az elismerést ma délután adták át a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásáron, a Nemzeti Táncszínházban, Budapesten. (könyvesmagazin)
Ma jelenik meg a Meseország mindenkié című antológia angol és finn nyelven. A kötetben egyebek mellett Csehy Zoltán Házasodik a herceg c. verse is helyet kap.

Csütörtökön kezdődik a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár a budapesti Nemzeti Táncszínházban, a Millenáris parkban. A vasárnapig tartó rendezvényen több mint 80 programmal, könyvújdonságokkal, zenei produkciókkal, Nádas Péter ihlette várossétákkal, gyermek- és fenntarthatósági programokkal várják az érdeklődőket.