
Iskolai étkezés
Percről percre

Lemondott a Gastro DS vezetője, Kosztra András. A dunaszerdahelyi iskolák és óvodák ebédjét biztosító városi tulajdonú cég működését sok kritika érte az elmúlt években mind a diákok, mind a tanárok részéről.
A választási kampányra ráforduló szlovák parlament ismét bevezette az iskolai ingyenebédet. A képviselőknek azonban sikerült a törvénybe belecsempészni egy káros újítást is: a szülőknek mostantól hivatalosan, írásban kell értesíteniük az iskolát arról, ha igénylik az ingyenebédet a gyerekük számára. A most bevezetett, új adminisztratív feladat főleg azoknak a gyerekeknek okozhat gondot, akiket a szüleik elhanyagolnak, írja Ravasz Ábel szociológus.
Felfüggeszti iskolatej programját a Rajo. A szülőket és az iskolák vezetését levélben értesítették döntésükről, melynek hátterében az áll, hogy kimerítették az összes állami és uniós forrást.
Milan Krajniak (Sme rodina) a TA3 műsorában azt állítja, hogy az ingyenes ebédeket soha nem szüntették meg, csak választási lehetőséget adtak az embereknek, hogy az adóbónuszt érvényesítik, vagy az étkezésre adott juttatást.
Az ingyenebéd alapvetően jó dolog, véli Rigó Konrád, a Szövetség Híd-platformjának elnöke. A kormány eltörölte, most meg úgy hozzák vissza, hogy adnak is, meg nem is, jelentette ki a politikus, arra utalva, hogy az állam csak az élelmiszer árát fogja állni, a rezsiköltséget és az élelmiszer elkészítésének költségeit nem, és külön kell kérvényezni a támogatást.
Elfogadta a parlament az „ingyenes” ebéd bevezetéséről szóló javaslatot, mely az utolsó éves óvodásokra, valamint az alapiskolák alsó és felső tagozatos diákjaira vonatkozik, a középiskolásokra nem. Ráadásul a korábbi ingyenes ebédhez képest nem lesz teljesen ingyenes, de az ebédek ára jelentősen csökken. Májustól az ebédtámogatás azoknak is jár, akik adóbónuszt kapnak.
Komoly szájkarate után jóváhagyta a parlament a munka-, szociális- és családügyi minisztériumnak az „ingyenes” ebéd bevezetéséről szóló javaslatát. Az intézkedés május elsejétől lép hatályba, és 110 millió eurós kiadást jelent az állam számára.

Május elsejétől az állam ismét támogatja az iskolai étkeztetést, a parlament ma jóváhagyta az óvodások és az alapiskolás diákok étkeztetését szabályozó törvény módosítását.
Dunaszerdahelyen is többet fizetnek a szülők az iskolai ebédért. A Gastro DS városi vállat honlapján tájékoztatja a szülőket, hogy az ebédek ára egységesen 50 centtel emelkedik. Így az alsó tagozatosok ebédje 2,40 euró (dunaszerdahelyi lakosok számára 1,90 euró), a felső tagozatosok számra 2,60, illetve 2,10 euró, míg a középiskolás diákoknak 2,80 euróban szabták meg az ebéd árát.

Füleken az óvodai illeték 12 euróról 15-re emelkedik, a művészeti alapiskola tandíja 2, illetve 1,5 euróval nőtt januártól. Emelkedik az iskolai étkezés költsége is ebédenkénti 20 centről 25 centre – ez még a dél-szlovákiai átlaghoz képest így is alacsony.
„Január elsejétől magasabb összeggel támogatjuk az iskolai étkezdék nyersanyag költségét” – közölte Ján Horecký. Az oktatási minisztérium háromról ötre emeli az iskolai étkezési sávok kereteit, ezzel az iskolai étkezdéknek nyújtanak segítő kezet.
„Eddig nem emeltük az ebéd árát, mert arra vártam, hogy a minisztérium megemeli az étkezési sávok összegét, rég emelni kellett volna, mert nem jövünk ki az összegből, az egyes sávok már nem fedik az előírt tápértéket” – mondja a Napunk kérdésére Elek Márta, aki egy alsó tagozatos iskola és egy óvoda konyhavezetője egy gömöri községben. Elmondása szerint igyekeznek tartani az előírt élelmiszereket, viszont havonta egyszer készítenek halat, nem kétszer, csökkenteni kellett az iskolásoknál a tejet, és kevesebb joghurtot kapnak a gyerekek, mert ezek ára óriásit ugrott.
Nem lépett augusztusban és most is szűkszavú az oktatási tárca azzal kapcsolatban, mikor emelhetik az iskolai étkezési sávok kereteit. Közben az infláció hónapok óta két számjegyű. Már a sokétkezős iskolakonyhák is taktikáznak, hogy kijöjjenek a keretből, a kisebbek bizonyos nyersanyagot elhagynak vagy csökkentenek.
Nem véletlen, hogy a gyerekek 99 százaléka roma, a környék roma lakosságának magyar az anyanyelve, ők nem fognak szlovák iskolába járni, a nem romák pedig nem szívesen adják ide a gyerekeiket – mondja Kotlár Ildikó, a füleki Mocsáry Lajos Alapiskola igazgatója. Sajnos azt tapasztaljuk, hogy nagyon sok magyar, nem roma gyerek szlovák iskolába jár.

A 250 diákból mintegy 50, jobbára alsó tagozatos gyereknek fizetik ki a szülők az ebédet. Ingyenebéd már nincs, de ott tartunk, hogy a havi kb. 4 eurót sem fizetik ki a szülők a kedvezményes ebédért. Ott, ahol van 4-5 gyerek a 20 euró nagy összegnek számít – mondja Kotlár Ildikó, a füleki Mocsáry Lajos Alapiskola igazgatója.

Az élelmiszerárak folyamatos emelkedése miatt az iskolák már most alig képesek megfelelni az oktatási tárca által megszabott rendszernek. Egyrészt bele kell férniük a tavaly nyáron meghatározott árkeretbe, másrészt a minisztérium által meghatározott ételeket kell kínálniuk az étkezdékben. Mindezt úgy, hogy hónapok óta tart az energiaárak és az élelmiszerárak megállíthatatlannak tűnő vágtája.