
Kárpátalja
Percről percre
Több mint hétszáz tonna hulladékot gyűjtöttek össze és dolgoztak fel a Tisza ukrajnai forrásvidékén a PET Kupa és a Diageo vállalat közös programjának keretében a természetvédők.
Magyar katonák aláírásával ellátott zászlót adott át a Kárpátaljai Területi Tanács ülésén Fegyir Sándor, az Ungvári Nemzeti Egyetem professzora, a 101. területvédelmi dandár őrmestere az ungvári magyar főkonzulátus diplomatájának.
Rigó Konrád, a Híd-platform elnöke szerint Fegyir Sándor és társai a „márciusi ifjak“ 2023-ban. „Éljenek, akik a szabadságért és az elnyomó hatalmak ellen küzdenek! Így volt ez helyes 175 éve és így van ez ma is“ – írja Rigó. Fegyir Sándor kárpátaljai magyar egyetemi tanár, jelenleg a fronton tartózkodik.
„Látjuk, hogy a gátlástalan politikusok mindent megtesznek azért, hogy a magyarok és az ukránok egymás ellen forduljanak. Mesterségesen botrányokat szítanak, konfliktusokat gerjesztenek” – üzente Facebook-bejegyzésében a kárpátaljai magyar Sándor Fegyir, az Ungvári Nemzeti Egyetem tanára a frontról. „De az emberek bölcsebbek, mint a politikusok, és Magyarországon az emberek megértik, hogy a világ békéjének legfőbb veszélye Oroszország agressziója” – tette hozzá. (telex)
Hétfőn kijevi idő szerint 3 óra 15 perckor földrengést észleltek a szenzorok az ungvári járási Nagydobrony község területén. A 2 kilométeres fészekmélységű földmozgás a Richter-skála tízes beosztása szerint 3,3-as erősségű volt.
„A nem hivatalos politikán kívül nagyon sokat lehet tenni a megbékélésért. Egészen biztosan nincsen fekete-fehér kép: nem az van, hogy a magyarok a jók és az ukránok a rosszak, vagy fordítva. Ez rettenetesen durva leegyszerűsítése a dolgoknak” – mondja a Napunknak Trautmann Balázs katonai újságíró, aki nyitott egy bankszámlát, ahová adományokat lehet utalni egy kárpátaljai zászlóaljnak.
Egyetlen negatív visszajelzés sem kapott a határon túli magyaroktól Trautmann Balázsék civil csoportja, amely az Ukrajnáért harcoló katonáknak gyűjt adományokat. „És ez azért megdöbbentő, mert valóban a magyar politikától eltérő dolgot csinálunk” – mondja Trautmann a Napunknak.

Egy magyarországi civil csoport ősszel felvette a kapcsolatot az Ukrajnában harcoló egyik kárpátaljai zászlóalj magyar származású ikonikus tagjával, Fegyir Sándorral, azaz Sándor Ferenccel, hogy megkérdezzék tőle, hogyan tudnának segíteni nekik. A csoport egyik tagja, Trautmann Balázs katonai újságíró nyitott egy bankszámlát, ahová az adományokat lehet utalni, és sokkal nagyobb segítőkészséget tapasztaltak, mint amire számítottak.
Az ukrajnai Beregszászon tartózkodik Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere. Beregszász és Budapest testvérvárosok. A főpolgármester Babják Zoltán beregszászi polgármesterrel és magyar nemzetiségű képviselőkkel találkozik a helyi városházán. Bővebb tájékoztatást későbbre ígért.
Egy térségre korlátozódnak a magyarellenes történések Ukrajnában, nem egy országos jelenségről van szó, mondta a Napunknak Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnöke. A konfliktus a Turul-szobornak a munkácsi várból való eltávolításával kezdődött még tavaly októberben.
Az összes megyében zajlik a mozgósítás, mondta el a Napunk kérdésére Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnöke. „A hivatalos szervek szerint az egyik cél a tartalék hadosztályok létrehozása, hogy a jelenleg frontszolgálatot teljesítőket esetleg tavasszal pihenőre tudják kivonni.”

A jelenlegi sorozásoknak nincs magyarellenes éle, mondták a Napunk kárpátaljai forrásai. Ezek az intézkedések szerintük mindenkit érintenek, nemzetiségtől függetlenül. „Meglátásom szerint viszonylag kevés magyar vagy magyar származású katona van az ukrán hadseregben” – mondta Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnöke.
Magyarország azt várja el Ukrajna vezetőitől, tegyenek meg mindent azért, hogy a magyarokat ért támadások és atrocitások befejeződjenek – mondta Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára a Kossuth rádió műsorában.

A Mennyből az angyalt énekelve kívántak boldog karácsonyt Kelet-Ukrajnából a 101. kárpátaljai területvédelmi dandár 73. századának magyar katonái. A Facebookon közzétett videóban a katonák egy lövészárokban, egy magyar és egy ukrán zászló előtt éneklik a karácsonyi éneket.

Magyarország nem járult hozzá, hogy a NATO hivatalosan ülésezhessen Ukrajnával, ismerte el Szijjártó Péter magyar külügyminiszter. Ezzel megerősítette a Financial Times brit lap hírét arról, hogy a magyar kormány nem akarta, hogy hivatalos NATO–Ukrajna-találkozóra kerüljön sor, Dmitro Kuleba csak egy informális vacsorán találkozik majd a katonai szövetség külügyminisztereivel.
Legyen béke! Legyen békés jövő a magyaroknak is Kárpátalján! – jelentette ki Novák Katalin köztársasági elnök a beregszászi járási Csepében, ahol vasárnap ünnepélyesen átadták a Tulipán Tanoda épületét, ahol a gyerekek ápolhatják a népi hagyományokat, népzenei és néptáncoktatásban részesülhetnek.

Toroczkai László az 1939-es közös lengyel-magyar határra emlékeztetve köszöntötte a lengyel függetlenség napját november 11-én. „Isten áldja Lengyelországot! Találkozzunk újra a lengyel-magyar határon!” – írta Twitter-bejegyzésében a radikális politikus.
Felavatták a Turul-emlékmű talapzatán elhelyezett ukrán címert a munkácsi várban. Andrij Baloga, Munkács polgármestere az avató ünnepségen azt mondta, az ukrán nemzeti jelképet, a háromágú szigonyt az ország védőinek tiszteletére állíttatták.

Az ukránok tudják, miért harcolnak, és nincs hova hátrálniuk, mondta a Napunknak Oleszja Bubics Komáromban élő ukrán cukrásznő. „Ha most nem küzdenek, mindent elveszítenek. Megtanulták, hogy Oroszország hódítani és terjeszkedni akar. Soha nem áll meg” – teszi hozzá Oleszja.

Szeptember második felében a 68. kárpátaljai területvédelmi zászlóalj katonái is részt vettek a harkivi hadműveletben, amely során több települést is kárpátaljai magyarok szabadítottak fel – derül ki Fedir Sándor, a zászlóalj egyik katonája Facebook-posztjából.