
Kormányválság
Percről percre

Ivan Šimko megerősítette, hogy ő a szakértői kormány belügyminiszter-jelöltje. Šimko ezért szünetelteti a tagságát a KDH-ban. „Ugyan ezt nem írja elő az alkotmány, sem a törvény, de ez következik az ország jelenlegi politikai helyzetéből.” – mondta Šimko, aki az SDKÚ kormánya alatt is miniszter volt.
A volt koalíciónak már elegendő szavazata van az alkotmánymódosításhoz és a szeptemberi előrehozott választásokhoz. A négy párt 87 szavazatához csatlakozott öt vagy hat független képviselő – írja a Denník N.
Eduard Heger megbízott kormányfő (OĽaNO) a Denník N információi szerint részt vesz az SaS frakciójának délutáni ülésén. Heger az új parlamenti többség megteremtéséről akar tárgyalni a kormányt decemberben megbuktató SaS képviselőivel.

Januárban folytatódhatnak a tárgyalások a legalább 76 képviselőt felvonultató parlamenti többség újbóli kialakításáról, mondta a TASR hírügynökségnek Eduard Heger (OĽaNO) megbízott kormányfő.

Igor Matovič kezelte a leggyengébben a kormány bukásához vezető eseményeket – derül ki a Focus felméréséből, mely a Markíza és a Sme megrendelésére készült. Heger kormányának bukását a válaszadók szerint Zuzana Čaputová kezelte a legjobban.
Balog Beáta szerint 2022 eseményei közül az embereknek az ukrán menekültek iránt mutatott segítőkészségét kell kiemelni. A Sme főszerkesztője kiemelte, hogy a családok „befogadták az ukrán nőket és gyermekeket. Hónapokig hordták az élelmet és ruházatot a gyűjtőhelyekre, annak ellenére, hogy a fasiszták és Robert Fico pártja már évekkel ezelőtt átvették a menekültek elleni gyűlöletbeszédet a magyar kormánytól.”
„A háború, mi más” – válaszolta Lovász Attila arra a kérdésre, hogy szerinte mi volt az év eseménye. Az RTVS nemzetiségi adásának igazgatója úgy véli, „a második világháború óta először zajlik Európa területén egy olyan konfliktus, ahol egyezmények megsértésével, hadüzenet nélkül, kizárólag birodalmi célokat követve indultak el a hadosztályok az egyik országból a másikba. Az események következményeit (nem a gazdaságiakat) ma még nem is látjuk.”
A lakosság 59 százaléka szeretne előrehozott választásokat májusban vagy júniusban, derül ki a Focus felméréséből, mely a Markíza televízió és a Sme megbízásából született.
Boris Kollár kész támogatni egy úgy 76 képviselőből álló koalíciót, amennyiben sikerül megállapodni az előrehozott választások júniusi vagy szeptemberi időpontján. A Sme rodina elnöke szerint fel kell készíteni az országot a választásokra.

Boris Kollár nem zárja ki a Smerrel vagy a Hlasszal való koalíciókötés lehetőségét. A Sme rodina elnöke erről a Rádió Expres műsorában beszélt. Hozzátette ugyanakkor: prioritást élveznek nála a jobboldali pártok, mint az OĽaNO, az SaS, a KDH vagy akár a magyar pártok is.
Gyimesi György, az OĽaNO parlamenti képviselője azt állítja, továbbra is az előrehozott választások mellett van, és nem gondolkodik azon, hogy új parlamenti többséget támogasson. Hozzátette: álláspontjával egyedül maradt az OĽaNO-n belül. (dennikn)
Igor Matovič tagadja, hogy Pročko képviselővel telefonált volna, amikor meggondolta a lemondását. „Nem a politikából vagy az egyházból való ember volt, hanem valaki, akit biztosan nem fogok alávetni a nyilvános lincselésnek” – írta a Facebookon.

Jozef Pročko beszélte le Igor Matovičot a lemondásról – tudta meg a Nový Čas. A lap értesülései szerint a pénzügyminiszter az OĽaNO képviselőjével telefonált, amikor csütörtökön az Elnöki Palotában járt.
Mészáros Lajos alkotmányjogász szerint az SaS-nek és Mária Kolíkovának igaza van, amikor azt mondja, csak a parlament rövidíthesse le a mandátumot, és ezt ne tehesse meg egy évig a választások után, illetve a mandátum lejárta előtti évben. Ez abszolút logikus és elfogadható az alkotmányos stabilitás szempontjából.

Mészáros Lajos volt alkotmánybíró, a Bírói Tanács tagja szerint lehetséges, hogy a pártok meg tudnak egyezni egy átalakított kormányról, és ebben az esetben Zuzana Čaputová köztársasági elnöknek nem sok mozgástere maradna – egyes miniszterekről tárgyalhatna, de ha meglenne a 76 szavazat, ki kellene neveznie a kormányt.
A parlament ülését holnap feltehetően január 10-ig megszakítják – jelezte Boris Kollár (Sme rodina) házelnök. Addig a pártok vezetői tárgyalnak a költségvetésről és a további ügymenetről.
Peter Pellegrini (Hlas) azt állítja, hogy az SaS Boris Kollárral együttműködve (Sme rodina) azon dolgozik, hogy új többséget szerezzen a parlamentben Eduard Heger kormányának (OĽaNO). Anna Zemanová, az SaS frakcióvezetője azt állítja, nem tud ilyen tárgyalásokról. (tasr)
Senkit az égadta világon nem fog érdekelni sem Sulík, sem Fico, sem én, sem Matovič úr, ha az emberek az elkövetkező hónapokban négyszer magasabb számlákat fognak kapni – mondja Cseh Péter képviselő. A végén emiatt fognak az utcára menni. Én látom a közhangulatot – tette hozzá a képviselő.
A kormány bedöntése egy forgatókönyv alapján valósult meg, amit a háttérből tudatosan úgy alakítottak, hogy az legyen a vége, amit látunk – mondta a Napunknak Cseh Péter parlamenti képviselő, aki erről mindent le szeretne írni, egészen a 2019-2020-as kampánytól kezdve.
Boris Kollár nem érez felelősséget a Heger-kormány bukásáért. Az RTVS O 5 minút 12 című műsorában cáfolta, hogy Martin Borguľa, Ján Krošlák és Patrick Linhart, a Sme rodina három volt képviselője vele egyeztetve szavazott volna a kormány bukására.