
Mesterséges intelligencia
Percről percre
Olaszországban ismét elérhetővé vált az Open AI cég mesterséges intelligenciára épülő chatbotja, a ChatGPT, közölte az olasz adatvédelmi hatóság (Garante).
Michal Mokrý kutatóorvos a ChatGPT-t mindenhol használja, ahol nagy mennyiségű szöveget kell írnia. Számára a pályázatok írásánál a leghasznosabb, amikor néha tudományos, máskor pedig kötetlenebb nyelvezetet kell használnia, vagy amikor egy kidolgozott önéletrajzot kell hozzájuk csatolnia.
Az internetnél is nagyobb technológiai változás a ChatGPT megjelenése Lukáš Račko banki statisztikus szerint. Úgy gondolja, hogy ennek köszönhetően „a közeljövőben talán teljesen megváltozik a programozás tanulása, és inkább egy probléma matematikai megértésén fog alapulni, mintsem egy adott nyelven való íráson”.
Elon Musk a Fox News műsorában bejelentette, hogy TruthGPT néven létrehozza saját mesterséges intelligencia-platformját a szerinte baloldali-liberális irányban elfogult ChatGPT nevű online program alternatívájaként.
Elon Musk egy új, mesterséges intelligenciára összpontosító vállalat létrehozásán dolgozik. A Financial Times a Tesla vezetőjének terveit ismerő forrásai szerint az új vállalkozás a népszerű ChatGPT-t fejlesztő OpenAI-jal szeretne versenyeznie. (financial times)
Adatvédelmi aggályokra hivatkozva további döntésig letiltották az OpenAI cég mesterséges intelligenciára épülő új chatbotját, a ChatGPT-t Olaszországban, jelentette be az olasz adatvédelmi hatóság pénteken.
Az egyik legelterjedtebb sztereotípia az, hogy a középkorban az emberek mind azt hitték, hogy a Föld lapos. Ez nem igaz, állítja Evina Stein, szerinte a tudósok határozottan nem gondolták így. Hogy mit gondolt az átlagos középkori ember, az egy másik kérdés. A tudományos elméletek akkoriban nem voltak általánosan elérhetőek az emberek számára, vagy az emberek nem hitték el őket. Akárcsak manapság – teszi hozzá a történész.
2000 óta forradalom zajlik a kéziratok tanulmányozásában, mondja Evina Stein. Szerinte mindez mindenekelőtt a digitalizációnak köszönhető, amely lehetővé teszi, hogy nemcsak a szakemberek, hanem a laikusok is otthonról lapozgathassák akár a legértékesebb kéziratokat is. Így a mesterséges intelligencia egy nap talán képes lesz rövid leírást készíteni minden szövegről, és kiválasztani, hogy melyek tartalmaznak érdekes illusztrációkat vagy tudományos ábrákat – teszi hozzá a történész.
Öngyilkosságot követett el egy belga férfi, miután hosszan csetelt a GPT-J chatbottal. A 30 éves férfi, akit aggasztott a klímavészehelyzet, öngyilkos gondolatokat osztott meg a bottal, ami meg sem próbálta lebeszélni a tervéről. A férfinek már ezt megelőzően is voltak pszichikai problémái, pszichiátere szerint azonban nem követett volna el öngyilkosságot, ha nem zajlott volna le a beszélgetés a chatbottal. (belga)
Alaposabb figyelmet követel az a kérdés, hogy a chatbotoknak miként kell reagálniuk, amikor az emberi beszélgetőpartnerek agresszív, szexista vagy rasszista megjegyzésekkel arra késztetik a botot, hogy válaszában mutassa be a saját mocskos szájú fantáziáit. Vajon úgy kell programozni az MI-t, hogy ugyanazon a színvonalon válaszoljon, mint amelyiken a kérdést feltették? – írja Slavoj Žižek filozófus.

Az igazi veszély nem az, hogy az emberek összetévesztik a chatbotot egy valós személlyel; hanem az, hogy a chatbotokkal való kommunikáció során a valós személyek úgy beszélnek, mint a chatbotok – mondataikból eltűnik minden árnyalat és irónia, megszállottan csak pontosan azt mondják, amiről azt gondolják, hogy el kell mondani – írja a mesterséges intelligencia veszélyeiről Slavoj Žižek filozófus.
Az MI tükröt tart nekünk Keleti Arthur kibertitok-jövőkutató szerint, aki úgy gondolja, hogy ez érvényes a politikára is. A mesterséges intelligenciákat trenírozni lehet progresszív vagy konzervatív gondolkodásra, minden azon múlik, milyen adatokat adunk meg neki – ha az adatok hibásak vagy részrehajlóak, az MI is ilyen lesz. „Akkor tudnám elképzelni, hogy egy MI segédkezzen jogalkotásban, ha azt amennyire lehet, diverz információkkal látjuk el, javítjuk a hibáit, s ha kell, helyre tesszük” – jegyzi meg.
„A Szlovákiai Magyar Párt legfontosabb célja az autonómia elérése, melynek révén a magyar közösségnek lehetősége nyílik a saját ügyeinek és érdekeinek hatékonyabb képviseletére. Az autonómiával a szlovák állam és a magyar közösség közti együttműködésre és a szlovák alkotmány keretein belüli megvalósításra törekszik a magyar kisebbség jogainak és kultúrájának megőrzése érdekében” – áll a fiktív Szlovákiai Magyar Párt mesterséges intelligencia által írt programjában.
„A mesterséges intelligencia a diktatúrák kezében nagyon hatékony fegyver lehet – Kína ilyen irányba halad, bár ott egyelőre a totális IT-kontroll még nem feltétlenül MI-alapú” – mondta a Napunknak Biczó Zoltán adatszakértő. De szerinte ilyen irányba halad a Facebook is, csak más érdekből: itt az MI-t azért vetik be, hogy még több reklámot tudjanak eladni, és még jobban a képernyő elé bilincseljék a felhasználókat.
A ChatGPT-nek határozott véleménye van arról, mekkora az esélye egy szlovák–magyar konfliktusnak, illetve hogy milyen hatással lenne Fico visszatérése vagy Orbán bukása a két ország közötti kapcsolatok alakulására. A Beneš-dekrétumokról viszont máshogy vélekedik magyarul, és máshogy szlovákul.
Némely esetben látványosan eltér a ChatGPT okfejtése, ha ugyanazt a kérdést magyarul és szlovákul is feltesszük neki. Ez azzal lehet összefüggésben, hogy az adott nyelven elérhető leglényegesebb tartalmakat, publikációkat dolgozza fel, aminek köszönhetően reprodukálja a két ország központi narratívái közötti nézetkülönbségeket.
Az elmúlt évtizedben a pénzeszközökhöz való könnyű hozzáférést kihasználva a vállalatok és a kockázatitőke-alapok milliárdokat fektettek be a mesterséges intelligencia „fegyverkezési versenyébe”, ami egy olyan technológiát eredményezett, amellyel embereket lehet helyettesíteni rengeteg feladat elvégzése során. Ez nemcsak a munkavállalók, hanem a fogyasztók, sőt a befektetők számára is katasztrófát okozhat, véli Daron Acemoglu és Simon Johnson.

A mesterséges intelligenciát oly módon tervezi és alkalmazza a vállalati Amerika, hogy az meg fogja fosztani a munkavállalókat eszközeiktől, majd lecseréli őket, illetve rontani fogja a fogyasztói élményt, ami végül a legtöbb befektető számára csalódást fog okozni. A gazdaságtörténet azonban azt mutatja, hogy ennek nem kell így történnie – mondja Daron Acemoglu és Simon Johnson.
Ahhoz, hogy a hallgatók értelmes választ kapjanak a chatbottól, alapvető ismeretekre lesz szükségük, hogy értelmesen tudjanak vele kommunikálni. Ezért jó segédeszközként szolgálhat a tanítás során – mondja Richard Kališ, a pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetem Gazdaságpolitikai Tanszékének adjunktusa.