
Nők
Cikkek

Percről percre
Szaúd-Arábiában nő került az iszlám két szent városa, Mekka és Medina között közlekedő gyorsvonat vezetői ülésébe, Daraa Alit tavaly 28 ezer jelentkező körül választották ki, derül ki az AFP francia hírügynökség vasárnapi, a szaúd-arábiai nők gyorsan változó társadalmi szerepéről szóló tudósításából.
A zaklatások elleni harc jegyében női buszjáratokat indítanak Pakisztán legnépesebb városában, Karacsiban. A tíz, rózsaszínre festett jármű február elsejétől rója a karacsi belváros útjait, közölte Fida Husszein Baladi, Szind tartomány tömegközlekedési hatóságának szóvivője pénteken.
Szigorítanak a nők öltözékén Missouri állam képviselőházában. Az új dress code szerint a nőknek el kell takarniuk a vállukat, formális zakót vagy kardigánt kell viselniük. (cnn)

Megszűnik az erkölcsrendészet Iránban, jelentette be a helyi főügyész. Az erkölcsrendészet feladatai közé tartozott egyebek mellett a vallásgyakorlás felügyelete, és ők ellenőrizték a hidzsáb viseletére vonatkozó szabályokat is.
Az iráni hatóságok felülvizsgálják azt a törvényt, amely kötelezővé teszi a nők számára a fejkendő viseletét. A hidzsáb viseletére vonatkozó szigorú szabályok miatt szeptember óra tömeges tiltakozások zajlanak az országban. Több százan vesztették életüket az utcán.
Az erős menstruációs vérzés is mellékhatása lehet a Pfizer/BioNTech koronavírus-fertőzés elleni vakcinájának, közölte az Európai Gyógyszerügynökség. Az EMA szerint nem jelentős és átmeneti jelenségről van szó, ami nincs hatással a nők termékenységére.
Többségbe kerültek a nők az új-zélandi parlamentben, először fordult elő ilyen az ország történelmében. Kedden az Új-zélandi Munkáspárt egyik vezetője, Soraya Peke-Mason lett a házelnök, egy képviselő pedig lemondott, így a törvényhozásban 60 nő és 59 férfi van. Új-Zéland mellett Kubában, Mexikóban, Nikaraguában, Ruandában és az Egyesült Arab Emírségekben vannak még többségben a nők a törvényhozásban. (abc)

További 220 foglyot cserélt ki Oroszország és Ukrajna, 108 nő térhetett haza Ukrajnába. “Ez az első alkalom, hogy nők is vannak a kicserélt foglyok között, anyák és lányaik, akiket nagyon vártak a hozzátartozóik” – mondta az Unian szerint Andrij Jermak, az elnöki hivatal vezetője.

A nőknek törvényből adódó joguk lesz arra, hogy kísérőt vigyenek magukkal a szülőszobára. Zuzana Čaputová államfő aláírta a vonatkozó törvénymódosítást, amely 2024. június 1-jén lép életbe.
Az afganisztáni tálib vezetés külügyminiszter-helyettese kedden azt szorgalmazta, hogy a felső tagozatos osztályokat és a gimnáziumokat újra nyissák meg a lányok előtt, mivel az oktatásnak megkülönböztetés nélkül, mindenki számára hozzáférhetőnek kell lennie, jelentette az al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió a hírportálján kedden.
Az édesanyáknak jogukban áll kísérőt vinni magukkal a szülőszobára. Ez az egészségügyi ellátásról, az egészségügyi ellátással kapcsolatos szolgáltatásokról szóló törvény módosításából következik, amelyet ma hagyott jóvá a parlament. A módosítás várhatóan 2024. június 1-jén lép életbe.
Az ENSZ vasárnap felszólította Afganisztán tálib vezetését, nyissa újra a 7 és 12 év közötti lányok számára az iskolákat, szégyenletesnek nevezve az immár egy éve tartó oktatási tilalmat.
A non-profit szervezetek már hosszabb ideje foglalkoznak a menstruációs szegénységgel, az állam azonban ezidáig figyelmen kívül hagyta a témát. Míg végül a Besztercebányai kerület két héttel ezelőtt bejelentette, hogy a kerület összes közintézményében, összesen 59 középiskolában és a hivatalokban ingyenes menstruációs eszközöket biztosít.
Nem létezik olyan felmérés, amely Szlovákia menstruációs szegénységének mértékét térképezné fel. A Možnosť voľby (A választás lehetősége) egyesület arra hívja fel a figyelmet, hogy Európában tízből egy lány nem engedheti meg magának, hogy menstruációs kellékeket vásároljon. „A szegénységben élőkkel foglalkozó non-profit szervezetek havonta több ezer menstruációs kelléket is szétosztanak.”
Nem minden lány és nő élheti meg a menstruációt méltósággal, és ez Szlovákiában sincs másképp. Nálunk erről a problémáról szó sem esik, és a minisztériumok sem javasolnak megoldást.