
Nukleáris fenyegetés
Cikkek

Percről percre
Az orosz hadsereg a Cirkon hiperszonikus robotrepülőgépekkel felszerelt Admiral Gorskov hadihajó csapásmérő képességeit tesztelte az Atlanti-óceán nyugati részén az orosz védelmi minisztérium közleménye szerint. Az év elején hadrendbe állított fregatt számítógépes szimulációval hajtotta végre a műveletet.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség hamarosan állandó jelenléttel rendelkezik majd Ukrajna mind az öt nukleáris létesítményénél, köztük a Csernobili atomerőműnél is. Jelenleg csak az orosz ellenőrzés alatt álló zaporizzsjai erőműben van állandó NAÜ-jelenlét. (guardian)
Új hadosztályt állított hadrendbe a dél-koreai hadsereg az észak-koreai tömegpusztító fegyverek jelentette fenyegetések elhárítására – közölték dél-koreai tisztségviselők.
“Exponenciálisan növelni kell a nukleáris robbanófejek számát” – mondta Kim Dzsong Un észak-koreai vezető hangsúlyozva, hogy “egyértelmű ellenségnek” tekinti a szomszédos Dél-Koreát. A Koreai-félszigeten különösen feszültté vált a helyzet az elmúlt hónapokban.
A zaporizzsjai erőműről tárgyalt Moszkvában a Roszatom vezetőjével Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség elnöke. A biztonsági övezet létrehozásáról szóló tárgyalásoknak jelenleg egyetlen eredménye van, hogy folytatódnak. (reuters)

Oroszország tovább növeli katonai potenciálját, beleértve a nukleáris potenciált is – jelentette ki Vlagyimir Putyin az orosz védelmi minisztérium kibővített vezetői kollégiumának tanácskozásán.
Oroszország bővíti és modernizálja nukleáris arzenálját, állítja Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter. Amint arról a Reuters beszámolt, Austin megjegyzései összhangban vannak a Pentagon közelmúltban kiadott, a nukleáris fegyverekről szóló politikai dokumentumával. (reuters)

Kemény megtorlást ígér Vlagyimir Putyin, ha bármelyik ország atomfegyverrel támadna Oroszországra. Az orosz elnök azt mondta, ilyen esetben a támadót eltörölnék a föld színéről. Putyin azt állítja, nő a nukleáris konfliktus veszélye, noha egyetlen ország sem helyezett kilátásba ilyesféle támadást.
Oroszország több Grad rakéta-sorozatvető rendszert telepített a zaporizzsjai atomerőmű területére. Az ukrán Enerhoatom szerint a fegyverrendszerek közel vannak az orosz erők által titokban épített új “védelmi építményekhez”, amelyek “megsértik a nukleáris és sugárbiztonság minden elvét”.
A nemzetközi nyomásnak köszönhetően csökkent annak a kockázata, hogy Vlagyimir Putyin nukleáris fegyvert vet be Ukrajnában, véli Olaf Scholz német kancellár. Mindeközben az orosz elnök csütörtökön közölte, hogy egyre nő a “nukleáris háború veszélye”.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) intenzívebbé teszi jelenlétét Ukrajna összes atomerőművében, jelentette be Rafael Grossi, a NAÜ vezetője kedden a Twitteren, miután találkozott Bukarestben Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszterrel.
Nem igaz, hogy az orosz erők a zaporizzsjai atomerőmű elhagyására készülnek – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Peszkov az ukrán Enerhoatom vezetője, Petro Kotin ezzel ellentétes vasárnapi állítására reagált.
Oroszország valószínűleg nukleáris robbanófejeket távolít el az elöregedett nukleáris rakétákból, és azokat veti be Ukrajna ellen – írja legfrissebb jelentésében a brit védelmi minisztérium. Szerintük ez a rögtönzés is azt mutatja, hogy mennyire kimerültek Oroszország nagy hatótávolságú rakétakészletei.
Irán megkezdte az urán 60 százalékos tisztaságú dúsítását a fordói, földalatti atomlétesítményében, jelentette kedden a helyi állami média, amely szerint a lépés válasz az ENSZ nukleáris megfigyelőszervének arra a követelésére, hogy Teherán tanúsítson nagyobb együttműködést.
Elítélte a zaporizzsjai atomerőművet ért “szándékos és célzott” támadást Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője, aki “ennek az őrületnek a megállítására” szólított fel.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) felszólította Oroszországot, hogy haladéktalanul hagyjon fel tevékenységeivel az ukrajnai atomerőművekben. Ez idén már a harmadik ilyen jellegű határozat.
Irán növelte a magasan dúsított uránkészletét a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség jelentése szerint. Ezenkívül az ügynökség szerint Irán még mindig nem működik együtt kellőképpen a nukleáris létesítményeinek felügyeletében. Novemberben várhatóan nemzetközi küldöttség érkezik Teheránba. (ap)
“A legsürgetőbb feladat azt elérni, hogy Putyin nukleáris fenyegetését ne jutalmazzák” – mondja Richard N. Haass, az amerikai Külpolitikai Tanács (CFR) elnöke. Ha nem így tesznek, az veszélyes precedenst teremthet. Mindehhez fenn kell tartani az Ukrajnának nyújtott katonai és gazdasági támogatást, valamint folyamatosan figyelmeztetni kell Oroszországot arra, hogy egy estleges nukleáris fegyverhasználat következményei súlyosak lesznek.

“A Szovjetunió 1991-es szétesése után Ukrajna biztonsági garanciákért cserébe lemondott a területén maradt nukleáris fegyverekről – véli Richard N. Haass, az amerikai Külpolitikai Tanács (CFR) elnöke. – Azóta Oroszország kétszer is megtámadta Ukrajnát, és ez másokat arról győzhet meg, hogy a nukleáris fegyverek feladása csökkenti egy ország biztonságát.”
Aggodalmát fejezte ki Putyin nukleáris fegyverekkel kapcsolatos kijelentései miatt a G7-csoport. “Oroszországnak ez a felelőtlen retorikája a nukleáris fegyverekkel kapcsolatban elfogadhatatlan” – fogalmaztak a külügyminiszterek közös nyilatkozatukban.